Technologia TIXO do pianobetonu na podłoża drewniane

Pianobeton z ogromnym powodzeniem stosowany jest przy przygotowaniu podłoża pod układanie posadzek anhydrytowych lub cementowych. Jego właściwości techniczne jak możliwość pompowania i samoniwelacja powodują, że dotychczasowe technologia polegająca na układaniu płyt styropianowych odchodzi powoli w zapomnienie. Przy wylewaniu pianobetonu ważnym aspektem jest także jego niewielki ciężar co powoduje, że z powodzeniem stosowany jest przy renowacji podłoży na przykład na stropach drewnianych. Powstaje jednak techniczny problem związany z niebezpieczeństwem silnego zawilgocenia (zalania) wodą pochodzącą z pianobetonu drewnianej konstrukcji nośnej. Problem ten jest doskonale rozwiązywany przy zastosowaniu dodatku do pianobetonu pod handlową nazwą TIXO. TIXO może być stosowany zarówno do klasycznego pianobetonu jak i styrobetonu o różnych recepturach.

fot. Dragler SILO-TEC

Zastosowanie dodatku TIXO daje możliwości obniżenia ilości wody używanej do wyprodukowania 1 m3 pianobetonu oraz dobrego wiązania tej wody w masie produktu. Ilość wody używana do wyprodukowania 1 m3 pianobetonu może być ograniczona nawet do 130-120 litrów na m3 w zależności od ilości dozowanego TIXO. Masa pianobetonu pozostaje plastyczna (o konsystencji gęstej śmietany), samorozpływna, lecz nie „oddaje” w trakcie schnięcia wody oraz pozwala na profilowanie lekkich spadków na powierzchni materiału. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie wydostająca się woda zarobowa może zalać i uszkodzić konstrukcje stropu (np. drewniane beliki nośne w zabytkowych obiektach), inne elementy budowlane lub zalać pomieszczenia znajdujące się pod kondygnacją, na której prowadzone są prace.

fot. Dragler SILO-TEC

Dodatek TIXO nadaje się do zastosowania zarówno przy wytwarzaniu klasycznego pianobetonu jak i styrobetonu. Co ważna zastosowanie TIXO przyśpiesza proces schnięcia i twardnienia pianobetonu, co pozwala na kontynuowanie prac po jego wylaniu już w ciągu kolejnych 2-3 dni (oczywiście zależnie także od temperatury i warunków aplikacji – grubości warstwy, receptury itp.).

fot. Dragler SILO-TEC

Zastosowanie dodatku TIXO pozwala na:

– uniknięcie problemów z „oddawaniem” nadmiaru wody przez schnący pianobeton
– uniknięcia niebezpieczeństwa uszkodzenia i zawilgocenia konstrukcji budynku
– umożliwia wykonanie spadków na powierzchni pianobetonu (stropy, balkony)
– przyśpiesza proces wiązania pianobetonu, skracając łączny czas wykonania inwestycji
– ogranicza szybkość rozpływania się materiału (w zależności od ilości użytego dodatku)

fot. Dragler SILO-TEC

TIXO dostarczane jest w postaci proszku w workach po 25 kg, pakowane po 40 worków na EU palecie. Dystrybucja w Polsce prowadzona jest przez Firme Dragler SILO-TEC. Obok dodatku TIXO dostarczanych jest wiele innych kompatybilnych produktów do modyfikacji właściwości użytkowych piano-, i styrobetonu.

54-029 Wrocław,
ul. Złotnicka 10/12 ,
woj. dolnośląskie

tel. +48 71 794 78 17
Email: [email protected]
WWW: www.dragler.pl


Data publikacji: 2020-06-29

Podobne technologie i poradniki


19.06.2020 | Beton komórkowy
Technologia wypełniania elementów budowlanych materiałem termoizolacyjnym. Prefabrykowane...