Wentylacja z odzyskiem ciepła – zdrowo i ekonomicznie

Rekuperator wentylacyjny MARLEY MEnV 180

Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza konieczność instalowania wentylacji kontrolowanej oraz sterowanej. Wymiana powietrza w takich budynkach jest niezbędna i odpowiada za największe procentowo straty ciepła! O zalety wentylacji decentralnej zapytaliśmy Krzysztofa Wieczorka z firmy Ekosfera.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – zdrowo i ekonomicznie - zdjęcie


Szczelne budynki a wymiana powietrza
- Uszczelnienie budynków przynosi dramatyczne konsekwencje dla zdrowia mieszkańców i pogorszenie stanu technicznego budynku. Efektem braku właściwej wentylacji są m.in. wzrost zawilgocenia, rozwój patogennych pleśni i zagrzybienia oraz niekorzystna zmiana składu chemicznego powietrza (brak tlenu, zwiększone stężenie szkodliwych gazów). Są to przyczyny problemów zdrowotnych, korozji biologicznej budynku i przemarzania ścian (tzw. chory budynek) – wyjaśnia Krzysztof Wieczorek.
Samoczynna, naturalna (tzw. grawitacyjna) wymiana powietrza w takich szczelnych budynkach jest nieskuteczna. Na rynku dostępne jest jednak rozwiązanie, które pozwala ten problem wyeliminować. Jest to instalacja mechaniczna wentylacji decentralnej, określanej również jako wentylacja lokalna, indywidualna czy miejscowa.
- Ogromną zaletą wentylacji indywidualnej jest łatwy montaż nie tylko w nowo powstających budynkach, ale również w już istniejących, w których wymieniono okna i drzwi na szczelne – podkreśla Krzysztof Wieczorek.

energooszczędna wentylacja pomieszczeń rekuperator wentylacyjnyrys. Herrmann Polska Sp. z o.o.

Minirekuperator z odzyskiem ciepła
Aby umożliwić odpowiednią wentylację pomieszczeń, ale nie narażać się przy tym na kosztowne straty ciepła, warto pomyśleć o zainstalowaniu inteligentnej wentylacji z wymiennikiem ciepła np. firmy MARLEY. Liczby mówią tu same za siebie, gdyż minirekuperator MARLEY MEnV 180 pozwala odzyskać nawet 85% ciepła z pomieszczenia (w zależności od temperatury otoczenia i poziomu wydajności).
Zasada działania energooszczędnej wentylacji MARLEY jest prosta: ciepłe, zużyte powietrze wyciągane jest z budynku na zewnątrz przez 70 sekund, w tym czasie ogrzewając ceramiczny element wbudowany w minirekuperator. Następnie, w wyniku zmiany kierunku pracy wentylatora, zmienia się też kierunek przepływu powietrza i do pomieszczenia przez następne 70 sekund wdmuchiwane jest czyste świeże powietrze z zewnątrz, ogrzane ciepłem zatrzymanym wcześniej w ceramicznym elemencie rekuperatora.

 

minirekuperatory rekuperatory wentylacyjne minirekuperator z odzyskiem ciepłarys. Herrmann Polska Sp. z o.o.

 

Energooszczędna wentylacja pomieszczeń
Obok podstawowej funkcji wymiany powietrza i odzysku ciepła w okresie zimowym, inteligentna wentylacja z wymiennikiem ciepła MARLEY MEnV 180 daje też możliwość tzw. nocnego przewietrzania pomieszczeń w okresie letnim. - Dostarczamy wówczas w porze nocnej np. do sypialni, świeże i chłodne powietrze, które następnie jest wywiewane za pomocą drugiego rekuperatora pracującego równolegle np. w łazience – wyjaśnia Krzysztof Wieczorek.
Komfortowym rozwiązaniem jest też możliwość niezależnego sterowania poszczególnymi jednostkami/rekuperatorami. W sytuacji wzrostu wilgotności (np. w łazience) lub przebywania większej liczby osób w pomieszczeniu, udostępniana jest funkcja pracy priorytetowej.
- Dana jednostka może się także automatycznie uruchomić na określony czas, przy wykryciu obecności człowieka w pomieszczeniu (wentylacja ubikacji). Wentylacja decentralna/miejscowa umożliwia wymianę powietrza stosownie do potrzeb danego pomieszczenia, wyłączając pracę w pozostałych – mówi Krzysztof Wieczorek.
W przeciwieństwie do typowej wentylacji centralnej z rekuperacją (system z długimi rurami i centralą), oferowane urządzenie ma więcej możliwości użytkowych, realizacyjnych i łatwą obsługę (czyszczenie).
- W rekuperatorze wentylacyjnym lokalnym MARLEY MEnV 180 mamy możliwość łatwego czyszczenia wymiennika i przewodu powietrznego, co jest ogromną jego zaletą, eliminującą rozwój mikroorganizmów, a tym samym przyczyniającą się do utrzymania w zdrowego klimatu wewnątrz budynku – podsumowuje Krzysztof Wieczorek.
Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest również zdalne sterowanie pracą minirekuperatora za pomocą pilota. Pozwala on nie tylko włączać i wyłączać wentylację, ale również regulować intensywność pracy urządzenia. Na pilocie można również ustawić tzw. tryb letni, dostarczający nocą do pomieszczeń świeże i chłodne powietrze.

 

wentylacja z odzyskiem ciepła wentylacja z rekuperatoremfot. Herrmann Polska Sp. z o.o.


 
Wentylacja z rekuperatorem – dlaczego warto?
Zastosowanie wentylacji lokalowej ma szereg zalet. Można ją zainstalować w pojedynczych pomieszczeniach, eliminując tym samym konieczność projektowania i budowania kosztownych oraz nieefektywnych kominów wentylacji grawitacyjnej.
Higieniczna wentylacja decentralna jest też bardzo korzystna dla zdrowia – rozwiązuje problem zawilgocenia, zagrzybienia, stęchliznę i trujące gazy generowane w procesie bytowania człowieka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, stanowi barierę dla szkodliwych substancji oraz pyłów powietrza zewnętrznego. Jest więc szczególnie korzystna dla alergików. Ponadto zimą pozwala nam uniknąć efektu rosy na szybach, zaś latem – umożliwia wentylowanie pomieszczeń bez otwierania okien, co eliminuje hałas dochodzący z ulicy.

 

ekosfera dane techniczne

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.solarkielce.pl oraz www.herrmann.com.pl

 

2014-08-04 0 8232 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service® Sp. z o.o. w Krakowiemałopolskie
Alternatywne Systemy Komfortu sp. z o.o.małopolskie
Jeven Sp. z o.o.wielkopolskie
NIDO Bartosz Szkódlińskiwielkopolskie
PRO-VENTopolskie
SK Tuote Poland Sp. z o.o.dolnośląskie
Przewaga periodycznych wymienników ciepła firmy Frapol
2017-10-05 0 862
Przewaga periodycznych wymienników ciepła firmy Frapol

Dlaczego warto zainwestować w rekuperator? Korzyści płynące ze stosowania w domu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to przede wszystkim zdrowe, higieniczne środowisko, wolne ...

Gdzie zaopatrzyć się w wentylację i klimatyzację?
2017-01-02 0 736
Gdzie zaopatrzyć się w wentylację i klimatyzację?

Zakup systemu obróbki powietrza uzależniony jest od rodzaju i ilości zanieczyszczeń, jakie znajdują się w powietrzu oraz miejsca, w którym ma być zamontowany wentylator. Dlatego w ...

Centrala wentylacyjna – recepta na zdrowie?
2016-12-15 0 1042
Centrala wentylacyjna – recepta na zdrowie?

Czteroosobowa rodzina, która pierze, gotuje, kąpie się, oddycha, suszy pranie itd. w ciągu doby wytwarza ok. 12-15 litrów wody. A jeśli na dodatek taka rodzina mieszka w ...Niewidoczna wentylacja z rekuperacją bez martwych stref
2016-11-04 0 1580
Niewidoczna wentylacja z rekuperacją bez martwych stref

Wentylacja pokojowa –kanały wentylacyjne EASYFLOW Sercem każdego systemu wentylacji mechanicznej jest tzw. rekuperator. To w nim są zainstalowane wentylatory dla nawiewu i wywiewu oraz ...Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2016-09-08 0 1639
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacyjne i ich wpływ na zdrowie ludzi oraz bezpieczeństwo konstrukcji - Szczególny problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza wentylacyjnego za pomocą wentylacji ...

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym
2016-08-22 0 2282
Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła Gdy planujemy instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim oszczędność energii ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: