Kosiarka – jaki typ wybrać dla swojego ogrodu?

Z trudnym wyborem dotyczącym zakupu kosiarki przychodzi zmierzyć się nam głównie w przypadku przeprowadzki bądź budowy domu. Mowa jedynie o konieczności podjęcia trudnej decyzji, czyli głównie tej, z którą mamy do czynienia po raz pierwszy. W kwestii zepsutego i wymagającego wymiany sprzętu wiemy już, czym się kierować i jakie kroki podjąć. Poniższy wpis będzie więc przeznaczony wyłącznie dla tych osób, które nie mają zbytnio doświadczenia w doborze kosiarek względem ogrodu.

Przy okazji wstępu można jeszcze zaznaczyć, że głównym czynnikiem, na podstawie którego organizuje się podział kosiarek – jest typ zasilania. Nóż kosiarki, musi zostać czymś napędzony. Z tego względu, wyróżnia się trzy główne typy urządzeń, a mianowicie spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. My natomiast biorąc pod uwagę je wszystkie, postaramy się znaleźć typy odpowiednie dla każdej powierzchni.

Kosiarki do małych ogrodów

W celu skoszenia murawy na niewielkich rozmiarów działce lub obszarze wydzielonym jako ogród przy domu szeregowym, wybiera się wyłącznie kosiarki elektryczne i akumulatorowe. Są one bardzo ciche oraz nie emitują spalin. Podczas doboru w szczególności kosiarki elektrycznej, warto zwracać uwagę na jej maksymalny obszar pracy. Istnieją modele, będące w stanie uporać się z działką o rozmiarze nawet 1000 m2. Pomimo zdolności sprzętu do wykonania takiej pracy, zaleca się jednak opcję akumulatorową po to, aby oszczędzić sobie “zabawy” z przemieszczaniem kabla.

Optymalną powierzchnią działki dla kosiarki elektrycznej jest 300 m2. Takim właśnie obszarem pracy charakteryzuje się model KC 1400A LIDER. Silnik elektryczny o mocy 1,4kW dobrze poradzi sobie z niewielkimi i równymi ogrodami, a dzięki lekkości sprzętu, koszenie stanie się przyjemne.

fot. JOKERGROUP

Ogrody standardowe – jaki typ sprzętu wybrać?

Według szacunków, standardowa powierzchnia ogrodu wynosi średnio 1000 m2. Będąc posiadaczem takiej przestrzeni, mamy zdecydowanie największe pole manewru. Wspomnieliśmy wcześniej, że istnieją sprzęty o charakterze elektrycznym, radzące sobie z takimi obszarami. Ich kupno jest w tym wypadku jednak mało opłacalne. Lepiej jest wyposażyć się w kosiarkę akumulatorową. Posiada ona praktycznie takie same cechy, jak wcześniej omawiane sprzęty elektryczne z tą różnicą, że nie ogranicza nas żaden przewód zasilający. Ogranicza nas natomiast bateria, którą musimy ładować. Problem zanika, kiedy w zestawie dołączane są dwa akumulatory. Możemy wtedy ładować je na zmianę.

Przykładem takiego sprzętu może być kosiarka AM4122S 4GARDEN w zestawie z dwoma akumulatorami o pojemności 4Ah. Czas pracy na jednym akumulatorze to około 30 minut, więc dwie w pełni naładowane baterie powinny w zupełności wystarczyć na średniej wielkości ogród. Oczywiście, można rozważyć także zakup opcji spalinowej.

Wielkie powierzchnie wyłącznie dla cięższego sprzętu

Nie da się ukryć, że dla ogrodów o powierzchni większej niż 1000 m2, powinniśmy stosować już wyłącznie kosiarki spalinowe. Nie jesteśmy w tym przypadku ograniczeni ani czasowo, ani odległościowo. Istotne jest tylko, ile mieszanki paliwowej wlejemy do baku. Doskonałym rozwiązaniem w kontekście kosiarek o jednostkach spalinowych jest LS42-146-NG. Dzięki różnego rodzaju przełożeniom, część mocy z silnika o pojemności 146 cm3, przekazywana jest na koła, co gwarantuje dodatkowy napęd i odciąża osobę prowadzącą.

Ponadto, wygody dostarcza duży kosz, którego pojemność powinna w zupełności wystarczyć na jedno koszenie.


Data publikacji: 2022-05-06

Podobne technologie i poradniki


05.08.2022 | Ogrodniczy sprzęt
Właściciele domów z kotłami na drewno i...
13.02.2018 | Ogrodniczy sprzęt
Rośliny, choć jeszcze uśpione, wraz z rosnącą...