Naturalne materiały, dużo światła i ponadczasowa klasyka – tak można najprościej określić współczesny styl we wnętrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dopełnić go dodatkami z innej bajki i postawić na modny eklektyzm. Stwórz swoje własne niepowtarzalne wnętrze.  

Gra światłem i cieniem, matową i połyskującą fakturą, łącząc elementy różnych stylów np.  rustykalnego i skandynawskiego. Do tego naturalne materiały – skóra, wełna, kamień. I neutralne barwy jak szary, brąz, czerń i biel. Oto styl oparty na prostocie i elegancji, ale nie tak chłodny i minimalistyczny jak styl nowoczesny. Opiera się na ponadczasowych i klasycznych rozwiązaniach oraz bliskości natury.

Więcej światła
To jedna z najważniejszych zasad tzw. contemporary style. Współczesne projekty eksponują jak najwięcej naturalnego światła we wnętrzach, które jest nam niezbędne. Podstawą są więc duże okna i przeszklenia, a także odpowiednie osłony.
– Do wnętrza w minimalistycznym stylu najlepiej pasują tkaniny roletowe w neutralnych jasnych kolorach, które wzmocnioną efekt rozświetlenia i pomogą optycznie poszerzyć przestrzeń. Warto mieć jednak na uwadze, że im jaśniejsza tkanina, tym mniejszy stopień zaciemnienia – radzi Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO, producenta osłon okiennych. Zimową porą niedobór naturalnego światła można uzupełnić różnego typu oświetleniem, w tym punktowymi halogenami, niezwykle modnymi i nastrojowymi lampkami cotton balls lights i taśmami LED.

Przestrzeń dla indywidualisty. Postaw na eklektyzm
Do stylu współczesnego w klasycznym wydaniu można wprowadzić kontrastujący element. Styl eklektyczny cieszy się niezmierną sympatią dekoratorów. Główną zasadą tego stylu jest… brak zasad. Opiera się przede wszystkim na umiejętnym łączeniu nowoczesnego z klasycznym. Istnieją jednak przydatne drogowskazy, które pomogą osiągnąć spójny efekt i uniknąć efektu niekontrolowanego chaosu.

Po pierwsze meble i dodatki z różnych epok dobrze jest zestawiać na podstawie podobnego koloru lub faktury. Wszelkie kontrasty stare − nowe, tradycyjne − nowoczesne są mile widziane. Eklektyzm nie oznacza tylko loftów udekorowanych kryształowymi żyrandolami z ekskluzywnych magazynów. Wystarczy do minimalistycznego wnętrza w stylu skandynawskim dodać rustykalne dodatki, połączyć etniczne elementy z industrialną cegłą i betonem, albo do nowoczesnego wnętrza wprowadzić szczyptę glamour.

Nie musimy od razu przeprowadzać gruntownego remontu – na początek wystarczą nowe tapety np. w rokokowym wydaniu, oryginalne wzory w stylu pop-art na zasłonach albo tekstyliach. Kluczem jest łączenie mebli i przedmiotów codziennego użytku z zupełnie innych bajek.
– Wystrój okna i osłony również mogą stanowić wyróżniający się detal w wystroju. Może wtedy wybrać tkaninę dzień i noc z kolekcji Piano, Piano 2 lub Piano 3. Dodadzą stonowanemu wnętrzu więcej energii – dodaje Leszek Jarema.

Najbezpieczniej jest postawić na jeden dominujący akcent lub połączenie dwóch stylów. W eklektyzmie każdy znajdzie coś do siebie. Nie trzeba dobierać elementów w jednej stylistyce. Efektem będzie zawsze modne, niebanalne wnętrze, które odzwierciedla indywidualizm właściciela.


Data publikacji: 2016-10-26

Podobne technologie i poradniki


Marzeniem każdego z nas jest mieć miejsce,...
Salon jest sercem każdego domu – to...
Cemex Polska został partnerem wystawy pt. Kolor...
Wnętrza w stylu glamour emanują luksusem, elegancją...
Tegoroczna edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2023”...
Mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca przy...
Postaw na dekoracyjne i funkcjonalne osłony z...
Jeśli chcesz nadać pomieszczeniom wrażenie przestronności, warto...
Sprawdź, jak prefabrykowane formatki GK ułatwiają tworzenie...