Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą?

Pompa ciepła i grzejniki – efektywne i ekonomiczne rozwiązanie

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej wymuszają na użytkownikach domów jednorodzinnych decyzję związaną z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na pompę ciepła. Jednak w przypadku istniejących domów kosztem jest nie tylko sama wymiana, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jest na to proste, skuteczne i co najważniejsze tanie rozwiązanie – wymiana i dopasowanie istniejących grzejników!

fot. Purmo Group

W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii. Większość inwestorów ma jednak przekonanie, że taka wymiana wiąże się także z koniecznością modernizacji ogrzewania, a co za tym idzie drogich, kłopotliwych i czasochłonnych prac takich jak wykonanie ogrzewania podłogowego i montaż nowej podłogi. W większości domów wybudowanych kilkanaście lat temu i wcześniej dominującym systemem ogrzewania są grzejniki. Nowa instalacja ogrzewania podłogowego w takim budynku to koszt co najmniej 200-400 złotych za metr kwadratowy powierzchni, wliczając w to remont i nowe posadzki. Prawdą jest, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z systemami ogrzewania niskotemperaturowego do których należy ogrzewanie płaszczyznowe, ale mówiąc dokładniej, instalacje ścienne i podłogowe zdecydowanie nie wyczerpują możliwości w tym zakresie. W przypadku istniejącego budynku najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie grzejniki płytowe. Jest to nie tylko skuteczne i energooszczędne, ale także znacznie tańsze rozwiązanie. W istniejącym domu doskonale sprawdzi się wymiana części grzejników na nowe o odpowiednich parametrach oraz wykorzystanie i dopasowanie istniejących grzejników. Przykładowo w budynku o powierzchni 200 m2 będzie to koszt zaledwie kilku tysięcy złotych bez konieczności planowania gruntownego i czasochłonnego remontu. „Grzejniki są najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku istniejących domów zarówno pod kątem szybkości wykonania instalacji, jak i ekonomii całego przedsięwzięcia. W przypadku budynków o najwyższej efektywności energetycznej, czyli posiadających odpowiednie ocieplenie, roczny koszt ogrzewania powierzchni za pomocą grzejników będzie zaledwie kilkaset złotych wyższy niż w przypadku ogrzewania podłogowego przy wielokrotnie niższych kosztach modernizacji całej instalacji oraz remontu domu. Dlatego inwestorzy wcale nie muszą rezygnować z instalacji pompy, rozwiązaniem jest szybka wymiana grzejników. Wystarczy dobry instalator i kilka dni pracy” – podsumowuje Piotr Krzemiński, kierownik działu technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo.

fot. Purmo Group

Wybór grzejników do zastosowania z pompą ciepła

Odpowiednio dobrane grzejniki płytowe marki Purmo współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła np. pompami ciepła równie efektywnie co instalacje podłogowe i ścienne. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zwolennicy ekologicznych rozwiązań grzewczych, jeśli z powodu wysokich kosztów lub czasochłonnego remontu nie zdecydują się na montaż ogrzewania płaszczyznowego. Dodatkowo dzięki oryginalnemu wzornictwu grzejniki płytowe Purmo mają szansę stać się niezwykle atrakcyjnym elementem aranżacji każdego wnętrza. W dostępnej na rynku ofercie znajdziemy co najmniej kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowania pompy ciepła w modernizowanych budynkach.

• Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie model Purmo Compact. W tradycyjnych instalacjach z żeliwnymi grzejnikami żeberkowymi najlepiej sprawdzi się dedykowany do bezpośredniej wymiany grzejnik o wysokości 550 mm, który ma rozstaw przyłączy taki sam jak stare grzejniki żeliwne.
• Bardzo dobrym przykładem nowoczesnego grzejnika płytowego do pompy ciepła, jest także Plan Compact. Ten grzejnik wyróżnia całkowicie płaska płyta frontowa.
• Kolejną propozycją jest poziomy grzejnik płytowy Ramo Compact. Model charakteryzuje się nowoczesnym designem – na pierwszy plan wysuwają się subtelne, zdobiące płaski front przetłoczenia poziome na całej długości grzejnika.
• Miłośników wyszukanego wzornictwa z pewnością zainteresuje także poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H Flex lub pionowy Tinos V. W jednym i drugim przypadku panel czołowy grzejnika tworzy z osłonami bocznymi jeden element. Konstrukcja modelu umożliwia zawieszenie na ścianie w taki sposób, że odległość pomiędzy urządzeniem a ścianą jest zredukowana do minimum, co uwypukla walory dekoracyjne grzejnika.
• Niedawno w ofercie Purmo pojawiło się nowe, jeszcze bardziej elastyczne rozwiązanie – uniwersalny grzejnik płytowy Flex. Jego zaletą jest możliwość wyboru strony montażu wkładki i głowicy termostatycznej. Model Flex również występuje w wersjach Plan i Ramo z płaskimi frontami przednimi.
• W sytuacji kiedy na instalację grzejnika mamy stosunkowo niewiele miejsca najlepszym wyborem będzie grzejnik typu 33, tj. grzejnik zbudowany z trzech płyt i trzech konwektorów, co gwarantuje większą moc grzewczą urządzenia.

fot. Purmo Group

Modele grzejników Purmo Flex, Tinos H Flex i Tinos V są dostępne w wersji z podłączeniem dolnym zapewniającym bardziej „dyskretne” podłączenie, które doskonale sprawdzi się w przypadku jeżeli planowana jest również modyfikacja instalacji doprowadzającej wodę i ukrycie rur w ścianie. Więcej informacji na temat marki Purmo oraz energooszczędnych rozwiązań i produktów dostępnych jest na stronie: www.purmo.pl

Kontakt dla mediów:
Martyna Andziak, Best Brands PR
tel. 505 993 003, mail: [email protected]


Data publikacji: 2022-09-13

Podobne technologie i poradniki


Rozważając opcje dla centralnego systemu grzewczego, warto...
Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu...
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne...
Położona na wysokości 1280 m npm placówka...
Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna...
20.12.2022 | Piece, kotły
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją...