Drzwi balkonowe i tarasowe – poznaj dostępne opcje

fot. Salamander Industrie-Produkte GmbH

Duże przeszklenia i szerokie drzwi tarasowe to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań i jeden z najbardziej wyraźnych trendów architektonicznych. Tylko jaki system wybrać i na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by cieszyć się ciepłem, bezpieczeństwem i komfortem obsługi? Czym charakteryzują się tradycyjne drzwi balkonowe i nowoczesne drzwi przesuwne? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o tych rozwiązaniach, by podjąć dobrą decyzję.

Lubimy przestronne wnętrza. Salony, z których możemy podziwiać ogród. Sypialnie, z których można wyjść bezpośrednio na taras. Kuchnie, w których można jednocześnie gotować i pilnować dzieci bawiących się na zewnątrz.

Teraz, dzięki nowoczesnym drzwiom i oknom tarasowym, możemy cieszyć się tym wszystkim bez ryzyka nadmiernego wychłodzenia domu i zwiększenia wydatków na ogrzewanie. Nowoczesne systemy okienne i drzwiowe oferują bowiem znakomitą izolacyjność termiczną. Skutecznie chronią przed ucieczką ciepła, porywistym wiatrem i deszczem, a także hałasem czy… włamaniem. Coraz częściej są więc stosowane nie tylko w przestrzeniach dziennych, ale też sypialnianych.

Pozostaje tylko pytanie: jakie rozwiązania mamy do wyboru i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań? Z zasady drzwi balkonowe i tarasowe można podzielić na dwie grupy ze względu na sposób otwierania. Są to drzwi rozwierne i przesuwne. Każde z nich mają swoje mocne strony. Jakie?

fot. ABAKUS OKNA SP. Z O. O.

Drzwi otwierane tradycyjnie

Tradycyjne drzwi balkonowe to takie, które otwierają się jak zwyczajne drzwi. Produkowane są z takich samych profili jak okna PVC. W Abakus do wyboru są między innymi: w systemie bluENERGY i bluSYNEGO, a także redTECH i redARTE.

Ich niewątpliwą zaletą, zwłaszcza systemów blu, jest energooszczędność. Okna te znakomicie chronią przed ucieczką ciepła. Kolejny walorem jest cena. Okna tarasowe otwierane tradycyjnie są tańsze niż systemy przesuwne. Są również wyposażone w szereg zabezpieczeń antywłamaniowych m.in. klamkę Secustik, czy zaczepy antywyważeniowe.

Co ważne, wybierając drzwi balkonowe, nie musimy rezygnować z komfortowego wyjścia na taras. Oprócz tradycyjnych drzwi jednoskrzydłowych istnieje bowiem możliwość zastosowania drzwi dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem. Pozwolą one szeroko otworzyć salon czy sypialnię i cieszyć się widokiem. Dzięki temu, że profile PVC uzbrajone są stalowymi wzmocnieniami, skrzydła nie odkształcą się, ani nie wygną. Nawet w słoneczne dni będę się otwierać i zamykać bez problemu. Musimy jednak pamiętać, że wymiary będą pewnym ograniczeniem Rozwierne drzwi balkonowe mają maksymalnie nieco ponad 2 m szerokości, podczas gdy drzwi przesuwne mogą być o wiele szersze.

fot. ABAKUS OKNA SP. Z O. O.

Okna tarasowe przesuwne

Okna tarasowe przesuwne to coraz częściej wybierana alternatywa dla drzwi tarasowych rozwiernych. I to z dwóch powodów. Po pierwsze – mogą mieć naprawdę duże gabaryty. Podnoszono-przesuwne drzwi HST nawet do 5 metrów szerokości! Po drugie przesuwane skrzydła, nawet te największe, potrzebują mniej przestrzeni podczas otwierania niż tradycyjne drzwi balkonowe. Tym samym pozwalają swobodnie zaaranżować wnętrze i zaoszczędzić przestrzeń.
Do wyboru są trzy systemy.

Drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne HST

Drzwi podnoszono – przesuwne HST to obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie wariant okien przesuwnych. Maksymalna szerokość konstrukcji z PVC to aż 5 metrów. Komfort użytkowania gwarantuje praktycznie zerowy próg. Duże i bardzo ciężkie skrzydła HS otwierają się płynnie i lekko. Nawet dziecko poradzi sobie z ich przesunięciem.

Drzwi HST w wersji plastikowej produkowane są w Abakus na profilach Rehau i Salamander. Współczynnik przenikania ciepła dla konstrukcji HS o wymiarach 3×2 metry wynosi Uw=0,8 W/m2K.

fot. ABAKUS OKNA SP. Z O. O.

Drzwi tarasowe przesuwne SLIDE

Coraz większą popularnością cieszą się przesuwne okna tarasowe SLIDE. To nowa generacja tarasowych drzwi przesuwnych. Mogące mieć nawet 4 metry szerokości okna SLIDE, otwiera się lekko i komfortowo dzięki specjalnemu systemowi jezdnemu. Opcjonalnie dostępny system SOFT pomaga w sterowaniu. Poza tym SLIDE mają niski próg, więc są wygodne w codziennym użytkowaniu.

Drzwi tarasowe SLIDE w wersji plastikowej produkowane są w Abakus na profilach Rehau i Salamander. Współczynnik przenikania ciepła SLIDE o wymiarach 3×2 metry to Uw=0,74 W/m2K.

fot. Rehau 

Drzwi i okna tarasowe uchylno-przesuwne PSK

Drzwi uchylno-przesuwne PSK to obecnie najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym opcja. Ich maksymalna szerokość to 3 metry. Mają wygodny niski próg (choć wyższy niż HS i SLIDE) i są wyposażone w specjalne antywłamaniowe okucia.

Poza tym można je uchylić, co ułatwia wentylację. PSK od Abakus zapewniają dobrą ochronę przed ucieczką ciepła. Współczynnik przenikania ciepła dla konstrukcji o wymiarach 3×2 metry to Uw=0,7 W/m2K.

Dodatkowe rozwiązanie – okna tarasowe z fixem

No dobrze, a co jeśli marzy nam się naprawdę duże przeszklenie? Cała szklana ściana? Bez zbędnych słupków i innych burzących widok elementów? Wówczas warto pamiętać, że drzwi tarasowe — nawet duże HST czy SLIDE nie są jedynym wyjściem. Zarówno tradycyjne drzwi balkonowe PVC, jak i systemy przesuwne, można łączyć z oknami typu fix.

Okna fix różnią się od standardowej stolarki tym, że nie da się ich otworzyć. W istocie jest to przeszklona rama o znakomitych parametrach izolacyjności. Jest niemal równie ciepła, jak ściana. Fixy nie są polecane do wnętrz, w których są jedynym źródłem światła naturalnego. W takich wypadkach nie byłoby możliwości przewietrzenia wnętrza. W połączeniu z drzwiami i oknami tarasowymi typu HST, SLIDE czy PSK, sprawdzają się za to znakomicie. Pozwalają stworzyć w domu szklaną ścianę o znacznej szerokości i to w przystępnej cenie.

www.abakus-okna.com.pl


Data publikacji: 2023-10-17

Podobne technologie i poradniki


19.12.2023 | Stolarka otworowa
W 2024 roku, w okresie drugiego kwartału,...
06.12.2023 | Stolarka otworowa
Już wkrótce, w pierwszym kwartale 2024 roku,...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
Firma Abakus OKNA wprowadza do oferty nową...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
SLIDE to przesuwne drzwi tarasowe wyróżniające się...
26.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość od Morad – poznaj system AC-84EI...
16.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość w ofercie, z którą stworzysz skuteczną...
06.10.2023 | Stolarka otworowa
Ksiądz Czesław „Kuba” Marchewicz, założyciel Wspólnoty Burego...
23.05.2023 | Stolarka otworowa
Marka KRISPOL zaoferowała klientom drzwi zewnętrzne nakładkowe...