Elektryczny Ogrzewacz Tarasowy – warto, czy nie warto?

Już wczesną wiosną wielu z nas tęskni za relaksem na świeżym powietrzu. A w polskim klimacie ciężko z reguły przewidzieć, czy wiosna / lato będą słoneczne i gorące. Dlatego organizując grill party albo rodzinny obiad na tarasie, często pogoda psuje nam plany.

W związku z tym od jakiegoś czasu sporym zainteresowaniem cieszą się elektryczne ogrzewacze tarasowe, czyli promienniki podczerwieni. Dlaczego warto się nimi zainteresować i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Elektryczne promienniki ogrodowe czy promienniki gazowe?

Ogrzewanie promiennikami na podczerwień mocno różni się od tradycyjnych metod, które docelowo ogrzewają powietrze jako nośnik ciepła. Dopiero ono przenosi energię cieplną na osoby w pomieszczeniu, zapewniając odpowiedni komfort termiczny. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w izolowanych pomieszczeniach przy stale utrzymywanej temperaturze. Niestety, ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki jest zawsze wypychane ku górze, a wszelkie szczeliny w pomieszczeniu lub zbyt mało wydajna warstwa izolacyjna sprawiają, że tego typu ogrzewanie staje się mało wydajnie na zewnątrz oraz w pomieszczeniach nieizolowanych typu altany czy ogrody zimowe.

 

 

Jak działa promiennikowy ogrzewacz tarasowy?

Grzejnik na podczerwień wytwarza fale podczerwone, które ogrzewają wszystkie osoby w zasięgu, a nie powietrze. Tę technologię można porównać do działania słońca– kiedy padają na nas promienie słoneczne, odczuwamy przyjemne ciepło, mimo że temperatura otoczenia może być minusowa. To powoduje, że jest to rozwiązanie zdecydowanie efektywniejsze przy zastosowaniu na zewnątrz przy każdego rodzaju ogródkach, tarasach, balkonach i pomieszczeniach nieizolowanych typu altany czy ogrody zimowe.

Szczególnie ważne dla komfortu użytkowników jest to, że odczuwają ciepło natychmiast po uruchomieniu urządzenia, przez co nadają się idealnie już od początku sezonu, jak również na chłodniejsze, wczesnojesienne wieczory.

Kolejną zaletą elektrycznych promienników ogrodowych jest możliwość precyzyjnego ukierunkowania wytwarzanego ciepła. Dzięki temu można ogrzewać tylko wybraną strefę np. wypoczynkową a nie cały taras, altanę czy ogród zimowy. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunku za prąd.

Fot. Enerzon

Choć producenci promienników ogrodowych na gaz zapewniają, że ich urządzenia również działają na zasadzie podczerwieni to, udział promieniowania podczerwonego w ich pracy to jedynie około 30% – 40%. Natomiast w przypadku dobrej klasy promienników na podczerwień, takich jak np. europejskich producentów Solamagic i Veito to minimum 92%.

Pełne porównanie elektrycznych ogrzewaczy tarasowych i promienników gazowych znajduje się w tabelce poniżej.

 

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie elektrycznego ogrzewacza tarasowego? 

Konstrukcja żarnika, długość fali i sposób rozchodzenia się ciepła, ma wpływ na to, czy mamy do czynienia z promiennikiem faktycznie na podczerwień. Można znaleźć na rynku bardzo tanie, niskiej jakości promienniki ogrodowe. Duża część tych urządzeń nazywana jest „grzejnikami na podczerwień”, mimo iż emisyjność podczerwieni jest znacznie poniżej 50%. Reszta pobieranej energii zamieniana jest w ogrzewanie konwekcyjne oraz światło.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na klasę urządzenia, materiały, z jakich został wykonany. Dobrej klasy ogrzewacze tarasowe zrobione są z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub aluminium, posiadają wysoki stopień ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (najlepiej min. IP44). Warto, aby promiennik był zdalnie sterowany, czy to przez pilota, czy smartfona. To znacznie ułatwia sterowanie przy większym metrażu. Również dodatkowe funkcje jak np. off timer (zegar do automatycznego wyłączania) przydadzą się dla bezpieczeństwa oraz skuteczniejszej kontroli zużycia prądu

Fot. Enerzon

Promienniki Ogrodowe Elektryczne Veito

Firma Veito to znany europejski producent promienników na podczerwień. Produkuje wyjątkowo dobrej jakości promienniki średniofalowe z włókna węglowego. Produkty Veito charakteryzują się niebanalną stylistyką (przypominają sprzęt audio). Są funkcjonalne i gwarantują wysoki komfort dzięki możliwości regulacji mocy grzejnej i zdalnemu sterowaniu na pilota. Nadają się do montażu na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Nie potrzebują specjalnego zabezpieczenia instalacji elektrycznej, emitują delikatne, nieoślepiające światło, które często nadaje ciepły klimat. Ogrzewacze tarasowe Veito mogą być montowane zarówno na ścianie, jak i na suficie, na konstrukcji metalowej, na markizie, parasolu, na powierzchni betonowej, jak również drewnianej.

Ogrzewacze Tarasowe Solamagic 

 

 

Innym wyjątkowo rekomendowanym producentem jest niemiecki Solamagic. Solamagic dysponuje szeroką ofertą ogrzewaczy tarasowych ze zróżnicowanym systemem montażu, bogatą kolorystyką (biały, antracyt, tytan, lub każdy na zamówienie), o rozmaitych mocach (od 500W do 2500W) ,jak i różnym rodzajem sterowania. Ich urządzenia wyposażone są w opatentowaną technologię redukcji światła NO GLARE i ZERO GLARE. Solamagic w swojej ofercie posiada promienniki podstawowe, ECO oraz bardzo eleganckie klasy Premium i AIR. Serie ECO, Premium i AIR mogą być sterowane za pomocą pilota, smartfona, a nawet mogą być zintegrowane z systemem inteligentnego domu SOMFY.

Przed zakupem warto o radę zapytać fachowców np. z firmy Enerzon, która oferuje promienniki czołowych producentów, którzy zyskali uznanie na całym świecie. Są to między innymi Solamagic, Varma Tec, Tansun, Heatray, Heatstreap, Veito oraz wielu innych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i szerokiemu asortymentowi może zaproponować rozwiązanie dla każdego.

Fot. Enerzon

DANE KONTAKTOWE
[email protected]
+48 224001089
+48 507768688


Data publikacji: 2019-04-04

Podobne technologie i poradniki


16.12.2021 | Meble - ogrodowe
Meble ogrodowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Jeszcze...
16.12.2021 | Meble - ogrodowe
Sezon ogrodniczy rozpoczyna się już wczesną wiosną...
07.10.2021 | Meble - ogrodowe
Szare poranki i długie zimowe wieczory niesprzyjające...
25.03.2020 | Meble - ogrodowe
Montaż mebli z palet nie jest trudnym...
27.02.2020 | Meble - ogrodowe
1. Meble z palet powinno tworzyć się...
27.02.2020 | Meble - ogrodowe
Meble z palet wykonujemy od podstaw. Proces...
02.06.2017 | Meble - ogrodowe
Gdy sprzyja pogoda, z chęcią przebywamy w...
09.09.2016 | Meble - ogrodowe
Po letnich upałach płoty, pergole i meble...