O czym nie wolno zapominać, zmieniając poddasze w piętro mieszkalne?

Coraz częstszym pomysłem wśród właścicieli domów, jest zmiana tradycyjnego strychu znajdującego się na poddaszu w dodatkowe piętro mieszkalne. Najczęściej jest to związane z pojawieniem się nowych domowników, a tym samym z potrzebą powiększenia przestrzeni użytkowej domu. Postawienie tzw. dobudówki jest pracochłonne, kosztowne i nie zawsze możliwe do przeprowadzenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku strychów, które zazwyczaj można bez większych problemów przekształcić w piętro mieszkalne.

 

Zmień strych w pokoje mieszkalne

Przeobrażając strych w pokoje mieszkalne, musisz pamiętać nie tylko o wykonaniu gruntownego remontu, ewentualnym wprawieniu okien i wzmocnieniu dachu, ale również o ociepleniu poddasza (podłogi i ścian). Powinieneś dodatkowo zdecydować się na konkretny sposób wejścia na strych, montując standardowe duże schody wewnętrzne, niewielkie i nowoczesne schody drewniane na strych, metalowe, lub sterowane elektronicznie.

Schody na poddasze nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca. W końcu nie po to remontujemy strych, by równocześnie zabierać przestrzeń użytkową z dolnego piętra. Właśnie z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będą rozkładane schody na strych, które same w sobie nie zajmują wiele miejsca, a gdy są złożone, to tym bardziej.

W sklepie Velset Schody Strychowe można kupić schody strychowe w wielu nowoczesnych modelach: drewniane, metalowe, elektryczne.

 

Schody na poddasze to nie wszystko

Kupując schody, które będą prowadzić na poddasze mieszkalne, warto wyposażyć je w dodatkowe poręcze schodowe, które przede wszystkim podnoszą komfort wchodzenia na górne piętro, a także zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo poruszania się po stopniach. Jest to bardzo istotne, gdy poddasze ma być przestrzenią mieszkalną, czyli będzie często użytkowane.

 

Jak zaaranżować poddasze?

Poddasze mieszkalne nie musi całkowicie odzwierciedlać stylu, w którym wykonane jest dolne piętro. Jest to zupełnie niezależna przestrzeń, więc może się wyróżniać również pod względem aranżacji wnętrza. Meble, dodatki i tekstylia powinny w pewien sposób pasować do wystroju innych pokoi, by cały dom zachował w miarę spójny charakter.

Aranżując poddasze, warto zwrócić uwagę na wystrój okna. Ozdoby okienne, zasłony i żaluzje nie mogą za bardzo ograniczać naturalnego światła, którego w takich pomieszczeniach często brakuje. Polecamy zastosowanie delikatnych materiałowych żaluzji typu dzień i noc, które w przypadku okien dachowych sprawują się doskonale.

Przekształcenie poddasza w piętro mieszkalne to nie tylko poważne zadanie budowlane, ale również wielkie i ciekawe wyzwanie dekoracyjne, które mobilizuje nas do szukania nowych rozwiązań.

Artykuł został napisany przy współpracy sepcjalistów z firmy Velset – Schody Strychowe.


Data publikacji: 2016-09-28

Podobne technologie i poradniki


25.08.2016 | Schody, akcesoria
Chcesz kupić schody na poddasze? Ogranicza cię...
24.06.2016 | Schody, akcesoria
W Twoim domu jest strych, ale nie...