Dlaczego piwniczka ogrodowa, to alternatywa dla zwykłej piwnicy?

Piwniczki ogrodowe w ostatnim czasie mogą pochwalić się dużym zainteresowaniem, wszystko za sprawą tego, że to świetne rozwiązanie na brak miejsca na sprzęty i przetwory w Twoim domu. Decydując się na piwniczkę ogrodową głównym celem jest pozyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania.

Jakie funkcje może pełnić piwniczka ogrodowa?

Brak miejsca do przechowywania, to jeden z najczęściej podawanych problemów przy zakupie piwniczki ogrodowej. Zapewne zastanawiasz się jakie może pełnić funkcje? To miejsce nie tylko pozwoli Ci bez problemu pomieścić słoiki z przetworami, ale może też pełnić funkcję składziku na narzędzia.

Odpowiednie zaaranżowanie miejsca w piwniczce pomoże Ci uporządkować swoją przestrzeń. Nowoczesna piwniczka ogrodowa, to świetna alternatywa dla dawnych ziemianek, które pamiętamy na działkach naszych Dziadków. Jednak ich działanie i funkcjonalność jest taka sama, a nawet lepsza!

Nowoczesną ziemiankę możemy postawić na gruncie, wkopać ją częściowo, lub całkowicie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy w naszym ogrodzie. Jeśli planujemy wykorzystać piwniczkę na składzik, nic nie stoi na przeszkodzie, by stała na gruncie, jednak jeśli planujemy stworzyć w niej miejsce do przechowywania przetworów i innego pożywienia, lepszym wyjściem będzie wkopanie ją w ziemię. Dzięki temu stworzymy idealny mikroklimat, który pozwoli nam na dużo dłuższą uciechę ze świeżych owoców i warzyw.

Jaki rozmiar piwniczki wybrać?

Wiadomo, że rozmiar piwniczki betonowej, na którą się zdecydujemy będzie zależał od wielu czynników. Ale głównym z nich będzie wielkość naszej działki. Jeśli wielkość Twojej działki jest niewielka, z pewnością sprawdzi się mała piwniczka ogrodowa o wymiarach 300cmx240cmx215cm.  Dzięki niewielkim wymiarom może służyć właścicielom mniejszych i większych działek.

Piwniczka betonowa jako schron?

Bardzo częstym przeznaczeniem piwniczek betonowych jest wykorzystywanie ich jako schronu. Niepewne czasy sprawiły, że ludzie coraz częściej myślą o kryzysowych sytuacjach i przygotowaniu się do nich. Świetnym sposobem na wykonanie kroku w tą stronę jest zaaranżowanie piwniczki betonowej w schron, w którym przeznaczymy miejsce na żywność i inne potrzebne rzeczy do przetrwania w trakcie kryzysu. Odpowiednie wykorzystanie przestrzeni pozwoli Ci na zmieszczenie dużej liczby najpotrzebniejszych rzeczy. Do wyboru są trzy wersje :

• piwniczka betonowa z wejściem z boku( na krótszej ścianie piwniczki) pokryta prostą płytą
• piwniczka betonowa z wejściem od góry
• piwniczka betonowa z wejściem z boku z dachem prostym i murkiem oporowym nad wejściem.

Jak się przygotować do budowy piwniczki ogrodowej na naszej działce?

Ziemianki stają się z roku, na rok coraz bardziej popularne. Jest to zupełnie normalne, gdyż to świetna alternatywa dla altanek i wiat, które niejednokrotnie nie spełniają swojej funkcji tak jakbyśmy chcieli. Jednak do budowy piwniczki ogrodowej w swoim ogrodzie musimy się przygotować w określony sposób.

Na samym początku należy dokładnie określić, które miejsce będzie nadawać się idealnie do tego, by ją postawić. Pamiętaj, że nierówny, górzysty teren kompletnie się nie sprawdzi, tak samo jak teren podmokły. Piwniczka powinna być wkopana lub postawiona na równym terenie z dobrym odprowadzeniem wody.

Ważnym jest również odpowiednie umiejscowienie piwniczki względem stron świata. Drzwi piwniczki powinny być skierowane zawsze w stronę północną. Warto również dodać, że by idealnie odwzorować dawne ziemianki i ich mikroklimat powinniśmy pomyśleć o tym, by piwniczka została wkopana w ziemię. Obniżona temperatura pozwoli na przechowywanie przetworów, owoców i warzyw przez długi czas ciesząc się ich świeżością.

Piwniczki ogrodowe to świetny wybór i idealna inwestycja, która posłuży nam długie lata dlatego warto wybrać dobrego producenta takich piwnic


Data publikacji: 2023-03-27

Podobne technologie i poradniki


Popularność gotowych piwniczek betonowych rośnie od kilku...
Można śmiało powiedzieć, że wiosna jest świetnym...