Sprawna wentylacja zapewnia większy komfort życia

Trudności z koncentracją, bóle głowy, kaszel, nudności czy senność. Niesprawna wentylacja w pomieszczeniach stanowi zagrożenie dla osób zdrowych, ale szczególnie niebezpieczna jest dla alergików. Tymczasem w Polsce, jak wynika z danych NFZ, ponad 30 proc. społeczeństwa boryka się z tym schorzeniem. Montaż decentralnej wentylacji może rozwiązać wiele problemów i znacząco poprawić jakość życia. W dodatku szereg ulg i dotacji pozwala obniżyć koszt inwestycji nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

Wentylacja jest kluczowa dla zapewnienia czystego i zdrowego powietrza w domu. Pozwala na wymianę powietrza, a co za tym idzie – usuwanie zanieczyszczeń, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. Co ważne dla alergików, filtry wentylacyjne mogą zmniejszyć w domu stężenie pyłków aż o 95 proc.

Dom jak termos

W przypadku domów, w których wentylacja jest niewystarczająca, alergeny mogą gromadzić się w powietrzu i osadzać się na meblach, dywanach, zasłonach i innych przedmiotach w domu. Jest to bardzo szkodliwe zjawisko dla alergików. Tymczasem według Światowej Organizacji Alergii (WAO), u 30-40 proc. populacji ludzi występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Polski NFZ podaje, że 8 mln osób ma alergiczny nieżyt nosa a ponad 4 mln walczy z astmą.

Z kolei zbyt wilgotne powietrze może sprzyjać rozwojowi pleśni, co jest niebezpieczne nawet dla osób zdrowych. Produkują one zarodniki, które mogą powodować reakcje alergiczne, a także prowadzić do problemów z układem oddechowym i wywoływać wiele innych chorób, włącznie z nowotworami.

– Z niesprawną wentylacją boryka się wiele mieszkań i domów, a przyczyniają się do tego coraz lepsze materiały termoizolacyjne i energooszczędne okna. Współczesne domy często są szczelne jak termos. Niestety, sprzyja to powstawaniu problemów zdrowotnych mieszkańców. Chodzi nie tylko o alergię, ale także Syndrom Chorego Budynku (SBS), który objawia się brakiem koncentracji, bólami głowy, kaszlem, nudnościami czy sennością – mówi Jarosław Popadyk, Produkt Menadżer Ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

fot. Stiebel Eltron

Istnieją różne sposoby na poprawę wentylacji w domu i zapewnienie czystego oraz zdrowego powietrza. Najprostsze to regularne wietrzenie pomieszczeń, najlepiej przez kilka minut kilka razy dziennie. Jednak nie jest ono w stanie całkowicie zlikwidować problemu, w dodatku powoduje wychłodzenie pomieszczeń a tym samym wzrost rachunków za ogrzewanie.

Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, czyli system, który działa na zasadzie wyciągania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i wprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz lub rekuperacja, która dodatkowo pomaga odzyskiwać ciepło.

– W przypadku nowo budowanych domów inwestorzy na ogół zdają sobie sprawę z konieczności zamontowania wydajnego systemu wentylacji. Czasami wymuszają nawet na architektach rekuperację, bo ci wolą projektować tradycyjną wentylację grawitacyjną. Gorzej jest w przypadku termomodernizacji starszych budynków. Inwestorzy wymieniają okna na szczelne, docieplają budynek styropianem i zapominają o wentylacji. Na ogół wynika to z niewiedzy, a nie oszczędności. Zaczynają dramatycznie szukać rozwiązania, kiedy na oknach pojawi się para wodna a na ścianach grzyb. Na szczęście w tym przypadku nie jest jeszcze za późno, można zastosować system decentralnej rekuperacji. Jest on w stanie zaopatrywać w świeże powietrze mieszkanie, jednocześnie zapobiegając stratom ciepła, oddając je do doprowadzanego powietrza zewnętrznego. Umożliwia to obniżenie strat energii grzewczej nawet do 90 proc. i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30 proc. Z kolei brud i pyłki nie mają szansy dostania się do wnętrza, ponieważ przechwytują je filtry znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz urządzenia – dodaje Jarosław Popadyk.

Jak zmniejszyć wydatki?

Warto pamiętać, że wydatki na wentylację i rekuperację można znacząco obniżyć dzięki kilku programom rządowym, które obejmują tego typu inwestycje.

Najpopularniejszy jest program Czyste Powietrze dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Obejmuje dofinansowanie termomodernizacji budynków oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Dotacje wynoszą do 66 tys. dla podstawowego poziomu dofinansowania, 99 tys. dla podwyższonego i do 135 tys. dla najwyższego.

fot. Stiebel Eltron

Niewiele osób słyszało o programie Ciepłe Mieszkanie, być może dlatego, że jest to dotacja dla gmin, które następnie ogłaszają nabór na swoim terenie dla osób fizycznych, posiadających tytuł prawny do lokalu w budynku wielorodzinnym. Dotacja obejmuje wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego. W przypadku najbardziej zanieczyszczonych gmin dotacja może wynosić do 17,5 tys. dla podstawowego poziomu dofinansowania, 26,9 tys. dla podwyższonego i 39,9 tys. dla najwyższego. W przypadku pozostałych gmin dotacja może wynosić do 15-37,5 tys.

Poniesione wydatki (po odliczeniu kwoty dotacji) można odpisać od podatku w ramach Ulgi Termomodernizacyjnej. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

– Oprócz wymienionych programów ogólnopolskich są także lokalne programy dofinansowań i kredytów. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać aktualności na stronach internetowych poszczególnych jednostek. Ulgi i dotacje mogą znacząco obniżyć cenę instalacji, co przełoży się na szybszy zwrot kosztów inwestycji – radzi Jarosław Popadyk.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stiebel-eltron.pl


Data publikacji: 2023-05-29

Podobne technologie i poradniki


Rusza jesienna trasa Lindab RoadShow! Auto pokazowe...
Japoński producent prezentuje nowy, interesujący projekt, który...
Ponad 6 tysięcy przejechanych kilometrów, 11 odwiedzonych...
Rozmowa z Piotrem Wolakiem, Prezesem Zarządu Lindab...
Rośnie popularność adaptacji budynków zabytkowych, mają one...
Początek nowego sezonu klimatyzacyjnego 2023 już wkrótce....
Wymagania co do widocznych elementów systemów wentylacyjnych...
Brak odpowiedniego systemu wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej...