Rąbanie drewna – jak wybrać odpowiednią siekierę?

Właściciele domów z kotłami na drewno i kominkami muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie drewna opałowego, które powinno być twarde, suche i czyste. Najczęściej wybieramy takie gatunki jak grab, jesion, dąb i buk. Aby prace z drewnem przebiegały sprawnie i przyjemnie, potrzebna jest siekiera, zapewniająca wydajną, ergonomiczną i przede wszystkim bezpieczną pracę.

Na co zwrócić uwagę wybierając siekierę?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu siekiery, powinieneś zastanowić się do jakich prac będziesz ją wykorzystywać, ponieważ od tego w dużej mierze zależy jej wybór. Do rozłupywania drewna kominkowego powinieneś wybrać siekierę rozłupującą, która jest przeznaczona do wciskania się między włókna kłody, w wyniku czego następuje jej rozdzielenie. Posiada ona głowicę w kształcie klina i wyczuwalne przeniesienie środka ciężkości do przodu, dzięki czemu gwarantuje odpowiednie wyważenie, ułatwiające uderzenie w odpowiedni sposób. Natomiast do wszelkich prac stolarskich, porządkowych czy budowlanych najlepiej sprawdzi się siekiera uniwersalna, inaczej zwana ciesielską, która ułatwia ścinanie drewna. Jej idealne wyważenie zapewnia wysoką ergonomię i komfort pracy. Niezależnie od rodzaju siekiery, dokonując wyboru spośród dostępnych jej modeli, koniecznie sprawdź czy przekrój trzonka pasuje do Twojej dłoni, a także zwróć uwagę na jej długość i wagę do budowy swojego ciała. Przy wyborze istotny jest również okres gwarancji, który w przypadku siekier firmy Cellfast wynosi 25 lat.

Siekiery ERGOTM – charakterystyka i przeznaczenie

Zarówno siekiery rozłupujące jak również uniwersalne, powstały z kompozytu wzmocnionego włóknem szklanym, nadającym im doskonałych właściwości użytkowych. Posiadają trzonki połączone na stałe z odkówkami, dzięki czemu wyróżnia je stabilność i wytrzymałość. Natomiast ostrze wykonane z wysokiej jakości stali hartowanej indukcyjnie, wpływa na trwałość i efektywność pracy narzędziem. Gwarancję bezpieczeństwa, w tym również pewny chwyt i amortyzację podczas uderzenia zapewnia odpowiednio wyprofilowany trzonek pokryty miękką, antypoślizgową powierzchnią. Przydatna okazuje się również ergonomiczna ostrzałka do siekier oraz multifunkcyjna osłona na głowicę, zapewniająca bezpieczne przenoszenie i przechowywanie.

fot. Cellfast

Siekiera C1600 ERGO™, o długości 615 mm i wadze 1,6 kg, z pewnością spełni wymagania ogrodników, rolników i leśników. Przeznaczona jest do średniej wielkości pni o średnicy ponad 20cm. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów dedykowane są większe modele o długości 740 mm i wadze 2,5 kg oraz o długości 930 mm i wadze 2,7 kg. Sprawdzą się one przy rozłupywaniu pni o średnicy ponad 30 cm. Natomiast do przygotowania drewna drobnowymiarowego opałowego i drewna na rozpałkę sprawdzi się mniejsza i lżejsza siekiera o długości 450 mm i wadze 1,2 kg, którą ze względu na niewielkie gabaryty można używać jedną ręką.

Firma Cellfast w swojej ofercie posiada również idealny do biwaków i obozów survivalowych toporek, który służy do prostych prac ciesielskich, ścinania gałęzi, krzewów, małych drzew oraz karczowania gęstych zarośli.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy na stronie: www.cellfast.com.pl


Data publikacji: 2022-08-05

Podobne technologie i poradniki


06.05.2022 | Ogrodniczy sprzęt
Z trudnym wyborem dotyczącym zakupu kosiarki przychodzi...
13.02.2018 | Ogrodniczy sprzęt
Rośliny, choć jeszcze uśpione, wraz z rosnącą...