Remont dachu i poddasza związany z termomodernizacją powinien uwzględniać wymianę okien dachowych dla zachowania efektywności energetycznej budynku.

Okna dachowe zamontowane kilkadziesiąt lat temu nie były objęte normami zgodnymi z dzisiejszymi, przez lata rozwinęła się technologia ich produkcji w dbałości o efektywność energetyczną. Dlatego robiąc remont dachu czy poddasza należy bezwzględnie wziąć pod uwagę wymianę okien dachowych. Zakłada się, że ich wymiana powinna nastąpić raz na 20 lat.

Energooszczędność
Kupując dobrej jakości okno dachowe trzeba wziąć po uwagę jego parametry dotyczące energooszczędności. Najważniejszą rolę w określaniu jakości okien pełni współczynnik przenikalności cieplnej Uw – im niższy tym lepiej. Na rynku dostępne są okna dachowe nie tylko spełniające normy, ale także posiadające współczynnik przenikania niższy od wymaganego w przepisach (nie więcej niż 1,1 W/m2K). Okna dachowe są materiałem budowlanym, który musi być poddany badaniu – dlatego podane w dokumentach parametry okien na pewno są rzetelnie zbadane przez niezależne ośrodki badawcze. Restrykcyjne normy budowlane mają na celu między innymi optymalizację energetyczną – ograniczenie strat ciepła w budynkach oraz mądre wykorzystywanie zasobów naturalnych. Przy budowie domu, renowacji poddasza i remoncie dachu należy wziąć pod uwagę parametry cieplne wszystkich zastosowanych rozwiązań w tym konstrukcji ścian, podłóg czy dachu, a także okien i drzwi. Szacuje się, że utrata ciepła przez stolarkę okienną może wynieść nawet 15-30% – jej wybór jest więc kluczowy w uzyskaniu maksymalnej efektywności energetycznej całego budynku.

Jakie okna energooszczędne wybrać?
Polska firma produkcyjna OKPOL proponuje 3-szybowe modele okien dachowych. W ofercie znajdują się okna o profilu drewnianym – ISOV I22 oraz IGOV N22 o profilu wykonanym z wielokomorowego PVC. 3-szybowe okna dachowe OKPOL posiadają dwie ramki międzyszybowe, klamkę z kluczykiem, nawiewnik umożliwiający dopływ świeżego powietrza stale, bez przeciągów. Powłoki niskoemisyjne w pakietach szybowych ograniczają straty ciepła zimą, a latem chronią przed przegrzewaniem. Współczynnik przenikania ciepła dla okna ISOV I22 wynosi 1,06 W/m2K, a dla IGOV N22 wyniesie Uw = 0,83 w/m2K.

Czy okna dachowe są ekologiczne?
Okna dachowe marki OKPOL są wykonane z najlepszej jakości materiałów – okna drewniane w technologii SuperTermo wykonane są z klejonego drewna sosnowego pozyskiwanego ze zrównoważonych źródeł. Firma OKPOL dysponuje w tym zakresie certyfikatem FSC. Podczas obróbki drewna wycina się z profili sęki, aby były one bezpieczniejsze i trwalsze w użytkowaniu.
Firma zadbała także o wykorzystanie odpadu poprodukcyjnego. W tym celu zakupiła maszynę przerabiająca niewykorzystane części drewna na pellet i ogrzewa w ten sposób zakład. Profile PVC są materiałem wtórnego użytku więc za kolejne kilkadziesiąt lat będzie można je poddać recyklingowi.

Wybór okna
Podczas pierwszego montażu okien zaleca się zmierzenie jak duża ilość światła będzie potrzebna dla komfortu użytkownika, wówczas podpowiedzią przy doborze rozmiaru okien służą normy mówiące o prawidłowym doświetleniu pomieszczenia światłem naturalnym – wyraża się ją mierząc stosunek wielkości przeszklenia do powierzchni podłogi. W miejscu, w którym przebywają ludzie powinien on wynieść 1 okno na 8 m2 podłogi. Przy wymianie okien najczęściej inwestorzy decydują się na wymianę 1:1 czyli wstawienie nowego okna w miejsce starego. Normy budowlane z biegiem lat zmieniły się i chcąc je spełnić – dla poczucia własnego komfortu – można dodać odpowiedniej ilości okien w dachu, ale ich wstawienie wiąże się z przeprowadzeniem większego remontu. Dużo większą powierzchnię przeszklenia można uzyskać łącząc okna w zestawy (sprawdź jak wybrać zespolenie okien).

Przy wyborze okna należy kierować się własnymi preferencjami i komfortem, który ma ta zmiana przynieść. Dodatkowym kryterium jest dobór okna ze względu na rodzaj pomieszczenia, w którym ma się ono znajdować – okna o profilu PVC dedykowane są pomieszczeniom o zwiększonej wilgotności tj. kuchniom, pralniom i łazienkom. (zobacz jak aranżować kuchnię na poddaszu). Natomiast drewniane okna dachowe lepiej prezentują się w salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych. Najważniejszy jest wybór okna energooszczędnego, które zabezpieczy użytkowników na lata.

Dodatkowym aspektem jest możliwość wyboru sposobu otwierania (umiejscowienia zawiasów).
Okna dachowe zwykle obracają się o 180 stopni. W ofercie OKPOL znajdują się innowacyjne okna uchylno – przesuwne, które dzięki dwóm sposobom otwierania – jedynym uchylnym, a drugim przesuwnym, w żadnej z pozycji nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Skrzydło w pozycji uchylnej rozwiera się w górę aż do 62°, funkcja przesuwna natomiast umożliwia obrócenie zewnętrznej szyby w kierunku pomieszczenia co zdecydowanie ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Jeśli okna są zamontowane na tyle wysoko, że utrudniony jest do nich dostęp warto pomyśleć o zakupie okien zdalnie sterowanych ISC i IGCV (zobacz okna elektryczne). Ich parametry są takie same jak innych okien dachowych, a dodatkowo można otwierać je z poziomu kanapy czy wygodnego fotela.

Warto zwrócić uwagę na akcesoria, dzięki którym możemy nie tylko urozmaicić przestrzeń, ale także przyciemnić ją, wyciszyć, a nawet wychłodzić. W obniżeniu temperatury niezawodne są markizy i rolety zewnętrzne. Markizy odbijają promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą one do szyby, a jednocześnie nie zasłaniają całkowicie widoku. Rolety natomiast zaciemniają całkowicie i obniżają poziom hałasu docierającego z zewnątrz do pomieszczenia. Rolety i plisy wewnętrzne stanowią nie tylko barierę dla słońca, ale są też ciekawym aspektem estetycznym.
Obszerny wybór kolorów, materiałów i prowadnic znajduje się w katalogu „Akcesoria do okien dachowych” na stronie internetowej firmy OKPOL.

Montaż nowych okien
Wymiana starych okien nie musi wiązać się z kłopotliwym wyburzaniem ścian, uszkodzeniem szpalety czy naruszeniem konstrukcji dachu. Prawidłowo wykonana wymiana okna nie przysporzy montażyście takich kłopotów. Montaż nowego okna następuje po demontażu starego i polega na wstawieniu go w tym samym miejscu, pod warunkiem, że stosujemy ponownie ten sam rozmiar stolarki. Dla poprawienia estetyki inwestorzy często stosują wymianę całej wnęki okiennej i polecamy taki rodzaj odświeżenia ścian, choć nie jest on konieczny.
Należy zwrócić uwagę na to, by montaż zlecony był specjaliście. Okna dachowe powinny być montowane przez dekarzy, zgodnie ze sztuką budowlaną i według dołączonej do okna instrukcji. Źle zamontowane okno dachowe nie będzie spełniało swojej funkcji, negatywnie wpłynie na bilans energetyczny budynku, a nawet może prowadzić do uszkodzenia ścian czy więźby dachu.

Pomoc techniczna przy montażu okien dachowych
OKPOL zaleca przestrzeganie instrukcji montażowej okna i stosowanie się do powszechnie znanej i panującej sztuki budowlanej. O ile okna fasadowe można montować w mniej restrykcyjny i skomplikowany sposób, o tyle okna dachowe wymagają wiedzy eksperckiej. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego celu eksperta – dekarza.
OKPOL uruchomił Dział Pomocy Technicznej, do którego można się zgłosić po poradę oraz udostępnia na swojej stronie dane kontaktowe do Doradców Techniczno – Handlowych wspierających klientów od momentu zakupu, a nawet przed nim aż po montaż (www.okpol.pl/kontakt).

Wszystkie okna znajdziesz w przejrzystym katalogu. W razie pytań firma zachęca do kontaktu z Doradcą Techniczno – handlowym Katalog okien i wyłazów dachowych.

Firma OKPOL
OKPOL to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w produkcji okien i wyłazów dachowych. Siedziba główna oraz zakład produkcyjny firmy mieszczą się w województwie opolskim w gminie Skarbimierz, na terenie byłego lotniska. Obecnie jest to obszar bardzo dobrze zlokalizowanej Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Nasza firma znajduje się w bezpośrednim jej sąsiedztwie.
Od ponad 30 lat dbamy o wysoką jakość oferowanych produktów. Wierzymy, że przekłada się ona na jakość i komfort Twojego życia. Jesteśmy firmą rodzinną, która z biegiem lat nie traci
zapału do tworzenia nowości. Doskonale wiemy, jak ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo
najbliższych, dlatego wciąż pragniemy go strzec. Dostarczamy okna do wielu krajów
Europy, a nawet poza jej granicami. Nieustannie inwestujemy w wyposażenie i unowocześnianie parków maszynowych, by móc dostarczać do Twojego domu produkty bezpieczne, komfortowe i trwałe.
Potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych wyrobów są zdobyte przez nas atesty, certyfikaty i dyplomy, przyznawane najlepszym producentom w branży. Wyroby OKPOL są trwałe, niezawodne i łatwe w obsłudze. W bogatej i różnorodnej ofercie każdy znajdzie produkt dla siebie. Produkowane przez nas okna posiadają 10-letnią gwarancję. Poznaj nasze produkty i przekonaj się, że warto inwestować w rodzime wyroby, cieszące się uznaniem w całej Europie. 

www.okpol.pl


Data publikacji: 2023-02-10

Podobne technologie i poradniki


19.12.2023 | Stolarka otworowa
W 2024 roku, w okresie drugiego kwartału,...
06.12.2023 | Stolarka otworowa
Już wkrótce, w pierwszym kwartale 2024 roku,...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
Firma Abakus OKNA wprowadza do oferty nową...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
SLIDE to przesuwne drzwi tarasowe wyróżniające się...
26.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość od Morad – poznaj system AC-84EI...
17.10.2023 | Stolarka otworowa
fot. Salamander Industrie-Produkte GmbH Duże przeszklenia i...
16.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość w ofercie, z którą stworzysz skuteczną...
06.10.2023 | Stolarka otworowa
Ksiądz Czesław „Kuba” Marchewicz, założyciel Wspólnoty Burego...