Utrzymaj poziom nie tracąc pionu – wybierz skuteczny laser STANLEY®

Lasery STANLEY® pozwalają dokładnie poziomować w zasięgu nawet do 600m. Zależnie od modelu rzutują punkty, linie i krzyże (nawet w zasięgu 360 stopni). Zielone wiązki są cztery razy lepiej widoczne od czerwonych. Jak wśród tylu opcji wybrać laser, który spełni oczekiwania?

W pracach budowlano-remontowych najważniejsza jest dokładność. Nikt nie chciałby wydawać dodatkowych funduszy na ponowne układanie kafelków, czy malowanie ścian. Dlatego warto zwrócić uwagę na możliwości laserów poziomujących. Uczynią one pracę dokładniejszą i zdecydowanie ją przyspieszą. Jednak każdy laser ma inne zadania. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, do czego ma służyć.

Kształt ma znaczenie
Lasery punktowe przydadzą się podczas montażu płyt G-K. Przy tego rodzaju pracy ważna jest możliwość zamocowania do rur lub profili. Odpowiedni uchwyt posiadają lasery STANLEY® SPL3, emitujące 3-punkty: na górę, od frontu i u dołu. Więcej możliwości oferują lasery liniowe, zwłaszcza te z blokadą kompensatora jak STHT1-77149. Po jej włączeniu można w pewnym zakresie zmienić kąt nachylenia wyświetlanych linii. Ułatwia to montaż balustrad, czy malowanie skośne. Linię krzyżową wyświetla m.in. STANLEY® FCL-G, który pozwala na układanie płytek. Do równego montażu oświetlenia w dużych pomieszczeniach potrzebne są najbardziej zaawansowane lasery płaszczyznowe. MULTI-LINE LASERS od STANLEY® rzutują prostopadle dwie zielone linie w zakresie 360 stopni. Wymienione rodzaje laserów oferują także wyłączanie części diod, co pozwala oszczędzić baterię. Na koniec pozostaje wybrać kolor – klasyczny czerwony, czy 4 razy lepiej widoczny zielony?

Ciemno czy jasno, daleko czy blisko?
Podczas wyboru urządzenia warto zastanowić się, w jakim miejscu będą dokonywane pomiary. Jedne lasery sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych, a drugie na otwartej przestrzeni. Wskazówką będzie także odległość, na jaką powinny działać lasery. Ponieważ światło słoneczne rozprasza wiązkę może to zmniejszyć maksymalny zasięg z kilkudziesięciu do nawet kilku metrów. I choć nie będzie to oznaczało awarii to z pewnością utrudni pracę. W takich warunkach konieczne będzie użycie detektorów linii lasera. Umożliwią one pomiar na odległości do 50m (STANLEY® LD200-G) lub nawet do 600m (RLD400-G). Warto więc zwrócić uwagę na wielkość obszaru pracy – inną ma duży plac budowy, a inną działka mieszkaniowa.

Wygoda
Dodatkowe akcesoria i funkcje zwiększające wygodę także mają wpływ na jakość pracy danym urządzeniem. Ważny jest przede wszystkim solidny statyw, który uniemożliwi poruszenie urządzenia. Jednak ze względu na wielkość nie zawsze można go użyć. Wtedy bardzo pomocne będą zastosowane w STANLEY® SPL3 uchwyty wielofunkcyjne QuickLink™. Oprócz mocowania na różnych obiektach posiadają także gwint 1/4". Innym rozwiązaniem są magnetyczne uchwyty na ścianę użyte w STHT1-77149. Jednak punkt zaczepienia to nie wszystko – ważne jest też miejsce pracy. W pyle lub wilgoci można uszkodzić nawet z pozoru najtrwalsze urządzenia. Wskazówką będzie tu stopień ochrony, np. IP66 zastosowany w niwelatorach obrotowych HVPW-G. Dzięki temu są one w zasadzie pyło- i wodoszczelne.

Liczba parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego lasera poziomującego jest całkiem duża. Warto więc dokładnie przemyśleć tę kwestię, aby urządzenie spełniało swoje zadanie i pomagało w codziennej pracy.


Data publikacji: 2016-06-29

Podobne technologie i poradniki


15.01.2018 | Agregaty
Tomasz Zadroga objął z początkiem stycznia br....
12.09.2017 | Agregaty
Siła nośna samozamykacza do bramki jest oczywiście niezwykle...
06.03.2017 | Agregaty
Marbet Style zaprasza na oficjalną premierę kolekcji...
13.09.2016 | Agregaty
Od września w przedsiębiorstwie METAL-FACH Technika Grzewcza...
29.08.2016 | Agregaty
W maju tego roku zrealizowaliśmy zamówienie na...
20.07.2016 | Agregaty
Lato to czas urlopów, ale i remontów....
30.06.2016 | Agregaty
Ogrzewanie i klimatyzacja budynków pochłaniają 50% całej...
17.06.2016 | Agregaty
Producent chemii budowlanej Lakma SAT odświeża serię...
06.06.2016 | Agregaty
Podłoga to jeden z podstawowych, a zarazem...
01.03.2016 | Agregaty
Planujesz budowę domu? Zależy Ci na maksymalnym...