ULTRACUT FBS II firmy fischer – nowy standard zakotwień w betonie

fischer wprowadza na rynek śrubę nowej generacji do betonu zarysowanego. ULTRACUT FBS II osiąga imponujące parametry wytrzymałościowe oraz stwarza zupełnie nowe możliwości dla profesjonalnych montażystów. Nowe zakotwienie jest multifunkcjonalne i sprawdzi się w wielu różnych branżach budowlanych.

ULTRACUT FBS II jest następczynią niezawodnej śruby FSB, która od wielu lat była jednym z najbardziej popularnych rozwiązań na rynku w kategorii śrub do mocowania w betonie. Nowy produkt przewyższa większość dostępnych obecnie rozwiązań zarówno pod względem wytrzymałości, jak i innowacji w montażu. ULTRACUT znajduje zastosowanie m.in. przy mocowaniu konstrukcji metalowych, drewnianych, podkonstrukcji fasad czy typowych robotach szalunkowych na budowie (jak stawianie przypór szalunkowych czy tymczasowych konstrukcji).

ULTRACUT osiąga najwyższy możliwy poziom nośności w zakresie wyrywania, jak i ścinania, dlatego sprawdza się w przypadku największych obciążeń.
– Wspólnie z inżynierami i projektantami stworzyliśmy śrubę, która znajdzie szerokie zastosowanie na rynku budowlanym, jednocześnie odbiegając od zwykłych rozwiązań. ULTRACUT wyznacza nowy standard dla zakotwień w betonie, co jednoznacznie wykazały testy zniszczeniowe. Najwyższa nośność na wyrywanie zostaje utrzymana nawet przy użyciu mniejszej liczby punktów mocujących. Umożliwia to zastosowanie śrub jako pojedynczych punktów mocujących w betonie zarysowanym i niezarysowanym – mówi Artur Pławny z fischer Polska.

ULTRACUT posiada bardzo wszechstronne zastosowanie i jest szczególnie polecana do wykonywania konstrukcji drewnianych i stalowych. Może być wykorzystywana m.in. przy mocowaniu szalunków, budowie domów drewnianych, w lekkich konstrukcjach stalowych, systemach windowych, konstrukcji regałów, hal przemysłowych czy nawet w robotyce. Uniwersalność produktu jest efektem specjalnej geometrii (m.in. unikalny kształt zębów), dzięki której montaż jest niezwykle łatwy i bezpieczny. Stożkowy łeb zagłębiany zapewnia estetyczny wygląd mocowania. ULTRACUT jest pierwszą i jedyną śrubą na rynku europejskim, która może być stosowana w sferze sejsmicznej o kategorii C1 i C2 przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów bezpieczeństwa.

Co więcej, odpowiednio hartowany gwint umożliwia wielokrotne stosowanie tej samej śruby,   a specjalna tuleja kontrolna pozwala sprawdzić, czy stopień zużycia kwalifikuje ją do ponownego wykorzystania. To udogodnienie jest szczególnie przydatne zwłaszcza przy wykonywaniu konstrukcji tymczasowych lub kotwienia w świeżym betonie.
– Tulejka kontrolna musi zostać nasunięta na gwint śruby ULTRACUT FBS II przed każdym montażem. Jeśli śrubę dałoby się przełożyć tak, aby jej koniec wystawał przez tulejkę, to będzie oznaczać, że gwint jest już zużyty i śruba nie nadaje się do zastosowania zgodnie z aprobatą. Niezależnie od tego, produkt powinien być zawsze sprawdzany wizualnie. Jeśli ma jakiekolwiek uszkodzenia (np. powstałe na skutek korozji), to konieczne musi być wymieniony – dodaje Artur Pławny.

Dodatkowym atutem ULTRACUT jest możliwość regulacji osadzenia gwintu w otworze podczas montażu. W zależności od potrzeb śruba może zostać poluzowana i dopasowana do podłoża. W określonych warunkach (jeśli wierci się pionowo w górę czy w dół) montaż może odbyć się bez konieczności czyszczenia otworu, co znacznie skraca czas pracy i umożliwia prowadzenie prac w trudnodostępnych miejscach.
– Innowacyjne możliwości w montażu są odpowiedzią na współczesny trend w budownictwie, jakim jest stosowanie śrub do betonu w coraz szerszym zakresie prac. A to wymaga szybkich, a zarazem bezpiecznych rozwiązań. Udogodnienia wprowadzone dla montażystów w przypadku ULTRACUT skracają czas pracy i pozwalają na wielokrotne zastosowanie tej samej śruby, co jest zupełnym novum na rynku mocowań – podkreśla Artur Pławny.

Większość śrub może być montowana na trzech różnych głębokościach, co umożliwia kotwienie w podłożach o różnej grubości. Dzięki opatentowanej geometrii możemy też wykonać zamocowanie bezrozporowe. Co więcej, istnieje możliwość korekty wykonanego mocowania – bez obawy o uszkodzenie śruby czy otworu.  

Na polskim rynku ULTRACUT FBS II jest dostępna w rozmiarze średnic od 8 do 14mm, a dla instalatorów jest nadal dostępna podobna śruba FBS 6. Wersje produktu ze stali nierdzewnej trafią na sklepowe półki pod koniec tego roku.

Zalety produktu:
– szybki i komfortowy montaż,
– opcja regulacji położenia w otworze lub umieszczenia dodatkowej podkładki wyrównującej,
– 3 różne głębokości zakotwienia lub 1 dla wersji krótkiej,
– możliwość wielokrotnego zastosowania tej samej śruby,
– możliwość montażu bez konieczności czyszczenia otworu.


Data publikacji: 2016-09-12

Podobne technologie i poradniki


27.05.2022 | Techniki zamocowań
Mocne połączenie dla elementów żelbetowych. Od 23...
13.04.2017 | Techniki zamocowań
Opaska OBL to element będący częścią nowego...
14.02.2017 | Techniki zamocowań
Profesjonalne wkręty Power-Fast od fischer pozwalają stworzyć...
08.12.2016 | Techniki zamocowań
Kotwy chemiczne zaliczają się do najbezpieczniejszych rodzajów...
03.11.2016 | Techniki zamocowań
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych...
16.08.2016 | Techniki zamocowań
Najnowszy produkt w ofercie LAKMY to uniwersalny...
22.07.2016 | Techniki zamocowań
W każdym domu znajdziemy ich mnóstwo. Chociaż...
08.07.2016 | Techniki zamocowań
  Przy zmianie aranżacji wnętrza lub drobnym...
28.06.2016 | Techniki zamocowań
Światowy lider rynku mocowań wspiera kolejne ważne...
28.06.2016 | Techniki zamocowań
Dyrektor generalny Grupy fischer 8 czerwca w...