Wentylacja z odzyskiem ciepła – zdrowo i ekonomicznie

Rekuperator wentylacyjny MARLEY MEnV 180

Termomodernizacja istniejących i powstających energooszczędnych domów wprowadza konieczność instalowania wentylacji kontrolowanej oraz sterowanej. Wymiana powietrza w takich budynkach jest niezbędna i odpowiada za największe procentowo straty ciepła! O zalety wentylacji decentralnej zapytaliśmy Krzysztofa Wieczorka z firmy Ekosfera.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – zdrowo i ekonomicznie - zdjęcie


Szczelne budynki a wymiana powietrza
- Uszczelnienie budynków przynosi dramatyczne konsekwencje dla zdrowia mieszkańców i pogorszenie stanu technicznego budynku. Efektem braku właściwej wentylacji są m.in. wzrost zawilgocenia, rozwój patogennych pleśni i zagrzybienia oraz niekorzystna zmiana składu chemicznego powietrza (brak tlenu, zwiększone stężenie szkodliwych gazów). Są to przyczyny problemów zdrowotnych, korozji biologicznej budynku i przemarzania ścian (tzw. chory budynek) – wyjaśnia Krzysztof Wieczorek.
Samoczynna, naturalna (tzw. grawitacyjna) wymiana powietrza w takich szczelnych budynkach jest nieskuteczna. Na rynku dostępne jest jednak rozwiązanie, które pozwala ten problem wyeliminować. Jest to instalacja mechaniczna wentylacji decentralnej, określanej również jako wentylacja lokalna, indywidualna czy miejscowa.
- Ogromną zaletą wentylacji indywidualnej jest łatwy montaż nie tylko w nowo powstających budynkach, ale również w już istniejących, w których wymieniono okna i drzwi na szczelne – podkreśla Krzysztof Wieczorek.

energooszczędna wentylacja pomieszczeń rekuperator wentylacyjnyrys. Herrmann Polska Sp. z o.o.

Minirekuperator z odzyskiem ciepła
Aby umożliwić odpowiednią wentylację pomieszczeń, ale nie narażać się przy tym na kosztowne straty ciepła, warto pomyśleć o zainstalowaniu inteligentnej wentylacji z wymiennikiem ciepła np. firmy MARLEY. Liczby mówią tu same za siebie, gdyż minirekuperator MARLEY MEnV 180 pozwala odzyskać nawet 85% ciepła z pomieszczenia (w zależności od temperatury otoczenia i poziomu wydajności).
Zasada działania energooszczędnej wentylacji MARLEY jest prosta: ciepłe, zużyte powietrze wyciągane jest z budynku na zewnątrz przez 70 sekund, w tym czasie ogrzewając ceramiczny element wbudowany w minirekuperator. Następnie, w wyniku zmiany kierunku pracy wentylatora, zmienia się też kierunek przepływu powietrza i do pomieszczenia przez następne 70 sekund wdmuchiwane jest czyste świeże powietrze z zewnątrz, ogrzane ciepłem zatrzymanym wcześniej w ceramicznym elemencie rekuperatora.

 

minirekuperatory rekuperatory wentylacyjne minirekuperator z odzyskiem ciepłarys. Herrmann Polska Sp. z o.o.

 

Energooszczędna wentylacja pomieszczeń
Obok podstawowej funkcji wymiany powietrza i odzysku ciepła w okresie zimowym, inteligentna wentylacja z wymiennikiem ciepła MARLEY MEnV 180 daje też możliwość tzw. nocnego przewietrzania pomieszczeń w okresie letnim. - Dostarczamy wówczas w porze nocnej np. do sypialni, świeże i chłodne powietrze, które następnie jest wywiewane za pomocą drugiego rekuperatora pracującego równolegle np. w łazience – wyjaśnia Krzysztof Wieczorek.
Komfortowym rozwiązaniem jest też możliwość niezależnego sterowania poszczególnymi jednostkami/rekuperatorami. W sytuacji wzrostu wilgotności (np. w łazience) lub przebywania większej liczby osób w pomieszczeniu, udostępniana jest funkcja pracy priorytetowej.
- Dana jednostka może się także automatycznie uruchomić na określony czas, przy wykryciu obecności człowieka w pomieszczeniu (wentylacja ubikacji). Wentylacja decentralna/miejscowa umożliwia wymianę powietrza stosownie do potrzeb danego pomieszczenia, wyłączając pracę w pozostałych – mówi Krzysztof Wieczorek.
W przeciwieństwie do typowej wentylacji centralnej z rekuperacją (system z długimi rurami i centralą), oferowane urządzenie ma więcej możliwości użytkowych, realizacyjnych i łatwą obsługę (czyszczenie).
- W rekuperatorze wentylacyjnym lokalnym MARLEY MEnV 180 mamy możliwość łatwego czyszczenia wymiennika i przewodu powietrznego, co jest ogromną jego zaletą, eliminującą rozwój mikroorganizmów, a tym samym przyczyniającą się do utrzymania w zdrowego klimatu wewnątrz budynku – podsumowuje Krzysztof Wieczorek.
Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest również zdalne sterowanie pracą minirekuperatora za pomocą pilota. Pozwala on nie tylko włączać i wyłączać wentylację, ale również regulować intensywność pracy urządzenia. Na pilocie można również ustawić tzw. tryb letni, dostarczający nocą do pomieszczeń świeże i chłodne powietrze.

 

wentylacja z odzyskiem ciepła wentylacja z rekuperatoremfot. Herrmann Polska Sp. z o.o.


 
Wentylacja z rekuperatorem – dlaczego warto?
Zastosowanie wentylacji lokalowej ma szereg zalet. Można ją zainstalować w pojedynczych pomieszczeniach, eliminując tym samym konieczność projektowania i budowania kosztownych oraz nieefektywnych kominów wentylacji grawitacyjnej.
Higieniczna wentylacja decentralna jest też bardzo korzystna dla zdrowia – rozwiązuje problem zawilgocenia, zagrzybienia, stęchliznę i trujące gazy generowane w procesie bytowania człowieka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, stanowi barierę dla szkodliwych substancji oraz pyłów powietrza zewnętrznego. Jest więc szczególnie korzystna dla alergików. Ponadto zimą pozwala nam uniknąć efektu rosy na szybach, zaś latem – umożliwia wentylowanie pomieszczeń bez otwierania okien, co eliminuje hałas dochodzący z ulicy.

 

ekosfera dane techniczne

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.solarkielce.pl oraz www.herrmann.com.pl

 

2014-08-04 0 8883 Pobierz jako PDF Drukuj Podziel się
Chcesz zamówić produkt/usługę tej firmy, lub zapytać o więcej szczegółów? Skorzystaj z formularza kontaktowego poniżej:
Imię, nazwisko
Twój E-mail
Telefon kontaktowy
Treść zapytania
Przedsiębiorstwo Wdrożeniowe Pro-Service® Sp. z o.o. w Krakowiemałopolskie
Alternatywne Systemy Komfortu Sp. z o.o.małopolskie
FLOWAIR SP.J.pomorskie
Ground-Therm sp. z o.o.śląskie
Jeven Sp. z o.o.wielkopolskie
KRONO-PLAST JANUSZKA TADEUSIAK SPÓŁKA JAWNAśląskie
Lindab Sp. z o.o.mazowieckie
NIDO Bartosz Szkódlińskiwielkopolskie
PRO-VENTopolskie
RAFA Konrad Frączek KRATKI24.PLdolnośląskie
SK Tuote Poland Sp. z o.o.dolnośląskie
Warebud Wieloch i Prysiński Spółka Jawnałódzkie
Ozdobne kratki kominkowe
2018-03-29 0 458
Ozdobne kratki kominkowe

Kratka kominkowa to zakończenie kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego wsposób grawtacyjny lub mechaniczny z kominka. Jest ona montowana w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej. Nie ...

Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia
2018-03-27 0 213
Aluminiowe drzwi przesuwne, panoramiczne przeszklenia

Prawdziwa ucieczka od codzienności jest możliwa tylko w harmonii z przyrodą. Otworzenie salonu na przydomowy ogród za pomocą panoramicznych przeszkleń zapewni nieskrępowany dostęp do ...

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
2018-03-26 0 514
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA czy z filtrem węglowym? Na co zwracać uwagę wybierając oczyszczacz powietrza do domu? Jest kilka bardzo ważnych kwestii, których uwzględnienie ...Naturalna wentylacja
2018-03-09 0 397
Naturalna wentylacja

Wentylacja naturalna czy mechaniczna? W dobie technicyzacji, gdy za pomocą smartfona włączamy telewizor i mamy wgląd w to, co się dzieje w domu, będąc od niego oddalonym nawet o setki ...Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
2018-03-09 0 578
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja w domu jednorodzinnym – grawitacyjna czy mechaniczna? Konieczność wymiany powietrza w każdym domu jest kwestią na tyle oczywistą, nie że wymaga szerszego omówienia. ...

Aluminiowe kominki wentylacyjne
2018-02-23 0 811
Aluminiowe kominki wentylacyjne

Kominki wentylacyjne i odpowietrzające Wymiana zużytego powietrza na świeże to podstawa, jeśli chcemy czuć się we własnym domu komfortowo, jednak właściwa wentylacja pomieszczeń, w ...

Wygraj wkrętarkę IXO 5


Odnalazłeś jeden z elementów układanki

Zbierz pozostałe i odbierz nagrodę
Wpisz swój e-mail aby dodać element do swojego konta: