Kruszywa z recyklingu w ofercie Cemex Polska

Cemex Polska poszerzył swoją ofertę produktową o kruszywa z recyklingu. To kolejne rozwiązanie wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym dla zrównoważonego budownictwa. Nowe portfolio produktów pod parasolową marką Vertua® stanowi element strategii Cemex „Future in Action”, której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Kruszywa pochodzące z recyklingu to ponownie przetworzony materiał, np. beton, który wcześniej był wykorzystywany w budownictwie. Ponowne przetwarzanie obejmuje takie działania jak kruszenie, przesiewanie czy sortowanie gotowych produktów, w celu spełnienia wymaganych norm, wytycznych i specyfikacji.

W Cemex Polska procesy otrzymywania kruszyw z recyklingu oraz jego dostawy do klienta, podlegają ściśle określonym procedurom, które dają gwarancję wysokiej jakości kruszyw oraz ich bezpiecznego stosowania. Szeroki asortyment produktów daje możliwość indywidualnego dopasowania do konkretnych potrzeb klienta.

Produkowane kruszywa są zgodne z normą PN-EN 12620, określającą wymagania dla kruszyw do betonu, a także normą PN-EN 13242, która określa wymagania dla kruszyw stosowanych w obiektach budowlanych i budownictwie drogowym. Dzięki temu znajdują zastosowanie w wielu obszarach, m. in w budownictwie infrastrukturalnym, jako materiał na warstwy podbudowy, nasypy, umocnienia. Wyselekcjonowane kruszywa z recyklingu mogą z powodzeniem zastąpić kruszywa grube w technologii betonu towarowego. Dodatkowo, jest to materiał, który możemy wykorzystać w wielu pracach takich jak stabilizacje, niwelacje gruntu, budowy wałów przeciwpowodziowych, czy jako podsypki przy pracach brukarskich.

Wykorzystanie kruszyw z recyklingu zapewnia szereg korzyści takich jak:

• Ograniczenie eksploatacji surowców naturalnych. Stosując kruszywa z recyklingu, chronimy naturalne złoża kruszywa, zabezpieczając zasoby naturalne na dalsze lata.
• Redukcja śladu węglowego w transporcie. Dzięki wykorzystaniu materiału z recyklingu lokalnie, ograniczamy konieczność transportu surowców na dalekie odległości.
• Efektywne materiałowo i ekonomiczne zagospodarowanie odpadów budowlanych, czyli źródło znaczących oszczędności.
• Materiały z recyklingu zapewniają ponadto dodatkowe punkty w przypadku ubiegania się o certyfikaty w systemach oceny wielokryterialnej dla budynków zrównoważonych.

– Kruszywa z recyklingu doskonale wpisują się w cele gospodarki o obiegu zamkniętym. Zastępując nimi kruszywa naturalne, ograniczamy negatywny wpływ na środowisko, a jednocześnie przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów budowlanych. Wzbogacenie oferty o tego rodzaju kruszywa było dla Cemex Polska naturalnym krokiem, poszerzając portfolio naszych produktów o nowe rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa – mówi Piotr Karbownik, Menadżer Zespołu ds. Zarządzania Produktami w Cemex Polska.

O Cemex

Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.

Więcej informacji na www.cemex.pl

Rozwój i wdrażanie technologii materiałów bu­dowlanych CEMEX jest częścią globalnego ne­tworku ds. badań i rozwoju, na czele z Centrum Badań CEMEX z Siedzibą w Szwajcarii.

Prawa autorskie © 2023 CEMEX Innovation Holding Ltd., Szwajcaria; Wszystkie prawa zastrzeżone.


Data publikacji: 2023-07-27

Podobne technologie i poradniki


26.07.2021 | Kruszywa
Dlaczego warto myśleć o drenażu? Ciągły rozwój...
02.07.2020 | Kruszywa
Zastosowanie hydratyzowanego wapna w zaprawie murarskiej sprawia,...
07.01.2019 | Kruszywa
Leca® KERAMZYT to lekkie i zarazem wytrzymałe...
pogotowie projektowe
14.09.2018 | Kruszywa
Od września tego roku dostępna jest nowa...
izolacja
11.09.2018 | Kruszywa
Poradnik Wykonawcy został przygotowany przez doradców Leca...
21.02.2017 | Kruszywa
Nowo uruchomiony serwis www.leca.pl stanowi bogate źródło...
20.10.2016 | Kruszywa
Pszczoły pełnią bardzo ważną rolę w życiu...