Zarówno kocioł peletowy jak i pompa ciepła mogą z powodzeniem pracować samodzielne i być jedynym źródłem ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku.

Po co więc stosować układy hybrydowe składające się z większej ilości urządzeń? Upraszczając, zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w danym momencie pracuje źródło, które jest bardziej wydajne w aktualnych warunkach lub obydwa źródła pracują jednocześnie. Głównym punktem odniesienia są tutaj oczywiście warunki atmosferyczne.

Dla kogo takie rozwiązanie?

Układy hybrydowe są szczególnie polecane do modernizowanych budynków, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować ten model do nowo budowanych domów. W starszych obiektach instalacje grzejnikowe mogą nie być dostosowane do ogrzewania jedynie pompą ciepła – wtedy lepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe. Kolejnym nieco prozaicznym aspektem, jest fakt iż w modernizowanym domu jakieś źródło ciepła już istnieje. Dlaczego więc nie wspomóc go pompą ciepła zapewniając sobie komfort i oszczędności finansowe?

fot. ZMK SAS | Vesta - powietrzna pompa ciepła typu monoblok

Co możemy zyskać decydując się na hybrydę?
Jeśli wybierzemy pompę ciepła pracującą w systemie hybrydowym z kotłem wtedy możemy
zdecydować się na urządzenie o mniejszej mocy grzewczej, czyli automatycznie tańsze. Dzięki temu inwestycja staje się dla nas atrakcyjniejsza.
System grzewczy, w którym znajdują się co najmniej dwa źródła ciepła korzystające z różnych rodzajów paliw zazwyczaj odznaczają się różną mocą grzewczą, np. pompa ciepła dostarcza 80% energii, a kocioł dobieramy tak by wytworzyć brakujące 20%.

fot. ZMK SAS

BIO COMPACT to jeden z kotłów peletowych SAS wyposażony w samoczyszczący palnik MULTIFLAME, który doskonale sprawdzi się w układzie hybrydowym z pompą ciepła.

Wielu inwestorów zastanawia się jednak jak układy hybrydowe w praktyce przekładają się na koszty ogrzewania budynku. Czy łączenie pracy pompy ciepłą z kotłem peletowym jest opłacalne? Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła Vesta i kotłem peletowym SAS. Do obliczeń przyjęliśmy roczne zapotrzebowanie na energię budynku wyliczone na podstawie audytu energetycznego. Pozwoli to na dokładniejsze wyliczenia niż te uwzględniające tylko powierzchnię budynku. Wyliczenie przeprowadziliśmy dla dwóch wariantów uwzględniających różne zapotrzebowanie budynku przy -10°Celsjusza i dla innego punktu biwalentnego, czyli temperatury, w której uruchamia się nasze drugie urządzenie grzewcze - w tym przypadku kocioł peletowy o sprawności uśrednionej do 90%. Oznacza to, że do obliczeń można przyjąć dowolny kocioł peletowy SAS. Najlepsze rezultaty ekonomiczne otrzymamy wykorzystując kocioł peletowy w sezonie grzewczym jako urządzenie wspomagające, a pompę ciepła w pozostałych dniach roku. Wszystko oczywiście zależnie od temperatury na zewnątrz.

WARIANT I

Założenia:

1) Zapotrzebowanie budynku przy -10stC: 14,5 kW

2) Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 30 277 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)

3) SCOP pompy ciepła dla W35: 4,2

4) SCOP pompy ciepła dla W55: 3,5

5) Punkt biwalentny: -4°C

6) Sprawność kotła peletowego: 90%

7) 1 kg peletu: 5 kWh

8) Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł

9) Koszt 1 tony peletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:

1) System podłogowy: 4 694 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)

2) System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 5 571 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 589 zł; praca przez 259 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)

3) Kocioł peletowy: 6 055 zł

4) System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy: 4 286,3 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła: 181,3 zł)

WARIANT II

Założenia:
 
1) Zapotrzebowanie budynku przy -10°C: 11,6 kW

2) Roczne zapotrzebowanie na energię budynku: 24 054 kWh (klimat umiarkowany według Rozporządzenia Komisji (UE) 813/2013)

3) SCOP pompy ciepła dla W35: 4,4

4) SCOP pompy ciepła dla W55: 3,6

5) Punkt biwalentny: -7 °C

6) Sprawność kotła peletowego: 90%

7) 1 kg peletu: 5 kWh

8) Koszt 1kWh energii elektrycznej: 0,65 zł

9) Koszt 1 tony peletu: 900 zł

Roczny koszt ogrzewania budynku:

1) System podłogowy: 3 547 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)

2) System mieszany (podłogowy/grzejnikowy): 4 250 zł (koszt pracy grzałki elektrycznej: 112 zł; praca przez 49 godzin przy średniej mocy 3,5 kW)

3) Kocioł peletowy: 5 345 zł

4) System hybrydowy (pompa ciepła i kocioł peletowy), układ podłogowy: 3 466 zł (koszt pracy kotła peletowego jako drugie źródło ciepła: 31 zł)

Jak widać po powyższych obliczeniach w pierwszym wariancie, koszt całkowity koszt ogrzewania domu kotłem peletowym wyniesie 6 055 zł, a w systemie hybrydowym koszt ogrzania przy układzie podłogowym wyniesie jedynie 4286,3, z czego sam kocioł peletowy stanowił będzie koszt w wysokości 181,3 zł.

W wariancie II oszczędności są jeszcze większe. Podczas gdy ogrzewanie kotłem peletowym wyniesie inwestora 5 345 zł to w systemie hybrydowym suma ta będzie opiewać na 3 466 zł z czego koszt pracy kotła peletowego to będzie jedyne 31 zł w skali roku.

Przedstawione wyliczenia dotyczą kosztów ogrzewania budynku, ale należy pamiętać, że w przypadku przygotowywania CWU również odnotujemy korzystny efekt finansowy w przypadku zastosowaniu układu hybrydowego. Pompa ciepła samodzielnie i w pełni automatycznie może przygotowywać ciepłą wodę od kwietnia do września czyli poza sezonem grzewczym bez włączania się kotła, co dodatkowo wydłuży jego żywotność. W okresie zimowym, kiedy ze względu na bardzo niskie temperatury pompa ciepła nie podgrzewa ciepłej wody tę funkcję całkowicie może przejąć kocioł peletowy.

Dofinansowanie do pompy ciepła jako dodatkowa oszczędność

Do montażu pompy ciepła w modernizowanych budynkach można uzyskać dopłatę m.in. z rządowego Programu Czyste Powietrze. Pompa ciepła Vesta, dzięki posiadaniu klasy efektywności energetycznej A++ kwalifikuje się aż na 60% dofinansowanie (do 18 000 zł). Należy jednak pamiętać, że aby dostać takie dofinansowanie to wszystkie źródła ciepła w domu muszą spełniać jego wymogi. W przypadku kotłów na pelety jest to certyfikat EcoDesign.

Więcej informacji o kotłach peletowych i pompie ciepła SAS na www.sas.busko.pl

Ważne! Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pompa ciepła SAS sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Cena nie jest sztucznie zaniżona, użytkownik nie jest zmuszony do zakupu wyposażenia dodatkowego. Inwestor zawsze powinien sprawdzić czy pompa ciepła, którą chce kupić jest kompletna, często nie jest świadomy, że kupuje tylko z pozoru tanie urządzenie, a czekają go dodatkowe koszty. Jeśli pompa ciepła nie jest w standardzie wyposażona choćby w pompę obiegową górnego źródła lub zawór przełączający pomiędzy ogrzewaniem wody co a cwu lub inne niezbędne akcesoria, to należy się liczyć z ukrytymi kosztami sięgającym 3500 zł lub wyższymi. Często nawet sterownik okazuje się „wyposażeniem dodatkowym”. Zanim więc skusimy się na „okazję” warto sprawdzić czy dostajemy urządzenie gotowe do montażu, w pełni kompletne i skonfigurowane. Porównując pompy ciepła należy również zwrócić szczególną uwagę na wartości COP i SCOP. W przypadku parametru COP zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP np. dla takich parametrów jak A7W35 lub nawet A10W35 co mija się z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. W przypadku SCOP należy zwrócić uwagę dla jakiego klimatu i trybu pracy podawane są wartości. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne.

Anna Pawłowska
ZMK SAS SP. Z O.O.


Data publikacji: 2021-07-05