Niska jakość pomp ciepła z Azji. Wbrew przekonaniu Polaków renoma producenta pompy ciepła ma znaczenie

Jakość niektórych wyprodukowanych w Azji pomp ciepła pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo część z nich nie posiada badań parametrów technicznych wykonanych w akredytowanym laboratorium, a deklaracje w tym względzie są odmienne od rzeczywistości – to opinie wiceprezesa NFOŚiGW podsumowującego funkcjonowanie programu Czyste Powietrze.

Jak wynika z badań Stiebel Eltron w opinii Polaków marka zamawianej pompy ciepła nie ma decydującego znaczenia. Jednak zdaniem ekspertów warto stawiać na sprzęt renomowanych dostawców, a przy planowaniu inwestycji rozważyć podejście systemowe, które uwzględnia nie tylko koszt zakupu, lecz także doradztwo ekspertów, opiekę specjalistów i serwisowanie urządzeń.

Według badań Stiebel Eltron, producenta pomp ciepła i systemów wentylacyjnych, w opinii Polaków marka zamawianej pompy ciepła nie jest kwestią decydującą, zajmując piąte miejsce wśród najistotniejszych czynników wyboru. Z kolei według specjalistów i opublikowanych niedawno rekomendacje NFOŚiGW ten czynnik ten ma jednak większą wagę niż się powszechnie uważa. Osobom zainteresowanym inwestycją w pompę ciepła Fundusz wskazuje m.in. aby do momentu wprowadzenia nowych regulacji odnoszących się do kwestii parametrów technicznych urządzeń korzystać z oferty firm, które od lat działają na tym rynku.

– Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań, dla Polaków w kontekście pomp ciepła kluczowymi aspektami są ich niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna. Takie podejście jest słuszne, jednak warto zaznaczyć, że najlepiej pod tym względem wypadają producenci renomowani, których know-how i doświadczenie jest gwarancją rzetelności wykonania urządzeń, które oferują to co deklaruje producent i czego oczekują kupujący. Jednocześnie w największym stopniu przy wyborze kierujemy się ceną urządzania, która niestety nie jest jednoznaczna z gwarancją uzyskania odpowiedniej jakości. Wybór instalacji jedynie przez pryzmat jej najniższej ceny nie jest rozsądnym rozwiązanie – mówi Jakub Kapuśniak, ekspert Stiebel Eltron, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych.

fot. Stiebel Eltron

Zgodnie z ustaleniami NFOŚiGW, deklarowane parametry techniczne niektórych pomp ciepła pochodzących z Azji są rozbieżne z realnymi. Ze względu na lukę prawną parametry pomp mogą być oceniane wyłącznie na podstawie deklaracji importera. Dowód w postaci badań w akredytowanym laboratorium nie jest wymagany, co prowadzi do nadużyć. W praktyce klient otrzymuje słabej jakości produkt za wygórowaną cenę. Dodatkowo część dostawców stosuje również wobec klientów nieuczciwe praktyki. Fundusz rozważa wprowadzenie nowych kryteriów do Programu Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać nawet 135 tys. zł dofinansowania na zakup pompy ciepła.

– Dlatego aspekt marki, z której rozwiązań chcemy korzystać, jest w naszej opinii niedoceniany. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę m.in. na niedawne wypowiedzi przedstawicieli NFOŚiGW, wskazujące że niektórzy producenci z Azji deklarują parametry techniczne, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli nie chcemy, mówiąc potocznie, dać naciąć się, warto zaufać rekomendowanym dostawcom – komentuje przedstawiciel Stiebel Eltron.

***
Raport badawczy na temat pomp ciepła.

Wskazane przez Polaków cechy pomp ciepła, na które warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o montażu?

• Cena 54%
• Pobór prądu 52%
• Producent 28%

Badanie zostało zrealizowane w dniach 26.06-03.07.2023r. przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.

***

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stiebel Eltron marka i renoma producenta pozostają ważne lub bardzo ważne dla 67% respondentów, jednak w zestawieniu najistotniejszych cech pomp ciepła ten aspekt zajmuje dopiero ósme miejsce.

– Pompy ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenia i to kto jest ich wytwórcą po prostu ma znaczenie. Marki od lat obecne na rynku mogą oferować najlepsze rozwiązania, bo mają potencjał, aby ciągle udoskonalać technologie. Dodatkowo ich potencjał pozwala zapewnić wsparcie na każdym etapie inwestycji. Od projektu, w tym jego inżynierskiego sprawdzenia, przez fachowy montaż aż po odpowiedni serwis i gwarancję. Na każdą z tych kwestii inwestor powinien zwrócić uwagę. Te elementy składają się na łączny koszt inwestycji w całym okresie użytkowania – podsumowuje Jakub Kapuśniak, ekspert Stiebel Eltron.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl


Data publikacji: 2023-09-27

Podobne technologie i poradniki


Rozważając opcje dla centralnego systemu grzewczego, warto...
Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu...
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne...
Położona na wysokości 1280 m npm placówka...
Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna...
20.12.2022 | Piece, kotły
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją...
Lindab rozszerza ofertę pomp ciepła o kolejne...