Okna do dachów płaskich – co znajdziemy na rynku?

Płaski dach to coraz silniejszy trend w polskim budownictwie. Coraz więcej osób docenia zalety stropodachu. Jednak tego rodzaju dach to również konieczność dobranie odpowiedniego rodzaju okien. Jakie rozwiązania można znaleźć na rynku?

Jeszcze kilka lat temu w polskim krajobrazie dominowały domy ze skośnymi dachami. Obecnie łatwo zauważyć, że coraz więcej budynków wyposażanych jest w stropodachy, czyli płaskie dachy. Tego rodzaju rozwiązanie ma swoje zalety. Przede wszystkim płaski dach charakteryzuje się większą odpornością na działanie silnych wiatrów, można go także wykorzystać jako dodatkową przestrzeń (np. taras). Stropodach pozwala także na skuteczne doświetlenie poddasza. Trzeba jednak zamontować tam odpowiednie okna, dedykowane do tego rodzaju dachu. Na rynku można znaleźć różne produkty, oferowane również przez najbardziej renomowanych producentów.

 

Okna nieotwierane

Pierwsze rozwiązanie to okna nieotwierane. Warto je stosować przede wszystkim tam, gdzie zachodzi potrzeba intensywnego doświetlania pomieszczenia, ale nie jest wymagana jego dodatkowa wentylacja. Ważna jest za to również kwestia bezpieczeństwa. Producenci stosują na przykład dwuszybowe pakiety, w których jedna z szyb jest laminowana, by wzmocnić bezpieczeństwo okna. Dodatkowo tego rodzaju modele są również tak projektowane, by chronić szyby przed działaniem śniegu lub deszczu. Okna nieotwierane mają w swojej ofercie najbardziej znani producenci, na przykład model CFP 0073Q VELUX- antywłamaniowy z szybą bezpieczną lub o podobnych parametrach model DXF DU6 FAKRO.

 

Okna otwierane

Jeśli zależy nam nie tylko na dobrym doświetlaniu poddasza, ale również na możliwości jego dodatkowej wentylacji, warto zdecydować się na jeden z modeli okien otwieranych. Na rynku można znaleźć zarówno wersje ręczne, jak i elektryczne. W pierwszym rozwiązaniu używa się najczęściej wygodnego drążka do otwierania. Na rynku możemy znaleźć modele okien manualnych z szybą bezpieczną (np. CVP 0073U VELUX lub DMC-C P2 FAKRO), antywłamaniowe (np. DMF DU6 Secure FAKRO) i pasywne z szybą bezpieczną (np. DMF DU8 FAKRO). Wersje okien otwieranych elektrycznie często sterowane są za pomocą pilota. Przykładem takich rozwiązań mogą być na przykład modele CVP 0673Q VELUX i DEC-C U8 FAKRO.

 

Wyłazy

Pomieszczenie na poddaszu można również skutecznie doświetlić za pomocą wyłazu, a przy okazji otrzymujemy wyjście techniczne na dach. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie, gdy w zimie trzeba odśnieżyć płaską powierzchnię dachu. Najczęściej z boku ramy wyłazu znajduje się specjalny mechanizm, który pozwala otworzyć okno do 60°. Na rynku można znaleźć takie modele wyłazów, jak np. antywłamaniowy CXP 0473Q VELUX lub DRC-C P2 FAKRO z szybą bezpieczną.

 

Okna oddymiające

Na płaskich dachach można zamontować jeszcze okna oddymiające. Co prawda są one najczęściej wymagane w budynkach przemysłowych lub w biurach, ale warto wyposażyć w okna oddymiające także budynek mieszkalny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko skutecznie odprowadzić dym, ale również ciepło i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz zapewnić drożność dróg ewakuacyjnych. Okna oddymiające można również wykorzystywać w codziennej wentylacji poddasza. Przykładem takiego modelu okna jest CSP 1073Q VELUX, które dodatkowo sterowane jest elektrycznie.

Właściciele domów z płaskimi dachami mają do dyspozycji coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, jeśli chodzi o doświetlanie poddasza, a także jego wentylację. To sprawia, że coraz łatwiej dobrać model okna do indywidualnych potrzeb, a także zapewnić pomieszczeniom wysoki poziom bezpieczeństwa, również przeciwpożarowego.

Więcej na temat okien do płaskich dachów można znaleźć na stronie velset.pl


Data publikacji: 2016-08-25

Podobne technologie i poradniki


19.12.2023 | Stolarka otworowa
W 2024 roku, w okresie drugiego kwartału,...
06.12.2023 | Stolarka otworowa
Już wkrótce, w pierwszym kwartale 2024 roku,...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
Firma Abakus OKNA wprowadza do oferty nową...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
SLIDE to przesuwne drzwi tarasowe wyróżniające się...
26.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość od Morad – poznaj system AC-84EI...
17.10.2023 | Stolarka otworowa
fot. Salamander Industrie-Produkte GmbH Duże przeszklenia i...
16.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość w ofercie, z którą stworzysz skuteczną...
06.10.2023 | Stolarka otworowa
Ksiądz Czesław „Kuba” Marchewicz, założyciel Wspólnoty Burego...