Jaka centrala wentylacyjna do domu? – dowiedz się więcej zanim zdecydujesz!

Rekuperacja – wybierz najlepsze rozwiązanie dla domu jednorodzinnego

Efektywna wentylacja jest obecnie jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy projektowaniu budynków i nie dzieje się tak bez powodu. Dopływ świeżego powietrza do budynku mieszkalnego zapewnia użytkownikom zdrowy mikroklimat. Ma również ogromny wpływ na zachowanie właściwego stanu technicznego budynku, zapobiegając zawilgoceniu konstrukcji. Warto więc dowiedzieć się, jaka centrala wentylacyjna do domu jednorodzinnego będzie odpowiednia.

fot. VASCO 

Postępująca naprzód technologia stwarza wiele możliwości. Nie zaskakuje więc fakt, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna odchodzi w zapomnienie. Taka metoda jest często nieskuteczna i zdecydowanie energochłonna, szczególnie w nowym budownictwie, w którym wymiana powietrza wiąże się nawet z połową całkowitych strat ciepła z budynku. Żeby skutecznie ograniczyć straty energetyczne i finansowe, inwestorzy coraz chętniej decydują się na rekuperację, czyli centralę wentylacyjną, stosowaną w instalacji mechanicznej. W takim przypadku do wymiany powietrza między domem a obszarem znajdującym się na zewnątrz niezbędne są urządzenia mechaniczne – wentylatory. Obecnie można wyróżnić wentylację mechaniczną: wywiewną bądź nawiewno-wywiewną. Poszukując jednak odpowiedzi na pytanie, jaka centrala wentylacyjna do domu będzie spełniać wymagania użytkowe, jednocześnie zapewniając jak najniższe koszty eksploatacyjne, warto odpowiedzieć sobie wcześniej na kilka pytań i przede wszystkim – dobrze wybrać dostawcę.

fot. VASCO 

Jaka centrala wentylacyjna do domu?

Obserwując rozwój nowoczesnego budownictwa można z łatwością zauważyć, że charakteryzuje się ono coraz większą szczelnością pod względem termicznym. Właśnie z tego względu doskonałym wyborem okazuje się być wentylacja mechaniczna z układem wywiewu i nawiewu powietrza z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Zastosowanie tak praktycznego rozwiązania umożliwia skuteczne usunięcie powietrza zużytego i wprowadzenie świeżego bezpośrednio z zewnątrz, bez generowania niepotrzebnych strat ciepła. Nic więc dziwnego, że taki sposób wentylacji z powodzeniem sprawdzi się w obecnie cieszącym się dużą popularnością energooszczędnym i pasywnym budownictwie. Dobór odpowiedniego systemu rekuperacji, charakteryzujący się optymalną wydajnością pracy przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energetycznym nie jest prosty. Jaka centrala wentylacyjna do domu (zależnie od wymaganej wydajności) sprawdzi się najlepiej w budownictwie jednorodzinnym? Z gotowym rozwiązaniem przychodzi firma VASCO – producent inteligentnych i innowacyjnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

fot. VASCO 

VASCO SILENT VENTILATION – więcej niż zwykła wentylacja

Instalacje wentylacyjne zapewniają ciągłą wymianę powietrza w pomieszczeniach, usuwając poza obręb mieszkania dwutlenek węgla czy „uboczne produkty” funkcjonowania gospodarstwa domowego. Opracowany od podstaw kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła marki VASCO gwarantuje komfort i oszczędności, a także wysoki poziom bezpieczeństwa w zakresie wykonawstwa. Podstawę systemu Silent Ventilation stanowią odpowiednio dobrane i zaprojektowane komponenty, stworzone z myślą o spełnieniu potrzeb nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Urządzenie wentylacyjne (rekuperator), wyposażone w wentylatory dla nawiewu i wywiewu oraz wymiennik ciepła, charakteryzuje cichy tryb pracy. Dzięki możliwości zabudowanego montażu, elementy systemu mogą być niewidoczne.

fot. VASCO 

Niewielka wysokość kanałów powietrznych (60 mm) wykonanych z tworzywa pochłaniającego dźwięk (HDPE) umożliwia zabudowanie w warstwach podłogowych, co pozwala na zachowanie pełnej integralności z aranżacją wybranych pomieszczeń.

Systemu rekuperacji Silent Ventilation od VASCO wyróżnia ponadto wysoka innowacyjność konstrukcji. Profil płaskich kanałów powietrznych EASYFLOW został opracowany w taki sposób, aby eliminować najmniejsze zawirowania strumieni powietrza. Wentylacja VASCO Silent Ventilation to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku objęte aż 6-letnią gwarancją z kompleksową obsługą.

fot. VASCO 

Profesjonalne wykonanie powierzonej realizacji na każdym etapie (projekt techniczny oraz montaż) przez wykwalifikowanych instalatorów autoryzowanych przez Vasco sprawia, że oferowane systemy rekuperacji odznaczają się wysoką sprawnością odzysku ciepła, równowagą między nawiewem i wyciągiem, jak i wysoką efektywnością oczyszczania powietrza. Wszystko to pozwala właśnie w ofercie tej firmy znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie o to, jaka wentylacja mechaniczna do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej.

Więcej szczegółów dotyczących oferty można znaleźć na www.vasco.eul


Data publikacji: 2020-06-16

Podobne technologie i poradniki


Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne...
Położona na wysokości 1280 m npm placówka...
Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna...
20.12.2022 | Piece, kotły
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją...
Lindab rozszerza ofertę pomp ciepła o kolejne...
Lindab rozpoczyna współpracę z litewską firmą IGLU TECH,...
Czasem zima przychodzi niemal niezauważalnie, a czasem...
W ramach cyklu „Premiery Lindab 2021” firma...