Świetlna rewolucja

Oświetlenie wnętrz jest niekończącym się tematem, w zależności od danego pomieszczenia, pełni różne funkcje. Odpowiednio dobrane i skierowane światło może uwydatnić zalety lub ukryć wady. Musimy pamiętać o prawidłowym zaplanowaniu oświetlenia aby zachować proporcje mieszkania czy domu. Rodzaj źródła światła należy również dostosować do danego pomieszczenia, w zależności jaką pełni role.

Lampy,kinkiety, halogeny czy żyrandole są niezbędne w każdym wnętrzu, dodatkowo często są głównym elementem dekoracji. Wybór oświetlenia jest tak ogromny, że należy dokładnie się zastanowić jaki wybrać w poszczególnym miejscu.

W salonie spędzamy dużo czasu z rodziną lub przyjaciółmi, bawimy się, odpoczywamy i jemy posiłki. Według portalu homebook.pl należy tu zastosować kilka źródeł światła, główne – górne w suficie, oraz lampy,lampki o niższej mocy dające pożądany klimat. Dobrym pomysłem jest ustawienie w rogu pokoju dużej stojącej lampy, która oświetli fotel czy kanapę. Można również obniżyć sufit np. nad telewizorem i zamieścić tam diody LED,które dają bardzo delikatne światło. Ten pomysł świetnie się sprawdza przy wieczornych seansach filmowych i romantycznych chwilach.

W kuchni i łazience potrzebujemy dobrego oświetlenia, warto tutaj również zamontować kilka źródeł światła.

W pomieszczeniu, gdzie przygotowujemy posiłki, oprócz górnej lampy warto zamontować halogeny nad blatem roboczym. Jeśli kuchnia połączona jest z jadalnią, warto nad stołem zawiesić pojedynczą lampę na długim kablu.

Łazienka również wymaga odpowiednio skierowanego światła. Niezbędne jest dość mocne sufitowe, ale bardzo przydatne będą halogeny przy lustrze. Jeżeli w łazience stoi wanna, można pokusić się o nastrojowe, nieco przytłumione oświetlenie LED.

Sypialnia powinna być nastrojowa i przytulna, tutaj główne oświetlenie sufitowe nie musi mieć dużej mocy, można wybrać lampę, która da delikatne refleksy na pokój. Warto wybrać kinkiety na ściany, które łagodnie rozproszą światło. Dla osób czytających książki przyda się ustawić na szafce obok łóżka lampkę nocną.

Dobierając oświetlenie należy kierować się wielością pomieszczenia, ilością mebli i dekoracji. W wysokim salonie pięknie prezentować się będzie duży żyrandol z kilkoma źródłami światła, w mniejszym pokoju lepiej sprawdzą się plafony. Ponieważ, niektóre lampy są na tyle ozdobne trzeba uważać na inne ozdoby i dekoracje. Najlepiej jest gdy oświetlenie jest częścią całego stylu czy klimatu jaki nadamy pomieszczeniu.


Data publikacji: 2016-03-18

A A A

Podobne inspiracje


19.02.2018 |
Wybór kształtu schodów zależy od ich lokalizacji,...
10.01.2018 |
Przygotowaliśmy dla Was wnętrzarskie podsumowanie roku 2017!...
20.12.2017 |
Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia dużo...
19.12.2017 |
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia,...
16.11.2017 |
Monstera Dziurawa króluje we wnętrzach. Wyjątkowy kształt...
27.09.2017 |
Świece i świeczniki dodają niebanalnego klimatu do...
21.09.2017 |
Chyba nie ma łatwiejszego, tańszego i efektywniejszego...
18.09.2017 |
Lato niestety się kończy i nieubłaganie nadchodzą...
15.09.2017 |
Czerpanie inspiracji z motywów ze świata roślin...
13.09.2017 |
Koniec wakacyjnej sielanki. Dzieci usiadły do ławek...
17.07.2017 |
Urządzasz swoje wnętrze i szukasz nietuzinkowych elementów...
14.07.2017 |
Zioła wzbogacają i podkreślają smak potraw, są...