W Twoim domu jest strych, ale nie korzystasz z niego regularnie? Wybierz schody składane na strych – są tańsze niż tradycyjnie, nie zajmują cennego metrażu, są bezpieczne i stosunkowo łatwe w montażu. Po złożeniu schody takie zostają w stropie, nie zabierając powierzchni domownikom. Dlaczego warto wybrać schody składane na strych? Jak dokonać dobrego wyboru?

Schody tradycyjne – kiedy lepsza opcja?

Schody strychowe tradycyjne, stacjonarne to duża inwestycja. Nawet te skręcone zajmują dużo wolnej powierzchni, choć oczywiście wygodniejsze są od składanych. Jeśli korzystasz regularnie z poddasza, mieści się tam sypialnia czy inny pokój, albo jest to pomieszczenie dla małoletnich dzieci, to oczywiście jest to dalece bardziej wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Tutaj nie ma zastosowania dla schodów strychowych składanych, ponieważ za każdym razem trzeba było je wyciągać (kiedy np. dziecko nie będzie potrafiło tego zrobić), a ponadto są one bezpieczniejsze od drabinek.

Schody strychowe składane. Dobry wybór?

W przypadku poddasza nieużytkowanego ten typ schodów ma dalece lepsze zastosowanie. Jest to również oszczędność wynosząca nawet kilka tysięcy złotych. Schody strychowe są najczęściej drewniane lub metalowe. Drewniane są tańsze od metalowych – jednak ich „wadą” jest mniejsza wytrzymałość i niższa odporność na zabrudzenia. Schody strychowe metalowe są droższe, ale nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości. Zarówno schody drewniane jak i metalowe nie wymagają podcinania podłogi po wykonaniu.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim wybrać schody z poręczą – nie podnosi to bardzo ceny, ale jest dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Jaki rodzaj wybrać?

– Jeśli korzystamy ze strychu kilka lub kilkanaście razy w miesiącu, powinniśmy wybrać schody strychowe łatwo rozkładane i pasujące do wnętrza. Przykładowo schody strychowe typu nożycowego cechują się łatwiejszym składaniem i rozkładaniem, oraz jako złożone zajmują mało miejsca, ale są również droższe.

Natomiast schody strychowe drewniane są w zupełności wystarczające, jeśli korzystamy z poddasza kilka razy w roku lub rzadziej.

Oczywiście w każdym typie schodów możemy znaleźć modele ognioodporne, termoizolacyjne, a także w niektórych modelach schody strychowe mogą występować w wersji elektrycznej.

Cena schodów strychowych w dużej mierze jest zależna od ich rodzaju i właściwości jaka konkretne modele posiadają. Drewniane schody segmentowe to koszt zaczynający się już od ok. 250-350 zł. Schody metalowe, również segmentowe w wersji podstawowej to 500-700 zł. Schody metalowe nożycowe są tylko nieznacznie droższe – ich średni koszt wynosi 600-800 zł. Dobry wybór zależy więc przede wszystkim od częstotliwości naszego użytkowania stryszka. Warto również wybrać schody o najniższym współczynniku przenikania ciepła – ma to znaczenie szczególnie w przypadku poddaszy nieocieplonych.

Więcej na schody.velset.pl


Data publikacji: 2016-06-24

Podobne technologie i poradniki


28.09.2016 | Schody, akcesoria
Coraz częstszym pomysłem wśród właścicieli domów, jest...
25.08.2016 | Schody, akcesoria
Chcesz kupić schody na poddasze? Ogranicza cię...