O świadectwach energetycznych budynków i audycie energetycznym budynków zaczęło się mówić zwłaszcza po 28 kwietnia 2023 r., kiedy część nieruchomości została objęta obowiązkiem posiadania certyfikatu energetycznego (świadectwa energetycznego). Audyt jest podobną procedurą umożliwiającą wyrobienie takiego dokumentu. Czy to oznacza, że korzystają z niego wyłącznie deweloperzy czy osoby chcące sprzedać swoje domy? Bynajmniej – wykonanie audytu jest znacznie szerszym działaniem oceniającym koncepcję zmian umożliwiających osiągnięcie znacznych oszczędności energii i ciepła we wszystkich typach budynków – prywatnych, firmowych oraz publicznych. Sprawdź, na czym polega audyt energetyczny i dowiedz się, jakie korzyści są z nim związane.

1. Po co przeprowadza się audyt energetyczny budynków?

Głównym powodem, dla którego właściciele prywatni i firmy decydują się na audyt energetyczny domu, biurowca czy innej nieruchomości, jest poszukiwanie oszczędności. Jeśli zużycie energii i ciepła w danym budynku wydaje się zbyt wysokie albo też nagle wzrastają rachunki – możemy podejrzewać występowanie jakichś nieprawidłowości.

Przyczyn jest wiele – zły stan urządzeń, nieprawidłowo wykonane przegrody termiczne, zastosowanie materiałów o niskich właściwościach izolacyjnych, ale nawet podpisanie niekorzystnej umowy z dostawcą energii. Audyt energetyczny pozwala zidentyfikować te problemy i dostarcza informacji o strategiach naprawczych, których wdrożenie przełoży się na realną oszczędność.

2. Z jakich etapów składa się audyt energetyczny?

Audyt energetyczny może mieć różny przebieg, ponieważ każdorazowo jest dopasowywany do wymagań i oczekiwań klienta. Poprzedza go rozmowa, dzięki której definiuje się cel przeprowadzenia procedury (np. zmniejszenie zużycia energii, obniżenie rachunków, zniwelowanie strat ciepła, konkretny program dotacji np. Czyste Powietrze).

Następnie przychodzi czas na zbieranie informacji – audytor może poprosić o dostęp do dokumentacji technicznej budynku (w celu sprawdzenia kubatury oraz zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych), jak i do umów czy faktur za energię i ogrzewanie. Warto pamiętać, że specjalistę obowiązuje poufność i zdobytych w ten sposób informacji nie może on przekazywać innym podmiotom i osobom trzecim.

Najczęściej w ramach audytu energetycznego wykonuje się również badanie termowizyjne budynku – zwłaszcza jeśli podejrzewamy zawyżone straty ciepła. Zdjęcia wykonane z zastosowaniem kamery termowizyjnej, pozwolą na wskazanie najsłabszych punktów i zaproponowanie opcji działań naprawczych.

Każdy z etapów wymaga zastosowania wysokiej klasy sprzętu oraz dysponowania specjalistyczną wiedzą. Do przeprowadzenia audytu wybierz więc firmę, która dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i wykwalifikowaną kadrą – jak TERMOCENT, realizujący zlecenia na terenie całego kraju.

3. Jakich budynków dotyczy audyt energetyczny?

Wykonanie audytu energetycznego jest możliwe dla wszystkich rodzajów budynków. W przypadku domów jednorodzinnych, jego podstawowym celem jest sporządzenie świadectwa efektywności energetycznej oraz zaproponowanie optymalnych rozwiązań w zakresie dostaw energii elektrycznej i ciepła.

W przypadku firm, poza oszczędnością dochodzą jeszcze dodatkowe aspekty. Duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do wykonywania audytu nie rzadziej niż raz na 4 lata. Mniejsze firmy również często decydują się poddać procedurze. Jest to coraz ważniejsze w kontekście poszukiwania zagranicznych kontrahentów, dla których ślad węglowy i wodny partnera staje się obecnie jedną z kluczowych zmiennych, decydujących o podjęciu lub zaniechaniu współpracy.

4. Jakie są korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego?

Podstawową korzyścią z przeprowadzenia audytu energetycznego, jest poznanie możliwości zaoszczędzenia na energii elektrycznej i cieplnej. Dowiemy się, które miejsca w budynku wymagają remontu, ponieważ przepuszczają zbyt dużo ciepła. Audytor podpowie również, czy sposobem na mniejsze rachunki nie jest po prostu zmiana dostawcy lub taryfy.

Oszczędzanie energii niesie również korzyści dla środowiska naturalnego. W świadomym społeczeństwie aspekt ekologiczny audytu energetycznego staje się coraz istotniejszy.


Data publikacji: 2023-09-24

Podobne technologie i poradniki


24.09.2023 | Inżynieria budowlana
Instalacja elektryczna w firmie lub w domu...
17.09.2023 | Inżynieria budowlana
Badanie termowizyjne stanowi jeden z elementów audytu...