Instalacje szyte na miarę gwarancją efektywności i niskich kosztów

Rozwiązania systemowe – to określenie, które zaczyna robić furorę na rynku pomp ciepła i wentylacji. Coraz częściej, jak mantrę, powtarzają je renomowani producenci. Nieprzypadkowo. Dobór właściwego rozwiązania jest kluczowym etapem projektu. Pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb konkretnego obiektu i inwestora, co jest gwarancją największej efektywności energetycznej i najniższych kosztów eksploatacyjnych. Jednak nie każdy z nas ma odpowiednią wiedzę, dlatego warto polegać na fachowym wsparciu na każdym etapie inwestycji.

Projektowanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej jest jednym z kluczowych etapów decydujących o powodzeniu inwestycji. Na rynku pojawia się coraz szersza oferta rozwiązań systemowych – obejmujących kompleksowo ujęte urządzenia oraz wsparcie przy wyborze tego, które dla konkretnego obiektu będzie optymalnym. Takie podejście wymaga odpowiedniego potencjału, co sprawia że może oferować go jedynie część firm działających w branży.

Tegoroczne targi ISH we Frankfurcie, największa międzynarodowa impreza w branży klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania pokazały, że czołowi producenci przestają się ścigać na technologie. Dominującym trendem, co można było zaobserwować na wielu stoiskach, były rozwiązania systemowe – potwierdza ten trend Adam Koniszewski, dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron, producenta systemów pomp ciepła i wentylacyjnych.

Dlaczego tylko duże, renomowane firmy specjalizują się w rozwiązaniach systemowych? Ponieważ, aby móc je zapewnić potrzebne są kapitał, różnorodna oferta sprzedażowa, zaplecze technologiczne i IT, doradztwo inżynierskie oraz sieć instalatorów i serwisów posprzedażowych. Małe, nastawione jedynie na szybki zysk firmy, nie są w stanie zaoferować takiej kompleksowej usługi premium.

fot. Stiebel Eltron 

Wszystko w jednym

Jak wygląda wzorcowa oferta rozwiązań systemowych w przypadku rynku pomp ciepła i wentylacji? Pierwszy krok to projekt. Inwestor chce zamontować pompę ciepła wraz z całym osprzętem i systemem wentylacji. Wchodzi na stronę internetową producenta i znajduje tam narzędzie online, które poprowadzi go przez proces projektowania. Po udzieleniu odpowiedzi na szereg pytań otrzyma ofertę. Co ważne i wciąż rzadko spotykane: może ją skonsultować z doradcą, który nie jest handlowcem a inżynierem. To kluczowy moment, w którym można upewnić się, że rozwiązanie jest idealnie dopasowane do budynku i potrzeb inwestora – zarówno jeśli chodzi o dobór pompy ciepła, jak i systemu wentylacji mechanicznej.

W przypadku nowo budowanych domów inwestorzy na ogół zdają sobie sprawę z konieczności zamontowania wydajnego systemu wentylacji. Czasami wymuszają nawet na architektach rekuperację, bo ci wolą projektować tradycyjną wentylację grawitacyjną. Gorzej jest w przypadku termomodernizacji starszych budynków. Inwestorzy rzadko kiedy myślą o wentylacji – wymieniają okna na szczelne, docieplają budynek styropianem, zapominając o niej. Kiedy na oknach pojawi się para wodna, na ścianach grzyb a lokatorzy zaczynają chorować na alergie zaczynają dramatycznie szukać rozwiązania. Na ogół wynika to z niewiedzy, a nie oszczędności – alarmuje Jarosław Popadyk, Menadżer Ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

Kolejny etap inwestycji to kupno i montaż. Marki premium również na tym etapie oferują pomoc inwestorowi, proponując wsparcie certyfikowanych przez siebie firm, które nie popełnią żadnego błędu podczas montażu. W dodatku odbioru instalacji dokonuje producent, który jeszcze raz sprawdza poprawność montażu.

Ostatni etap – obsługa posprzedażowa również jest nadzorowana przez producenta, który dysponuje siecią certyfikowanych serwisów. Specjalistyczny serwis jest ważny, aby instalacja pracowała bezawaryjnie przez wiele lat. Nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne są bowiem jak nowoczesne samochody: jest w nich tyle elektroniki, że „złota rączka” może sobie z nią nie poradzić.

fot. Stiebel Eltron 

Tanie nie zawsze jest tańsze

– Stiebel Eltron oferuje swoje rozwiązanie systemowe pod nazwą Heat Pump Easy. Wspomaga i upraszcza ono wybór systemu dla pomp ciepła, systemów wentylacyjnych i ciepłej wody użytkowej dzięki narzędziu o nazwie Navigator, z którego można korzystać poprzez naszą platformę Toolbox. W ośmiu krokach, po udzieleniu odpowiedzi na pytania, wygeneruje rozwiązanie systemowe „szyte na miarę” – mówi Adam Koniszewski. – Co istotne, to narzędzie dostosowane jest do każdego typu budownictwa. Począwszy od jednorodzinnego, a skończywszy na komercyjnym – zarówno dla nowych, jak i modernizowanych obiektów. Następnie można uzyskać wsparcie ekspertów na etapie projektowania, sprzedaży, montażu oraz obsługi posprzedażowej – dodaje.

Jaką korzyść ma inwestor korzystający z rozwiązania systemowego, skoro kosztuje ono trochę więcej niż najtańsze produkty? Niebagatelną, ponieważ aby uzyskać wysoką efektywność energetyczną, a co za tym idzie najniższe koszty eksploatacyjne, konieczne są rozwiązania dostosowane do konkretnego obiektu i potrzeb inwestora. By to osiągnąć niezbędne jest fachowe wsparcie w zaprojektowaniu instalacji, doradztwo techniczne i instalacyjne, gwarancja oraz bezpieczeństwo. Dzięki ofercie systemowej inwestor otrzymuje to wszystko w pakiecie, a ostateczne koszty mogą się okazać porównywalne z najtańszymi rozwiązaniami.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl


Data publikacji: 2023-09-11

Podobne technologie i poradniki


Rozważając opcje dla centralnego systemu grzewczego, warto...
Po przeprowadzonej modernizacji systemu ogrzewania oraz zastosowaniu...
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne...
Położona na wysokości 1280 m npm placówka...
20.12.2022 | Piece, kotły
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją...
Lindab rozszerza ofertę pomp ciepła o kolejne...