Izolacje pianami poliuretanowymi

Piana poliuretanowa do ocieplania poddaszy, ścian, dachów i fundamentów

W obiegowej opinii utarło się, że pianę poliuretanową wykorzystuje się do izolacji poddaszy. I rzeczywiście jest to jedno z najpowszechniejszych zastosowań tego innowacyjnego materiału izolacyjnego, jednak piany mają jeszcze mnóstwo innych zastosowań. Jakich? Pytamy o to eksperta od izolacji natryskowych z firmy EKO-DOM, Macieja Piłkę.
Izolacje pianami poliuretanowymi - zdjęcie


To, że piany poliuretanowe są świetnymi izolatorami, wiedzą wszyscy. Nieco mniej osób (ale wciąż sporo) wie, że jest to możliwe nie tylko dzięki właściwościom samego materiału, ale również za sprawą samej metody aplikacji poprzez natrysk, gdzie nie występują żadne przerwy łączeniowe, a co za tym idzie – nie ma mostków termicznych. I właściwie to mogłoby wystarczyć za uzasadnienie, dlaczego piany poliuretanowe szturmem zdobywają kolejne – w tym również polskie – rynki, wypierając wełnę mineralną czy styropian. Ale to dopiero początek!

Skuteczna izolacja każdej powierzchni
- Pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym wskutek zachodzącej reakcji chemicznej, której towarzyszy wysokie ciśnienie wytworzone w specjalnym, wykorzystywanym przez nas urządzeniu – reaktorze. Powstaje ona na bazie połączenia izocynianianu oraz poliolu. Dzięki reaktorowi umożliwiającemu wykonanie natrysku, piana znacznie zwiększa swoją pierwotną objętość oraz sztywnieje. W ten sposób staje się barierą trwałą oraz całkowicie dopasowaną do powierzchni, na którą zostaje naniesiona jak druga skóra – wyjaśnia Maciej Piłka.
Dzięki właściwościom materiału i samej metodzie aplikacji, piany z powodzeniem są stosowane w różnych typach budynków, w obiektach nowych i starych, sprawdzając się doskonale jako izolacja dachów, poddaszy, fundamentów, ścian i innych powierzchni.

 

izolacja pianami poliuretanowymi izolacja pianami poliuretanowymifot. EKO-DOM

 

Wykonanie natrysku może odbywać się zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Szybki proces sztywnienia pozwala piance PUR w możliwie jak najkrótszym czasie stworzyć skuteczną barierę izolacyjną. Ponadto z powodzeniem można ją nanosić na każdą powierzchnię (gładką, porowatą), gdyż doskonale dopasowuje się do struktury i wszelkich nierówności występujących na powierzchniach deskowanych, płyt OSB (kompozytowych), MFP (wiórowych), blach oraz specjalnych membran.

Dlaczego opłaca się izolować pianą poliuretanową?
Szczelność powłoki, brak zjawiska absorbowania wilgoci z różnicy temperatur, szybkość realizacji inwestycji – to tylko niektóre z powodów, dla których piana jako izolator ścian pozostawia wełnę mineralną i styropian daleko w tyle.
- Przeciwnicy izolacji pianą jako argument przemawiający na jej niekorzyść przytaczają wyższą cenę. Tymczasem zaledwie 20 cm piany wystarczy, aby uzyskać parametry izolacyjności cieplnej, dla których potrzebne by było aż 35-40 cm wełny mineralnej. Okazuje się więc, że pianki poliuretanowe są materiałem termo, dźwięko i hydroizolacyjnym nie tylko bardzo skutecznym, ale także niedrogim – podkreśla Maciej Piłka.

Piany poliureatnowe lepsze niż styropian i wełna mineralna
Argumentem przemawiającym na korzyść izolacji pianą jest też brak konieczności cięcia, co wielu przedstawicieli firm ocieplających budynki wełną mineralną lub styropianem uznaje za największe ograniczenie stosowanych przez nich materiałów – zwłaszcza w przypadku płaszczyzn niestandardowych. Co oznacza to w praktyce? Przy zakrzywieniach, nierównościach, zaokrągleniach styropian i wełnę trzeba docinać, co jest żmudnym, pracochłonnym zajęciem i nie zawsze jest możliwe z uwagi na nieregularność powierzchni. Do tego dochodzi jeszcze konieczność łączenia elementów, zawsze niedoskonałego, bo powodującego nieszczelności, a w konsekwencji powstawanie mostków termicznych.

 

izolacja pianami poliuretanowymi izolacja pianami poliuretanowymifot. EKO-DOM

 

- Tego problemu nie ma oczywiście przy pianach, które dzięki natryskowi tworzą szczelną i ciągłą powłokę izolacyjną – bez łączeń, bez cięcia, bez odpadów – mówi Maciej Piłka. - Pianka poliuretanowa przylega ściśle do każdej powierzchni i doskonale sprawdza się przy wypełnianiu wszelkich zakrzywionych i nieregularnych płaszczyzn – dodaje.
Dzięki natryskowej metodzie aplikacji możemy skutecznie zaizolować przeróżne bryły, miejsca niedostępne, kopuły, których kształty dotychczas wykluczały izolację styropianem lub wełną.
Wreszcie nad tradycyjnymi metodami izolacji piany PUR mają również tę przewagę, że są odporne zarówno na grzyby i drobnoustroje, jak i zupełnie nieatrakcyjne dla gryzoni.

Piana poliuretanowa w zastosowaniach prywatnych i przemysłowych
Piany poliuretanowe można stosować na wszystkie powierzchnie budynku w celu jego docieplenia: na poddasza, ściany, dachy, fundamenty oraz inne elementy konstrukcyjne wymagające uszczelnienia oraz docieplenia, na powierzchnie konstrukcyjne domów nowych bądź znajdujących się w stanie surowym (przed przeprowadzeniem prac wykończeniowych), na powierzchnie konstrukcyjne domów starych i wieloletnich, gdzie pianka PUR nie tylko będzie stanowiła barierę akustyczno-termiczną, ale również wzmocni i usztywni konstrukcję budynku.

 

izolacja pianami poliuretanowymi izolacja pianami poliuretanowymifot. EKO-DOM

 

- Piany sprawdzają się też jako izolator obiektów handlowo-usługowych, hal przemysłowych, magazynów, domów, budynków gospodarczych itp. – podkreśla Maciej Piłka.
Właściciele każdego obiektu – niezależnie od tego czy jest to hala produkcyjna, czy dom prywatny, szukają oszczędności, które można uzyskać np. poprzez uniemożliwienie strat ciepła. Dzięki natryskowi pian PUR, które dają 100% szczelności powłoki izolacyjnej, można zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji budynku nawet do 50%. A to wszystko przy minimum 25 latach gwarancji.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ociepleniepoddasza.eu

 

2016-01-28 0 3323 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
CELS Mariusz Butkiewiczpodlaskie
Izolacje Pluimers Sp z o.o.łódzkie
OPTIMUM TERM
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EwaPUR Ewa Królśląskie
Purinova Sp. z o.o.kujawsko-pomorskie
Ocieplenie domu pianką poliuretanową – cena spada, zyski rosną
2018-02-02 0 3524
Ocieplenie domu pianką poliuretanową – cena spada, zyski rosną

Podeszwy butów, części samochodów, różnego rodzaju uszczelki, powłoki ochronne - poliuretany są dziś wszechobecne w naszym życiu, choć nie zawsze jesteśmy tego faktu ...

Czym ocieplić poddasze w XXI wieku?
2017-11-30 0 2225
Czym ocieplić poddasze w XXI wieku?

Pianki poliuretanowe to produkt, który mozolnie torował sobie drogę na polski rynek. Jak w przypadku każdej nowości, również ta budziła początkowo sporo obaw, bo mało kto ...

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową
2017-04-05 0 1681
Izolacje natryskowe pianką poliuretanową

Lider Budowlany: Do znudzenia słuchamy o zaletach pianek poliuretanowych, co początkowo na naszym rynku było odbierane jako agresywna kampania marketingowa. Dziś jednak trudno nie przyznać, że ...Jak ocieplić dom szkieletowy, poddasze, fundament?
2017-02-08 0 5048
Jak ocieplić dom szkieletowy, poddasze, fundament?

Ocieplenie pianką PUR – czy to się opłaca? Wbrew pozorom poliuretany nie są materiałem nowym. Wystarczy uważnie rozejrzeć się wokół, by zobaczyć, że wykorzystywane są ...Ocieplanie pianą poliuretanową „Dla Wymagających”
2017-01-27 0 3518
Ocieplanie pianą poliuretanową „Dla Wymagających”

CELS jest jednym z Autoryzowanych Wykonawców ocieplenia pianką otwarto-komórkową Icynene. Od kliku lat znajduje się w czołówce polskich wykonawców ijest jedną z ...

Termoizolacja poddasza pianą poliuretanową EwaPUR
2017-01-05 0 3137
Termoizolacja poddasza pianą poliuretanową EwaPUR

Piana PUR – izolacja przed zimnem Głównym zadaniem piany poliuretanowej jest izolacja budynku przed zimnem. Pianka jest szczelna, dzięki czemu zatrzymuje zimą ciepłe powietrze w ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: