Szczelność cieplna budynków ma kluczowe znaczenie w kontekście bilansu energetycznego domu. Od odpowiedniej izolacyjności cieplej ścian zależy nie tylko komfort i jakość życia mieszkańców, ale i wysokość rachunków za ogrzewanie. Wraz z ciepłem uciekają nasze pieniądze, dlatego warto zadbać o zapewnienie ciągłości izolacji cieplnej przegród zewnętrznych. Aby przekonać się, jak bardzo ciepło ucieka z budynku i w których miejscach jego utrata jest największa, należy przeprowadzić badanie termowizyjne. W niniejszym tekście wyjaśnimy, na czym polega pomiar termowizyjny , kiedy go stosować i czego można się dzięki niemu dowiedzieć.

Na czym polega badanie termowizyjne?

Termowizja jest jednym ze sposobów kontroli szczelności budynków. To obecnie najdokładniejsza metoda pomiarowa, która pozwala wykryć wszystkie miejsca uchodzenia ciepła. Badanie tego typu wykonuje się przy użyciu specjalnych kamer termowizyjnych, które rejestrują niewidzialne promieniowanie podczerwone. Urządzenie wykrywa tę energię i przekształca w wyraźny, ostry obraz.

fot. TERMOCENT

Poznaj zasadę działania kamery termowizyjnej

Badanie termowizyjne powinno być przeprowadzane z użyciem profesjonalnej kamery termowizyjnej wysokiej rozdzielczości. Działanie urządzenia oparte jest na wykorzystaniu właściwości promieniowania podczerwonego. Każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego (−273,15 °C = 0 K), emituje promieniowanie cieplne. Intensywność tego promieniowana zależy od temperatury danego ciała – im cieplejsze, tym emituje więcej promieniowania. Kamera termowizyjna generuje obraz na podstawie różnicy temperatur, z którego następnie powstaje wydruk lub cyfrowy zapis, najczęściej kolorowy, rzadziej czarno-biały, o różnych odcieniach. Najgorętsze obiekty są na nim widoczne na czerwono, natomiast najzimniejsze – na błękitno.

fot. TERMOCENT

Możliwości wykorzystania termowizji w budownictwie

Technologia obrazowania termowizyjnego jest z powodzeniem wykorzystywana w budownictwie. Na podstawie inspekcji termowizyjnej jesteśmy w stanie dokładnie określić parametry techniczne budynku lub lokalu. Dzięki badaniu termowizyjnemu możliwe jest precyzyjne wskazanie miejsc niepoprawnie docieplonych, w których straty ciepła są największe, a także ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy. W jego wyniku można precyzyjnie zlokalizować wszystkie mostki termiczne, co zdecydowanie ułatwia zaplanowanie i przeprowadzenie prac związanych z uszczelnieniem cieplnym budynku. Na termogramie w bardzo dokładny sposób zaznaczone są rozkłady temperatur całego budynku. W ten sposób można sprawdzać budynki zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Badanie kamerą termowizyjną jest powszechnie stosowane m.in. do oceny jakości izolacji cieplnej w instalacjach hydraulicznych czy sprawdzenia poprawnego rozkładu temperatur w grzejnikach centralnego ogrzewania. Za pomocą termowizji możemy sprawdzić termiczną izolacyjność fundamentów, prawidłowość wykonania izolacji poddasza, poprawność montażu drzwi i okien, a także ocenić szczelność kominów. Popularne usługi termowizyjne to także lokalizacja wycieków wody z instalacji wody ciepłej i zimnej, ocena kondycji ogrzewania podłogowego oraz ocena stopnia zawilgocenia ścian i stropów. Przeprowadzenie badania kamerą termowizyjną jest zalecane po każdej termomodernizacji lub remoncie, którego celem było docieplenie budynku. Nie ulega wątpliwości, że inspekcja termowizyjna stanowi dobre narzędzie sprawdzenia, czy ekipa budowlana wywiązała się ze swoich obowiązków.
 


Data publikacji: 2022-06-02

Podobne technologie i poradniki


Koszty ogrzewania budynku stanowią największy udział w...
Wycieki z instalacji wodnych stanowią duży problem....
Dużą część naszego życia spędzamy w pomieszczeniach...