Ogrzewanie na miarę czasów!

W dobie narastających problemów z dostawami gazu oraz ropy naftowej i nieustannego wzrostu cen tych surowców promienniki podczerwieni przemysłowe (czy też – mówiąc precyzyjniej – do dużych obiektów) wydają się być ważną alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania. Firma Drewart Energy, polski producent promienników Solart, oferuje kompleksowe wsparcie w wyborze takiego sposobu instalacji grzewczej.

Efektywne i ekologiczne ogrzewanie hal i warsztatów

Ogrzewanie elektryczne od zawsze kojarzyło się z wysokimi kosztami. Rewolucję w tej kwestii przyniosło pojawienie się na rynku nie tylko promienników podczerwieni do hal i warsztatów, ale także do domów, kościołów, budynków użyteczności publicznej… Promienniki podczerwieni przemysłowe i tradycyjne mogą być stosowane praktycznie wszędzie, gdzie potrzebne jest tanie, efektywne i ekologiczne ogrzewanie.

Ogrzej ludzi, nie powietrze

Przewaga promienników podczerwieni przemysłowych nad zwykłym ogrzewaniem olejowym czy gazowym polega na tym, że promienniki podczerwieni (np. w hali) w pierwszej kolejności ogrzewają ludzi i przedmioty, a nie powietrze. Dzięki temu komfort termiczny użytkowników wzrasta niemal natychmiast po włączeniu ogrzewania i trwa tak długo, jak jest potrzeba.

W przypadku tradycyjnych grzejników najpierw trzeba ogrzać powietrze, potem przedmioty, a na końcu ludzi. Do tego temperatura w pomieszczeniu pozostaje wysoka nawet wtedy, gdy nikt już z niego nie korzysta, generując niepotrzebne koszty i straty energii. De facto płacimy więc za ogrzewanie, z którego nikt już nie korzysta – co nie jest ani tanie, ani efektywne.

fot. DREWART-ENERGY

 

Wybierz odpowiedni rodzaj urządzeń grzewczych

Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, które sprawdzą się w każdych warunkach. Pierwszym krokiem w drodze do czerpania korzyści z promienników podczerwieni przemysłowych jest odpowiedni wybór urządzeń grzewczych. Specjaliści z firmy Drewart Energy pomogą w doborze promienników podczerwieni przemysłowych w zależności od obiektu, w którym mają być stosowane. Innych promienników podczerwieni użyjemy do ogrzewania budynku mieszkalnego, inne będą promienniki podczerwieni do hal, a jeszcze inne do warsztatów. Dużo zależy też od tego, czy musimy ogrzać powierzchnię wewnątrz, czy na zewnątrz oraz czy pomieszczenie musi być ogrzewane całą dobę, czy tylko kilka godzin dziennie.

fot. DREWART-ENERGY

Sprawność grzewcza promienników podczerwieni do hal i warsztatów oraz domów

Wbrew pozorom, nawet jeśli dostępne na rynku promienniki podczerwieni przemysłowe mają taką samą moc nie znaczy to, że oddadzą do otoczenia taką samą ilość ciepła. Możliwości jest wiele i muszą być dopasowane do konkretnych potrzeb. Przy ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych warto zastosować panele lub promienniki podczerwieni ceramiczne, które „nie świecą” (nie emitują widocznego światła), a dodatkowo możliwości zainstalowania takich promienników podczerwieni są zdecydowanie większe. Na zewnątrz oraz w dużych kubaturach przydatne będą wyłącznie promienniki podczerwieni świecące o dużym natężeniu energii podczerwonej IR-A.

fot. DREWART-ENERGY

To ważne: nie daj się oszukać!

Niektórzy producenci lub sprzedawcy całemu urządzeniu grzewczemu przypisują sprawność zamontowanych w oprawach promiennikowych lamp, co jest nieprawdziwe i nieuczciwe, bo lampa da nam więcej lub mniej ciepła w zależności od rodzaju oprawy, w którą ją wmontujemy. Obecnie najlepsza obudowa dla lamp krótkiej podczerwieni podnosi sprawność całości urządzenia aż do ok. 73-76%. Dlatego kupując promienniki warto rozważyć, czy te tańsze, sprowadzane z Chin, w byle jakich oprawach i bez wiarygodnych atestów przyniosą nam rzeczywisty zysk w postaci redukcji kosztów ogrzewania, czy to tylko jednorazowa oszczędność okupiona latami dopłacania do systematycznych rachunków.

fot. DREWART-ENERGY

Idealny promiennik podczerwieni

Jaki więc powinien być idealny promiennik podczerwieni do hal, warsztatów i domów?
– Przede wszystkim powinien to być reflektor ze specjalistycznej blachy, odpowiedni do wysokości zawieszenia. Reflektor szerokokątny da najlepszy komfort odbioru ciepła z niższej wysokości, szerzej rozłoży wiązkę ciepła – precyzuje Marek Suwart z firmy Drewart Energy.

Dobry promiennik podczerwieni powinien mieć także obudowę z czystego aluminium, odpowiednio bezpieczne przewody elektryczne oraz zamontowane na radiatorach lampy. Taki promiennik nie będzie się nagrzewał do wysokich temperatur (powyżej 100ºC), będzie bezpieczny w użytkowaniu, a lampy w aluminiowej obudowie będą pracowały zdecydowanie dłużej.

fot. DREWART-ENERGY | Od lewej: standard, M, inne chińskie powszechne na polskim rynku

Projekt ogrzewania – dlaczego warto?

Jak wszystko, co generuje koszty, tak i system grzewczy należy wybierać z głową. Nikt nie jest alfą i omegą, więc jeśli się na czymś nie znamy, zostawmy to specjalistom. Dlatego firma Drewart Energy, znając parametry promienników, takie jak wielkość i moc wiązki cieplnej oraz wielkość rozsyłu promieni podczerwonych, jest w stanie wykonać wiarygodny i optymalny projekt ogrzewania dla konkretnego obiektu. Nie da się jednak tego zrobić w przypadku tanich promienników bez gwarancji, że deklarowane parametry urządzeń są rzeczywiste.

fot. DREWART-ENERGY

Drewart Energy – zaplanuj przyszłość!

Rodzinna firma Drewart Energy stara się odpowiadać na potrzeby rynku adekwatnie do możliwości polskich odbiorców. Oferowane przez firmę systemy grzewcze SOLART to nowoczesne technologie grzewcze, które jeszcze przez dekady nie stracą na atrakcyjności. Promienniki podczerwieni przemysłowe i tradycyjne tej marki możemy włączać w ściśle określonym czasie, dniu, godzinie czy minucie, dostarczając takiej ilości ciepła, jaka w danej chwili jest potrzebna.

fot. DREWART-ENERGY

Dodatkowe oszczędności możemy uzyskać zmniejszając bądź zwiększając poziom ogrzewania poprzez regulowanie ręczne, urządzenia sterujące, termostaty. Grzejniki mogą pracować także w systemie RI.R. (czujnik ruchu).

Firma Drewart Energy oferuje więc wszystko to, czego w ogrzewaniu potrzeba najbardziej – pełną kontrolę, wysoką efektywność i najlepszą jakość.

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,


Data publikacji: 2022-03-31

Podobne technologie i poradniki


29.02.2024 | Ogrzewanie
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie Budując...
27.02.2024 | Ogrzewanie
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz...
13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...