Nowoczesne technologie w domu – fanaberia czy konieczność?

Rozwiązania smart home zyskują w oczach inwestorów z roku na rok, również w Polsce. Szacuje się, że dziś już co trzeci nowo wybudowany dom wyposażony jest w elementy systemów domu inteligentnego.

Współczesny styl życia

Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy większość polskich domów nie była wyposażona w stały dostęp do sieci internetowej, telefony komórkowe wygrywały dzwonki w monofonii, a karta płatnicza służyła wyłącznie do wypłacania gotówki z bankomatu zlokalizowanego przy siedzibie placówki. Boom technologiczny, który w ciągu ostatnich 20-lat obserwujemy, całkowicie wywrócił nasze spokojne i nieco slowly life do góry nogami, oferując nam coraz więcej ułatwień technologicznych. Szacuje się, że w najbliższej dekadzie z użycia wyjdą ładowarki, przełączniki, dokumenty papierowe, klucze, piloty, płatności gotówką, a nawet tradycyjne taksówki czy korzystanie z haseł. Internet rzeczy będzie miał ogromne przełożenie na warunki i sposób pracy, wzajemną komunikację czy codzienne czynności, jak dokonywanie zakupów – już 84 proc. posiadaczy smartfonów deklaruje, że używa ich w tym celu. W końcu i w domu, który jest naszym azylem i ostoją, poszukujemy wygody i bezpieczeństwa – posiłkując się dostępnymi rozwiązaniami.

Co potrafi dom inteligentny

Kiedy kilka lat temu słyszeliśmy w Polsce o zaawansowanym korzystaniu z asystentów głosowych w Stanach Zjednoczonych, wydawało nam się to oderwane od rzeczywistości i przypominało raczej kadr z kultowego filmu „Matrix” niż przestrzeń, w której widzieliśmy polskie domy. W końcu jak to możliwe, że do nieistniejącego asystenta mówimy, że skończyło się mleko w domu, a rano znajdujemy je na wycieraczce razem z pozostałymi zakupami? Dziś, choć w naszym kraju wciąż w ograniczonym stopniu, mamy szansę na korzystanie z udogodnień proponowanych nie tylko takich pionierów rynku jak Amazon, Apple czy Google, ale również nowych marek startup’ów, które wciąż się pojawiają w tym segmencie produktowym.

fot. KRISPOL Sp. z o.o.

O technologiach smart zaczynamy myśleć już na etapie projektowania naszych wymarzonych domów. Wybór rozwiązań cyfrowych w znacznej mierze wpływa na bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców – kamery, czujniki, alarmy to tylko część z chętnie stosowanych „cudów” technologii. Możliwości są ogromne również w przypadku stolarki otworowej. Firma KRISPOL realizuje wizję ogólnodostępnych rozwiązań Internetu Rzeczy w swojej kategorii produktowej, tym samym chce pomóc inwestorom w upraszczaniu codziennego życia, co to oznacza w praktyce?

– Dostarczamy Inwestorom elementy do uzupełnienia cyfrowego domu. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty STARCUS Connector – rozwiązanie, które pozwala sterować roletami i żaluzjami za pomocą smartfona. To niewielkie gabarytowo urządzenie ułatwia codzienne czynności i zwiększa komfort mieszkania. Inwestor ma możliwość ustalania własnych harmonogramów, dzięki czemu, rolety mogą podnosić się o zaplanowanej godzinie i zamykać, gdy zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie. Możliwe jest również zaprogramowanie opuszczania i podnoszenia rolet, gdy urządzenia mobilne mieszkańców, są poza zasięgiem domowej sieci – np. po wyjściu do pracy czy szkoły. Dodatkowo STARCUS Connector raportuje również status rolet. Dwukierunkowa komunikacja daje pewność, że aplikacja działa wg ustalonych scenariuszy nie tylko w domu, ale też w biurze czy domku letniskowym. Zarządzanie wieloma pomieszczeniami czy nawet budynkami staje się dużo bardziej wygodne i możliwe z poziomu jednej, intuicyjnej aplikacji mobilnej. Ten zgrany duet możemy rozbudować o komunikację głosową. Współpraca z asystentami Google Assistant, usługami IFTTT, Siri oraz oczywiście Alexą to możliwość wydawania poleceń i sterowanie roletami również w ten sposób – powiedział Michał Jurkiewicz, specjalista ds. automatyki firmy KRISPOL, który pracuje nad kolejnymi funkcjonalnościami tego produktu.

fot. KRISPOL Sp. z o.o.

Stolarka w dobie smart

Już dziś jest możliwe zdalne zamykanie naszych okien, ustawianie automatycznej wentylacji czy otwieranie drzwi tarasowych z poziomu aplikacji.

– Dom cyfrowy staje się nie tylko coraz bardziej popularny, ale i pożądany wśród klientów KRISPOL. W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania automatyzacją stolarki okiennej. Innowacyjne okucia odstawne z napędem od Winkhaus, które proponujemy naszym klientom, umożliwiają tworzenie scenariuszy wietrzenia okna. Drzwiami tarasowymi wyposażonymi w napęd od renomowanej firmy GU można sterować z poziomu aplikacji w telefonie – powiedział Tomasz Czupryniak, ekspert z zakresu okien PVC firmy KRISPOL. Nie tylko okna poddają się trendowi smart. Nowoczesne drzwi do domu mogą już teraz być wyposażone w czujnik linii papilarnych, wizjer elektroniczny, klawiaturę kodową, wszystko po to, by przyszłym mieszkańcom żyło się jeszcze wygodniej.

Budownictwo przeżyło już pierwszą falę „connected” i domy Polaków również stają się coraz bardziej smart. To jeden z najsilniejszych trendów, który na pewno będzie docierał do kolejnych gospodarstw domowych w naszym kraju.


Data publikacji: 2020-05-14

Podobne technologie i poradniki


18.12.2020 | Stolarka otworowa
Prowadzona przez spółkę KRISPOL polityka CSR-owa, zakłada...
18.11.2020 | Stolarka otworowa
Wielka obniżka cen okien i drzwi producenta...
12.11.2020 | Stolarka otworowa
Zadbaj o ciepły i energooszczędny dom na...
03.11.2020 | Stolarka otworowa
Tegoroczna gala rozdania Izydorów, miała wyglądać inaczej,...
26.10.2020 | Stolarka otworowa
Stanowi aż 85 procent powierzchni okna, wpływa...
23.10.2020 | Stolarka otworowa
Zadbaj o bezpieczeństwo najbliższych i zapewnij sobie...
15.10.2020 | Stolarka otworowa
Funkcjonalna, bezpieczna, energooszczędna. Jaką stolarkę okienno-drzwiową wybrać,...
30.09.2020 | Stolarka otworowa
Ponadczasowe białe drzwi przylgowe? Klasyka litego drewna...
30.09.2020 | Stolarka otworowa
Marka KRISPOL wyprzedza trendy i prezentuje absolutnie...
28.09.2020 | Stolarka otworowa
Otacza nas praktycznie w każdej sferze życia...