Policyjne statystyki biją na alarm – okres jesienno-zimowy to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Mieszkańcy domów oraz mieszkań położonych na najniższych kondygnacjach są szczególnie narażeni na wizytę nieproszonych gości. Mogą się oni dostać do środka przez okna lub drzwi balkonowe o niskim standardzie wyposażenia antywłamaniowego. O tym, jak zabezpieczyć swój dom i majątek przed kradzieżą opowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Choć mogłoby się wydawać, że do włamań najczęściej dochodzi poprzez wybicie szyby, rabusie drogę do wnętrz naszych domów odkrywają poprzez podważenie słabo zabezpieczonego okucia. Dzięki temu mogą oni wejść do środka bez robienia hałasu. By ustrzec się przed wtargnięciem intruza, warto wyposażyć stolarkę okienną w pakiety antywłamaniowe oraz inne zabezpieczenia. Są one dostępne w ofercie firmy Awilux, producenta okien, drzwi i akcesoriów.

fot. AWILUX 

Zacznijmy od podstaw

Standardowe, proste okucia włamywacz może sforsować nawet bez specjalnych narzędzi – wystarczy, że mocno naprze na skrzydło okienne. Przed tego typu włamaniem pozwoli zabezpieczyć dom wyposażenie antywłamaniowe okien lub drzwi balkonowych. W ofercie Awilux dostępne są pakiety, które skutecznie zabezpieczą dom przed złodziejami.
– Pakiet AWI Protect to rozwiązanie z okuciem obwiedniowym z 4 zaczepami w standardzie antywyważeniowym. AWI Protect posiada zabezpieczenie antywłamaniowe RC1N, które chroni przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej. Pakiet wyposażony jest w klamkę z kluczykiem oraz wkładkę antyprzewierceniową – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux. – Pakiet AWI Guard z zabezpieczeniem antywłamaniowym RC2N chroni przed otwarciem przy pomocy narzędzi typu śrubokręt czy szczypce. Na pakiet składa się pełne okucie obwiedniowe w standardzie antywyważeniowym z minimum 7 zaczepami antywyważeniowymi w każdym skrzydle. AWI Guard posiada również system zabezpieczeń zapobiegających przesunięciu skrzydła w ramie. Okna w tym pakiecie wzmocnione są o dodatkową stal, a także posiadają wklejoną szybę podstawową. Podobnie jak w pakiecie AWI Protect, okna wzbogacane są o klamkę z kluczykiem oraz wkładkę antyprzewierceniową. Trzeci pakiet to AWI Guard+, w którym zastosowano dodatkowo szyby antywłamaniowe A3/P4, które skutecznie utrudniają złodziejom dostanie się do środka. Jest to najwyższa klasa szyb, które najczęściej swoje zastosowanie znajdują w witrynach salonów, hoteli, biur czy obiektów handlowych. AWI Guard+ to też najbezpieczniejsze rozwiązanie dla każdego domu czy mieszkania – dodaje.

fot. AWILUX 

Klucz do bezpieczeństwa

Klamki, choć wydają się oczywistym i banalnym elementem, mogą uchronić nas przed włamywaczami. Przy ich wyborze warto kierować się bezpieczeństwem i zdecydować się na zakup rozwiązań posiadających mechanizmy zabezpieczające. Najczęściej stosuje się klamki aluminiowe, które można montować również do okien PCV. – Można wybrać klamkę z kluczykiem, którego można użyć w przypadku nieobecności domowników czy klamkę ze specjalnym mechanizmem blokującym. W przypadku tej drugiej, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie poprzez włożenie śrubokrętu od zewnątrz, mechanizm blokuje przesunięcie okucia i uniemożliwia włamanie. Ciekawym rozwiązaniem są również klamki okienne z przyciskiem, które zabezpieczają przed włamaniem, podczas którego złodziej nawierci profil lub też dostanie się do trzpienia klamki. Przycisk jest niezbędny do otwarcia okna, gdyż zwalnia on mechanizm blokowania klamki – wyjaśnia ekspert z firmy Awilux.

fot. AWILUX 

Dom inteligentny, czyli bezpieczny

Dom inteligentny, czyli taki, w którym możemy zarządzać instalacjami automatyki domowej, daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, gdy znajdujemy się z dala od miejsca zamieszkania. Specjalne systemy integrują zmotoryzowane rozwiązania i oferują możliwość całkowitego zarządzania domem za pomocą jednego przycisku na dowolnym urządzeniu mobilnym. Dzięki dostępnemu w ofercie Awilux systemowi TaHoma, możemy kontrolować co dzieje się domu podczas nieplanowanych sytuacji.
– W domu inteligentnym ochrona aktywuje się automatycznie, gdy pojawi się zagrożenie włamania, rolety opuszczą się, a światło włączy samoczynnie. Dodatkowo, będąc poza miejscem zamieszkania na dłużej, możemy samodzielnie włączać lub gasić światło dzięki aplikacji, kreując złudzenie, że w domu znajdują się mieszkańcy. Wielu włamywaczy obserwuje potencjalne miejsca rabunku, dlatego system TaHoma może okazać się w takiej sytuacji bardzo przydatny – dodaje Rafał Buczek.

Stolarka okienna może stać się główną drogą dla włamywacza, jak i głównym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Warto wyposażyć okna oraz drzwi balkonowe w systemy, które uchronią nas przed wizytą rabusiów. Specjaliści Awilux w sieci salonów doradzą przy wyborze odpowiednich okien, tak, aby nasz dom i mieszkanie były w pełni bezpieczne.

Dodatkowe informacje o firmie Awilux:

Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Awilux Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów SCHÜCO  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu Awilux dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.


Data publikacji: 2020-03-23

Podobne technologie i poradniki


07.06.2024 | Stolarka otworowa
Z początkiem czerwca oferta produktowa WIŚNIOWSKI poszerza...
19.04.2024 | Stolarka otworowa
W świecie projektowania wnętrz i architektury, nawet...
19.12.2023 | Stolarka otworowa
W 2024 roku, w okresie drugiego kwartału,...
06.12.2023 | Stolarka otworowa
Już wkrótce, w pierwszym kwartale 2024 roku,...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
Firma Abakus OKNA wprowadza do oferty nową...
16.11.2023 | Stolarka otworowa
SLIDE to przesuwne drzwi tarasowe wyróżniające się...
26.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość od Morad – poznaj system AC-84EI...
17.10.2023 | Stolarka otworowa
fot. Salamander Industrie-Produkte GmbH Duże przeszklenia i...
16.10.2023 | Stolarka otworowa
Nowość w ofercie, z którą stworzysz skuteczną...
06.10.2023 | Stolarka otworowa
Ksiądz Czesław „Kuba” Marchewicz, założyciel Wspólnoty Burego...