Siłownie wiatrowe o pionowej osi obrotu zostały wynalezione przez polskiego inżyniera i produkowane są przez polska firmę. W porównaniu do stosowanych do tej pory rozwiązania pionowe siłownie wiatrowe zupełnie inaczej wykorzystują prawa fizyki. Genialne w swojej prostocie pozwalają budować elektrownie o dowolnej mocy na zamówienie konkretnego inwestora.

Pionowa siłownia wiatrowa – szybko i elastycznie
Siłownia wiatrowa o pionowej osi obrotu zawsze jest w odpowiedni sposób ustawiona do wiatru. Wiatr poprzez odpowiednio ustawione dysze kierunkowe napędza wirnik, który startuje już przy wietrze poniżej 1 m/sek. Pozwala to wykorzystać nawet minimalne poruszenia wiatru. Wirnik swoją bezwładnością kręci się jeszcze długo po rozpędzeniu. Samonośna konstrukcja pozwala budować wieże niemalże dowolnej wysokości nawet ponad 60 m. Stalowa konstrukcja jest trwała prosta w montażu i optymalnie dobrana pod względem transportu (nie trzeba wozić elementów nocami), wszystko mieści się na typowych samochodach ciężarowych typu TIR. Konstrukcję można dowolnie powiększać i zmniejszać w zależności od potrzebnej mocy. Jeden fundament pozwala wybudować elektrownię zarówno 250 kW, jak i 500 kW aż do 1 MW. Jest to znakomita oszczędność kosztów, jak również uproszczenie procedur administracyjnych.
Możliwe zastosowania:
– elektrownie osiedlowe zasilające wiele domów lub bloków czy osiedli (idealne dla developerów);
– oświetlenie gminne (drogi, urzędy, oczyszczalnie ścieków, przepompownie)
– zasilanie zakładów produkcyjnych (na własne potrzeby daje największy zysk jednostkowy);
– wykorzystanie terenów porekultywacyjnych;
– zasilanie rezerwowe lub szczytowe w dużych zakładach (huty, kopalnie, przemysł ciężki);
– energetyka rozproszona (wiele mniejszych źródeł energii);
– jako inwestycja prywatna do odsprzedaży energii do zakładów energetycznych (już od 3 mln zł);
– jako inwestycja grupowa, jako udziałowiec częściowy od 100 000 zł.
Pionowe siłownie wiatrowe są doskonałą alternatywą w stosunku do dotychczasowych rozwiązań. Procedura związana z pozwolenia oraz budową jest szybka i nieskomplikowana. Poza tym dokumentacje przygotowywane pod realizację tradycyjnych wiatraków czy farm solarnych mogą być dostosowywane do potrzeb siłowni pionowych. Wielu klientów zgłasza się do producenta, posiadając już gotowe dokumenty. Oczywiście wiele z tych dokumentów da się wykorzystać przy siłowniach o pionowej osi i w prosty sposób przerobić te pozwolenia tak, aby można było zbudować instalację efektywniejszą i nowocześniejszą. Na wcześniejszych etapach również można zmienić rodzaj siłowni.

 

pionowe siłownie wiatrowe wiatrowe siłownie pionowefot. Proenergetyka

 

Turbiny pionowego obrotu – korzyści
Zalety siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu:
– modułowa konstrukcja – pozwalająca budować jednostki o mocy dostosowanej do potrzeb odbiorcy i można tą moc zmieniać;
– start przy wietrze już od poniżej 1 m/sek – pozwala na znacznie szerszy zakres pracy i znacząco podnosi efektywność;
– pracuje niezależnie od kierunku wiatru;
– nie musi hamować przy huraganowym wietrze;
– wymiary dostosowane logistycznie do TIR – prosty i tani transport;
– budujemy już od ziemi – znacznie więcej dostępnych lokalizacji, szybsze procedury administracyjne;
– efektywność (czas pracy siłowni w czasie roku) to około 40% – niespotykane do tej pory;
– wymagany średni wiatr to ok 4 m/sek;
– możliwość podłączania innych urządzeń odbiorczych – klimatyzacja; taśmociągi, nawadnianie, napowietrzanie i inne;
– szybka realizacja (9-18 miesięcy w zależności od tempa zezwoleń administracyjnych);
– brak ruchomych elementów na zewnątrz siłowni = bezpieczeństwo ptaków
– wieloletnia żywotność;
– gwarancja 10 lat;
– możliwość dołożenia modułu pozwalającego otrzymywać prąd na żądanie (możliwość magazynowania energii).

 

wizualizacja elektrowni hydro-powietrznejrys. Proenergetyka

 

Pionowe siłownie wiatrowe – dla kogo?
Zainteresowanie jakie budzą siłownie wiatrowe o pionowej osi obrotu jest dwojakiego rodzaju. Do budowania takich instalacji (pierwsze już powstają w Polsce, kolejne czekają już na podpisanie umów realizacyjnych) zachęca inwestorów wysoka efektywność oraz możliwość uzyskania znacznych oszczędność w zakresie opłat za energię elektryczną. Instalowanie pionowych siłowni cieszy się również coraz większą popularnością wśród inwestorów zagranicznych z Niemiec, Anglii, Rosji.
Pionowe siłownie wiatrowe przeznaczone są dla inwestorów, którzy są chętni do budowy elektrowni w systemie rozproszonym (od 0,5 MW do 2,0 MW) oraz tych którzy chcą produkować energię na własne potrzeby (rachunki za energię w granicach powyżej 250 tys zł rocznie). Firma Proenergetyka wykonuje dla inwestorów szybkie i proste Studium Wykonalności oraz przygotowaną indywidualnie ofertę.

 

pionowe siłownie wiatrowe otwarcie koden elektorwnie pionowe wiatrowefot. Proenergetyka

 

Turbiny pionowego obrotu – nagrodzone
Rozwiązanie proponowane przez firmę Proenergetyka to zostało docenione przez profesorów z komisji konkursowej podczas Targów Energetycznych ENEX 2014 w Kielcach 18-03-2014 r. Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii sp. z o.o. przyznało nagrodę: TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI. Kolejne nagrody przyznały komisje na Targach Energetycznych w Łodzi w maju 2014 oraz podczas Targów Public World 2014 jako Innowacyjny Produkt Targowy w czerwcu 2014. Największe osiągnięcie to Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich POLEKO 2014.

Więcej informacji na temat pionowych siłowni wiatrowych można znaleźć na stronie: www.proenergetyka.pl Mail z opisem oczekiwań energetycznych i możliwości finansowych na adres: [email protected]

 

10-547 Olsztyn , ul. Kajki 10/12 III piętro, pok. 307, woj. warmińsko-mazurskie
tel. 725501030,