Niestety bardzo częste jest bagatelizowanie kwestii ocieplenia domu: wprowadzamy się do starych, nieocieplonych lub słabo ocieplonych budynków i okazuje się, że mamy dużo innych, wydawałoby się pilniejszych, wydatków. Jednak pozostawienie termoizolacji domu na szarym końcu może nieść ze sobą wiele nieprzyjemnych (i kosztownych) konsekwencji.

Dlaczego ocieplenie domu jest tak istotne?

Oszczędność

Przez nieocieplone ściany może uciekać nawet do 25% ciepła. To oznacza, że nawet jedna czwarta energii, którą zużywamy na ogrzanie domu jest po prostu zmarnowana – płacimy za nic. Jeszcze więcej ciepła, bo aż do 30%, możemy stracić przez nieocieplony dach. To w praktyce może oznaczać nawet kilka tysięcy złotych strat rocznie.

Higiena

W niedocieplonych budynkach para wodna może skraplać się w najchłodniejszych fragmentach wewnętrznych przegród, czyli na styku ścian i stropu oraz wokół okien. Im niższa jest temperatura, tym szybciej zachodzi opisane zjawisko. A to z kolei prowadzi do powstawania zacieków i w efekcie pleśni i grzybów. Dobrze ocieplony dom jest w stanie wchłonąć więcej pary wodnej, dzięki czemu nie dopuszcza do jej skraplania się, co chroni nas przed wykwitami na ścianach.

Ulga w upalne dni

Latem nieocieplone ściany pochłaniają ciepło w ciągu dnia i przetrzymują je w nocy, co prowadzi do nagrzania pomieszczeń. Docieplenie domu zapobiega temu zjawisku, przez co w upalne dni temperatura wewnątrz jest przyjemniejsza.

Jak przygotować się do ocieplenia?

Przed rozpoczęciem planowania prac dociepleniowych warto wykonać audyt energetyczny domu. To pomoże zlokalizować miejsca, przez które tracimy najwięcej ciepła. Często może też ukazać błędy w wykonaniu np izolacji okien. Dostaniemy też informację, ile konretnie ciepła tracimy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ocieplamy to, co rzeczywiście wymaga poprawy a całość prac przyniesie realne korzyści. Audyt wraz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej wykonuje się w trakcie sezonu grzewczego, kiedy bez przeszkód można zauważyć, którędy ciepło ucieka z budynku.

fot. Bravos Group

Czym ocieplić dom?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest styropian. Jest lekki i prosty w montażu. Zwłaszcza styropian grafitowy, z dodatkiem właśnie grafitu, który nadaje mu szary odcień. Charakteryzuje się on współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda na poziomie 0,030 – 0,033 W/(mK). Współczynnik ten dla białego styropianu to ok. 0,040 W/(mK). Im współczynnik ten jest niższy, tym lepiej: mniej ciepła jest przepuszczane przez daną przegrodę. Dzięki tej różnicy możemy zastosować cieńszą warstwę styropianu grafitowego zamiast grubszej białego i uzyskać ten sam poziom ocieplenia. Przy wyborze odpowiedniego styropianu warto też zwrócić uwagę na paramert TR, który określa wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty. Optymalna wartość tego parametru to 100 [kPa], natomiast wymagane minimum to 80 [kPa]. Ogólnie mówiąc paramert przekłada się na trwałość otynkowanej elewacji, dlatego jest tak ważny. Minusem styropianu jest stosunkowo niska izolacja akustyczna.

Alternatywą dla styropianu jest wełna mineralna, której główne zalety to niepalność i duża elastyczność. Ma też większą paraprzepuszczalność niż styropian, więc lepiej nada się do ocieplenia zawilgoconych ścian. Trzeba jednak mieć na uwadze, że traci swoje właściwości gdy zmoknie. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda dla wełny jest podobny jak w przypadku styropianu: 0,035 – 0,045 W/(mK). Tworzy za to lepszą izolację akustyczną.

Kolejna opcja to pianka poliuretanowa. Jest lekka a jej montaż bardzo szybki. Pozwala też na dokładne wypełnienie wszystkich szczelin. Współczynnik lambda dla tego materiału to 0,021 – 0,023 W/(mK). Trzeba go jednak zabezpieczyć przed promieniami UV, które wpływają na niego niekorzystnie. Można to zrobić np poprzez zastosowanie odpowiedniej farby.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również masy termoizolacyjne, których można użyć zarówno po zewnętrznej jak i po wewnętrznej stronie budynku. Są odporne na bakterie, niepalne i paroprzepuszczalne. Co ważne, wystarczy tylko cienka warstwa masy, aby uzyskać dobre ocieplenie. To może być dobre rozwiązanie, jeśli budynek jest pod nadzorem konserwatora zabytków i nie możemy wprowadzać zmian na elewacji lub gdy zależy nam na walorach estetycznych budynku w przypadku np domu z cegły.

Jaki jest koszt ocieplenia domu?

Koszt ocieplenia domu jest złożoną kwestią, zwłaszcza obecnie, kiedy ceny materiałów budowlanych bardzo szybko się zmieniają. Wiele też zależy od czynników indywidualnych: położenie styropianu na ścianie z balkonem i kilkoma oknami będzie kosztowało więcej niż ocieplenie pustej prostej ściany. Różnica w kosztach ma związek również z wykonawcą, jakiemu powierzymy prace. Firma z doświadczeniem i odpowiednią renomą na pewno będzie nas kosztować więcej niż przypadkowy fachowiec. Za tym natomiast idzie jakość wykonania usługi oraz spokój i pewność co do trwałości inwestycji.

Jednak warto wziąć pod uwagę przede wszystkim późniejsze oszczędności związane z ogrzewaniem, do jakich prowadzi ocieplenie. Taka inwestycja zwraca się bardzo szybko i podnosi ogólną wartość domu, co ma znaczenie również przy jego późniejszej ewentualnej sprzedaży lub wynajmie.


Data publikacji: 2021-11-23

Podobne technologie i poradniki


31.01.2022 | Elewacje, docieplenia
Atrakcyjność osiedli rośnie dzięki interesującym fasadom Współczesne...
15.06.2018 | Elewacje, docieplenia
Rosnące wymagania w zakresie energooszczędności powodują, że...