Pompa ciepła w pakiecie monoblok – wysoka efektywność i najniższe koszty ogrzewania dla każdego typu budownictwa

Pompa ciepła to nowoczesny i ekologiczny sposób ogrzewania domów. Ale nie tylko. Urządzenie to może być montowane w ramach pakietów monoblok, na który składają się także zasobniki ciepłej wody i zbiorniki buforowe. „Szyte na miarę” pakiety monoblok zapewniają wysoką efektywność energetyczną i w konsekwencji niższe koszty ogrzewania. Tego typu rozwiązanie systemowe pozwala, niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, na podgrzanie wody użytkowej nawet do 65 stopni. Taki zestaw może być również wykorzystywany do chłodzenia pomieszczeń w okresie wysokich temperatur. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego typu urządzeń, wyjaśnia ekspert.

Pompa ciepła monoblok w pakiecie, czyli nie kupuj kota w worku

Pompy ciepła wykorzystują odnawialną energię z powietrza, wody lub gruntu. Ogrzewanie tym sposobem przynosi korzyści ekonomiczne dla jego użytkowników, a także dla środowiska, gdyż ogranicza emisję CO2. Rozwiązania systemowe w postaci pakietów monoblok dodatkowo pozwalają na dobór gotowych rozwiązań, zapewniających kompletny system grzewczy dopasowany do indywidualnych wymagań konkretnego inwestora. Przykładowy zestaw składa się z pompy ciepła powietrze/woda oraz zasobnika wody użytkowej, zbiornika buforowego i niezbędnych komponentów hydraulicznych. Przeznaczony jest do ogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowym lub ich chłodzenia latem. Zapewnia także ciepła wodę użytkową.

fot. Stiebel Eltron Polska

– Pakiet monoblok gwarantuje stabilność temperatury bez ryzyka przegrzania czy wychłodzenia pomieszczenia. Systemowa konstrukcja, z uwagi na niewielkie rozmiary zasobnika, pozwala zaoszczędzić miejsce i ułatwia montaż, nawet w domach o mniejszych metrażach. To optymalne rozwiązanie możliwe do stosowania w każdym typie budownictwa, zarówno w nowych domach, jak i tych modernizowanych. Pakiety Monoblok pozwalają na dobór gotowych rozwiązań, zapewniających kompletny system grzewczy, i co jest dodatkową korzyścią, także chłodzący. Aby uzyskać najwyższą efektywność energetyczną, a co za tym idzie – najniższe koszty eksploatacyjne, do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, proponując rozwiązania systemowe „szyte na miarę” – mówi Jakub Kapuśniak, ekspert Stiebel Eltron, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych. – Decyzja o zakupie pakietu monoblok pozwala uzyskać gwarancję pełnej kompatybilności jego poszczególnych elementów. Podobnie jak w przypadku domów modułowych nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”, gdyż wszystkie elementy, zgodnie z indywidualnym projektem, do siebie pasują. Dzięki temu do minimum uprościliśmy instalację – dodaje.

Wykorzystywana w pompach ciepła technologia inwerterowa zapewnia wysoką sprawność i niskie koszty eksploatacji. Wynika to z faktu, że zainstalowana w nich sprężarka pozwala optymalnie dopasować moc grzewczą do bieżącego zapotrzebowania. Kompaktowość poszczególnych elementów w pakiecie Monoblok (wymiary wieży hydraulicznej są nie większe niż standardowej szafki) sprawia, że problemem przestaje być ograniczona powierzchnia przeznaczona na montaż urządzeń grzewczych w mniejszych domach

fot. Stiebel Eltron Polska

Indywidualny dobór, montaż, serwis i obsługa posprzedażowa – istotne argumenty przy długookresowej inwestycji

Pompy ciepła w systemach monoblok są produkowane jako kompletne zestawy. Dzięki temu ich montaż jest szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem błędów instalacyjnych. Dodatkowo pompy ciepła monoblok to urządzenia hermetycznie zamknięte, co w przypadku większości modeli zwalnia użytkownika z obowiązku rejestracji pompy ciepła w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz wykonywania corocznych, odpłatnych kontroli ich szczelności w zakresie niekontrolowanych emisji gazów fluorowych, zubożających warstwę ozonową atmosfery. Takie obowiązki nakłada na właścicieli „ustawa F-gazowa”.

– Mimo prostszej instalacji warto korzystać z usług wyspecjalizowanych, certyfikowanych instalatorów. Osoby przygotowane do montażu przez producenta danego pakietu, najlepiej wiedzą jak fachowo zmierzyć się z tym zadaniem. Wcześniej pomogą również dobrać odpowiednie rozwiązanie, pod indywidualne potrzeby użytkowników. Z myślą o jak najlepszym wyborze warto również zwrócić uwagę na opiekę posprzedażową i serwis, w tym okres gwarancji, jaki zapewnia dostawca. To elementy, które składają się na całkowity koszt inwestycji, nie tylko w momencie zakupu i instalacji, ale także całego okresu użytkowania. Podchodzenie do niej jedynie przez pryzmat najniższej ceny zakupu samej pompy ciepła nie jest rozsądnym rozwiązaniem – wyjaśnia ekspert Stiebel Eltron.

Zakup rozwiązań w pakiecie daje gwarancję niższych cen zarówno samych urządzeń, jak i montażu. Pomocne w sfinansowaniu inwestycji mogą być również programy: Czyste Powietrze, Moje Ciepło czy Mój Prąd 5.0. Inwestorzy, którzy nie korzystali ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej mogą uzyskać zwrot części nakładów dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl


Data publikacji: 2023-08-22

Podobne technologie i poradniki


Rozważając opcje dla centralnego systemu grzewczego, warto...
Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu...
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne...
Położona na wysokości 1280 m npm placówka...
Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna...
20.12.2022 | Piece, kotły
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją...
Lindab rozszerza ofertę pomp ciepła o kolejne...