Nowa era budynków? Dom do 70 m² bez pozwolenia

Informacje o tym, że będzie możliwe stawianie domów o powierzchni do 70 mkw. bez pozwoleń na budowę, obiegły cały kraj. Czy takie domy będą obowiązywały Warunki Techniczne 2021? Jakie formalności trzeba będzie spełnić? I jaką stolarkę brać pod uwagę, jeśli w planach mamy takie przedsięwzięcie?

Dom do 70 m² bez pozwolenia – co wiemy o projekcie?

Jak wynika z przedstawionych w Internecie informacji, po sporym zainteresowaniu budową domków rekreacyjnych, które można stawiać wyłącznie na podstawie zgłoszenia, projekt pójdzie o krok dalej, tak, aby budowa domów jednorodzinnych była również bardziej przyjazna dla Polaków. Nowe przepisy mają regulować budowę małych domów do 70 m² i umożliwić realizację takiego przedsięwzięcia bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia książki budowy. Wymagane będzie wyłącznie zgłoszenie. W praktyce to dla inwestorów spora oszczędność czasu (do tej pory uzyskanie pozwolenia na budowę zajmowało minimum 65 dni, jeżeli wszystkie wymagane dokumenty były dostarczone do starostwa w momencie składania wniosku, niejednokrotnie jednak termin się wydłużał), ale także środków finansowych.

Domy do 70 m² a Warunki Techniczne 2021 (WT2021)

Szczegóły programu nie są jeszcze znane, ale już dziś można się spodziewać, że domy do 70 m² również będą dotyczyły Warunki Techniczne 2021, które obowiązują zarówno budynki, wymagające pozwolenia na budowę, jak i tych wyłącznie na zgłoszenie. Szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie warunki musi spełniać stolarka otworowa, można przeczytać tu: www.krispol.pl

Dom do 70 m² czy warto oszczędzać?

Główne założenie nowego programu, czyli wygenerowanie oszczędności dla budującego mały dom, a także skrócenie czasu oczekiwania na wymaganą dokumentację – to jedno. Co jednak z dalszymi pracami na budowie? Czy warto kierować się oszczędnościami na każdym etapie?

– Bez względu na to, jaka była motywacja do budowy małego domu – warto pamiętać, że jeśli jest to budynek, w którym będziemy mieszkać, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Budowanie bez pomocy kierownika budowy sprawdzi się zatem, jeśli mamy pojęcie na temat budownictwa, w przeciwnym wypadku – rozważenie takiej pomocy wydaje się konieczne i zasadne. Nadmieniłbym jeszcze, że warto pomyśleć długofalowo o eksploatacji takiego domu. Jeśli zaopatrzymy taki budynek w produkty energooszczędnie – np. ogrzewanie pompą ciepła, mechaniczną wentylację, energooszczędną stolarkę – wówczas będziemy generować oszczędności, również użytkując taki budynek, a nie tylko w momencie stawiania go – komentuje Radosław Gibki – Dyrektor Sprzedaży Krajowej Firmy KRISPOL. – Czy to oznacza, że inwestorzy muszą się tutaj decydować na najdroższe rozwiązania? Oczywiście nie, ale sugerowałbym przejrzeć ofertę renomowanych firm i poszukać w nich produktów z linii o ekonomicznych cenach, ale spełniających przyjęte Warunki Techniczne 2021. Dla przykładu inwestor, który szuka okien marki KRISPOL, może zdecydować się na okna FEN 82B, które świetnie sprawdzą się w przypadku takich inwestycji – dodaje Gibki.

Inwestorów planujących budowę domu, zachęcamy jeszcze na etapie wyboru projektu do wizyty w Salonie KRISHOME, gdzie można liczyć na konsultację z Doradcą Techniczno-Handlowym, lista punktów znajduje się tutaj: www.krispol.pl – salony


Data publikacji: 2021-09-24

Podobne technologie i poradniki


19.04.2024 | Stolarka otworowa
W świecie projektowania wnętrz i architektury, nawet...
19.12.2023 | Stolarka otworowa
W 2024 roku, w okresie drugiego kwartału,...
06.12.2023 | Stolarka otworowa
Już wkrótce, w pierwszym kwartale 2024 roku,...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
Firma Abakus OKNA wprowadza do oferty nową...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
SLIDE to przesuwne drzwi tarasowe wyróżniające się...
26.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość od Morad – poznaj system AC-84EI...
17.10.2023 | Stolarka otworowa
fot. Salamander Industrie-Produkte GmbH Duże przeszklenia i...
16.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość w ofercie, z którą stworzysz skuteczną...
06.10.2023 | Stolarka otworowa
Ksiądz Czesław „Kuba” Marchewicz, założyciel Wspólnoty Burego...