Profesjonalny system kotew wklejanych do betonu zarysowanego

Kotwy chemiczne zaliczają się do najbezpieczniejszych rodzajów zamocowań. Uzyskują bardzo wysokie nośności w betonie. Jednym z profesjonalnych systemów mocowań chemicznych jest Highbond FHB II firmy fischer.

Kotwy wklejane są typem mocowania chemicznego, który łączy w sobie łatwość aplikacji ze skutecznością. Tego rodzaju kotwy wykorzystują siły adhezji, czyli przyczepności żywicy do betonu i stali. System Highbond FHB II posiada dwie opcje montażu do wyboru – zastosowanie zaprawy iniekcyjnej, wyciskanej pistoletem, lub osadzanie kotwy z ampułką żywiczną. Rozwiązanie niemieckiej marki sprawdzi się przy mocowaniu balustrad (zwłaszcza zewnętrznych), schodów, bram, fasad, wsporników stalowych, odbojnic regałowych, masztów, konstrukcji stalowych i drewnianych czy przy montażu silosów.

Kotwa chemiczna z kontrolowanym rozpieraniem
Jedną z najbardziej cenionych właściwości kotew wklejanych jest to, że nie przekazują wstępnych naprężeń do podłoża. System Highbond może być więc bezpiecznie stosowany do mocowań blisko krawędzi, przy minimalnych odstępach osiowych, przy małych odległościach rozstawu łączników, a także w podłożach betonowych o niewielkiej grubości. Specjalny kształt łącznika wpływa na wywieranie dodatkowego nacisku na ścianki otworu w przypadku wyrywania w betonie zarysowanym. Jest to bardzo korzystne, zwłaszcza podczas występowania zmiennych obciążeń płyty żelbetowej – i w czasie zwiększania się jej ugięcia i szerokości rys. Wówczas ściskana zaprawa zwiększa nacisk na rozszerzający się otwór i powoduje duży opór podczas wyrywania.

Nowoczesne ampułki do szybkiego i ekonomicznego montażu  
Systemy kotew chemicznych składają się z: łączników, mas kotwiących, pistoletów montażowych oraz innych akcesoriów niezbędnych przy montażu. Spoiwem chemicznym jest zawsze żywica, znajdująca się albo w zaprawie iniekcyjnej, albo w ampułce. Niezależnie od sposobu wykonania montażu, wiązanie chemiczne przebiega tak samo. Ampułka pozwala zaoszczędzić sporo czasu przy wykonywaniu mocowania.
– Kotwienie za pomocą ampułek żywicznych jest ekonomiczne i szybkie, dlatego idealnie nadaje się do pojedynczych mocowań. Ampułka z dokładnie określoną ilością żywicy stanowi oszczędne rozwiązanie. Szybkiej ampułce Highbond wystarczą dwie minuty w temp. 20 stopni C do pełnego utwardzenia. Natomiast w przypadku zastosowania zaprawy FIS HB czas do uzyskania pełnej wytrzymałości złącza wynosi około godziny – wyjaśnia Tadeusz Różański z fischerpolska.

Zaprawy iniekcyjne dla montażu seryjnego
Stosowanie zapraw iniekcyjnych zaleca się wtedy, gdy mamy do zamocowania wiele kotew. Decydując się na montaż z wykorzystaniem pistoletów iniekcyjnych, przed aplikacją trzeba oczyścić wywiercony otwór, np. za pomocą szczotki i pompki lub sprężonego powietrza. Zanim przystąpimy do montażu, koniecznie zwróćmy też uwagę na temperaturę otoczenia i porównajmy ją z zaleceniami na etykiecie produktu.

W przypadku montażu na zewnątrz budynków należy stosować łączniki wykonane ze stali nierdzewnej A4 lub ze stali typu C o wysokiej odporności na korozję. Zaletą zakotwień chemicznych jest możliwość uzyskania odpowiednio wysokiej nośności, którą można dostosować poprzez wybór danego łącznika, np. krótszego o mniejszej głębokości zakotwienia dla mniejszej nośności lub dłuższego dla zwiększonej głębokości, ale dla maksymalnej nośności. Kotwy w systemie FHB II mogą być wykorzystywane do przenoszenia sporych obciążeń zmiennych, np. do podwieszania instalacji pod mostami lub w tunelach, barierek na stadionach, mocowania podnośników hydraulicznych.

Highbond jest profesjonalnym systemem dla wykonawców, który znajdzie zastosowanie przy większych inwestycjach budowlanych, jak i podczas prac modernizacyjno-naprawczych.

Dzięki zastosowaniu systemu Highbond FHB II:
– ogranicza się liczbę wymaganych punktów mocowania,
– możliwe jest zmniejszenie rozmiarów płyty kotwowej;
– można kotwić stosunkowo blisko krawędzi betonu;
– można dostosować długość kotwy (i głębokość wiercenia) do wymaganej nośności;
– można zamienne stosować ampułkę lub zaprawę iniekcyjną, w zależności od posiadanego sprzętu (osadzak do prętów albo pistolet iniekcyjny);
– przy zastosowaniu ampułki możliwe jest zdecydowanie przyspieszenie robót ze względu na skrócony czas utwardzania.

W skład systemu fischer Highbond FHB II wchodzą:
– specjalna zaprawa typu FIS HB,
– kotwy typu Highbond FHB II-AS i/lub FHB II-AL.,
– szybkoutwardzalna ampułka FHB II-PF,
– ampułka FHB II-P Standard,
– pistolet iniekcyjny.


Data publikacji: 2016-12-08

Podobne technologie i poradniki


27.05.2022 | Techniki zamocowań
Mocne połączenie dla elementów żelbetowych. Od 23...
13.04.2017 | Techniki zamocowań
Opaska OBL to element będący częścią nowego...
14.02.2017 | Techniki zamocowań
Profesjonalne wkręty Power-Fast od fischer pozwalają stworzyć...
03.11.2016 | Techniki zamocowań
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych...
12.09.2016 | Techniki zamocowań
fischer wprowadza na rynek śrubę nowej generacji...
16.08.2016 | Techniki zamocowań
Najnowszy produkt w ofercie LAKMY to uniwersalny...
22.07.2016 | Techniki zamocowań
W każdym domu znajdziemy ich mnóstwo. Chociaż...
08.07.2016 | Techniki zamocowań
  Przy zmianie aranżacji wnętrza lub drobnym...
28.06.2016 | Techniki zamocowań
Światowy lider rynku mocowań wspiera kolejne ważne...
28.06.2016 | Techniki zamocowań
Dyrektor generalny Grupy fischer 8 czerwca w...