DRACO Laboratorium Badań NieniszczącychAdres firmy:
80-298 Gdańsk,
ul. Przyrodników 1b,
woj. pomorskie

Obszar działania:
cała Polska

Kontakt:
tel. +48 58 320-24-31
Email: [email protected]
WWW: www.draco.com.pl

DRACO Laboratorium Badań Nieniszczących

O firmie


W 1990 roku w Gdańsku powstało Przedsiębiorstwo Specjalistyczne DRACO. 30 lat doświadczeń i specjalizacji w tzw. badaniach nieniszczących oraz ocenie stanu konstrukcji stalowych sprawia, że firma stała się liderem na rynku. Nieustannie poszerzamy swoją wiedzę. W laboratorium zatrudniamy doświadczonych operatorów NDT posiadających zgodnie z normą ISO 9712 uznawane na całym świecie certyfikaty II oraz III stopnia. Część z tych osób świadczy usługi także z dostępu linowego i jest w stanie obsługiwać wąskie sektory. W naszej dyspozycji znajduje się najnowocześniejszy i oczywiście w pełni certyfikowany sprzęt.

Działamy zgodnie z wdrożonym Zintegrowanym Systemem Zarządzania Jakością:

 • ISO 9001:2015,
 • ISO 14001:2015,
 • ISO 45001:2018,
 • ISO/IEC 17025:2018.

Posiadamy również krajowe oraz międzynarodowe uznania Towarzystw Klasyfikacyjnych:

 • Urząd Dozoru Technicznego (UDT),
 • Polski Rejestr Statków (PRS),
 • Instytut Badawczy Dróg i Mostów (IBDiM)
 • Det Norske Veritas / Germanischer Lloyd (DNV-GL),
 • American Bureau of Shipping (ABS),
 • Lloyd’s Register of Shipping (LRS),
 • Bureau Veritas (BV),
 • Registro Italiano Navale (RINA).

Produkty i Usługi


Badania nieniszczące konstrukcji stalowych okresowe, po naprawcze i powypadkowe. Wszystkie prowadzone najlepiej dopasowanymi metodami. A są nimi:

Metoda wizualna VT

Prowadzona okiem nieuzbrojonym lub urządzeniami optycznymi takimi jak endoskop. Pozwala wykryć już na wstępie korozję, ubytki spawalnicze, wklęśnięcia, podtopienia i wiele innych.

Metoda penetracyjna PT

Wykorzystuje zjawisko wnikania cieczy nawet do niewielkich nieciągłości. Najczęściej stosowana w celu badania szczelności spoin w zbiornikach, rurociągach i in.

Metoda magnetyczno-proszkowa MT

Polega ona na magnesowaniu elementu i badaniu magnetycznego rozproszenia, które pojawia się zawsze w miejscu występowania nieciągłości.

Metoda prądów wirowych ET

Wzbudzanie zmiennego pola elektromagnetycznego w materiale i badanie reakcji zwrotnej, przykładowo poprzez sondę badawczą.

Metoda szczelności metodą pęcherzykową LT

Wykorzystuje zjawisko przenikania gazu z ośrodka o ciśnieniu wyższym do ośrodka o ciśnieniu niższym.

Metoda szczelności metodą ultradźwiękową LT

Emitowanie fal ultradźwiękowych, jeśli wydostają się one na zewnątrz przez potencjalne nieszczelności są wychwytywane przez odbiornik.

Ultradźwiękowe pomiary grubości UTT

Badanie grubości poprzez szacowanie czasu przejścia przez materiał fali ultradźwiękowej.

Metoda ultradźwiękowa UT, IBUS –TD, PA, TOFD

Pozwalają one wykryć zarówno wady wewnętrzne jak i powierzchniowe, a także określić ich dokładne położenie i wielkość. Takie badanie można prowadzić, gdy jest dostęp tylko do jednej strony kontrolowanego urządzenia, a poza tym są stosunkowo niedrogie. Doskonale sprawdzają się w przypadku potrzeby kontroli elementów spawanych.

Badania nieniszczące umożliwiają dotarcie praktycznie do każdego elementu konstrukcji. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych www.draco.com.pl

Artykuły o tej firmie


09.10.2013 | Inwestycje budowlane
Rozmowa z Jakubem Lesińskim, dyrektorem ds. technicznych...

Słowa kluczowe: badania ultradźwiękowe, magnetyczne, diagnostyka, UTT, NDT, UT, wizualne, atestacja, certyfikaty, pomiary grubości wizualne, twardości, atesty, ocena stanu, zbiorniki, penetracyjne, rurociągi, sprawdzanie spawów, złącza, defektoskopia