Dom kojarzy się z ciepłem – i to nie tylko w znaczeniu symbolicznym, a więc na ten aspekt należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie jego budowy czy remontu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji wykończone wnętrze będzie przytulne, trwałe i bezpieczne, a klimat panujący w pomieszczeniu, nie będzie nam szkodził. Nieodzownym wsparciem przy tego typu inwestycji będzie zespół zaufanych, profesjonalnych fachowców, którzy doradzą odpowiednie rozwiązania. Ale warto też samemu świadomie wziąć udział w procesie podejmowania decyzji dotyczącej zakupu materiału, aby mieć pewność, że wybieramy dla siebie i bliskich to, co najlepsze.

Własny dom jest pragnieniem wielu z nas. Realizacja tego marzenia wymaga często poświęcenia czasu, sporych nakładów pieniężnych, a nawet zgłębienia podstawowej wiedzy budowlanej – również w zakresie wyboru materiałów. Dostarcza pomimo tego wiele satysfakcji, zwłaszcza w momentach, gdy widzimy kolejne efekty podjętej inwestycji: ściany, okna, dach – konkretny kształt. Zanim jednak będziemy mogli oddać się w pełni dekoracji pomieszczeń, natkniemy się na zagadnienia bardziej techniczne – jednym z bardzo ważnych jest ocieplenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału?

…bo komfort ma znaczenie
Zazwyczaj decydujemy się na budowę domu, gdyż potrzebujemy większej przestrzeni. Dzieje się tak, kiedy powiększa nam się rodzina, posiadane przedmioty przestają mieścić się w naszym niezbyt dużym mieszkaniu lub po prostu chcemy podnieść komfort życia i mieszkać wygodniej. W prosty sposób zyskamy dodatkowy metraż, uwzględniając w planach poddasze użytkowe. Dzięki temu na parterze będzie można zaaranżować praktyczną strefę dzienną, a powierzchnię na górze przeznaczyć na pomieszczenia, pełniące funkcję wypoczynkową. Aby poddasze spełniało swoją rolę, musimy jednak zastosować odpowiednie materiały wykończeniowe, a przede wszystkim wysokiej jakości izolację, która pozwoli zachować komfort cieplny i akustyczny.
– W całym bilansie energetycznym budynku mieszkalnego przez dach może uciekać nawet do 40% ciepła. Trzeba zrobić zatem wszystko, co możliwe, aby uniknąć niepotrzebnych jego strat – radzi Ewa Kosmala, Technical Manager Knauf Insulation, producenta materiałów izolacyjnych, firmy aktywnie działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju i wspierającej budownictwo niskoenergetyczne.

…bo warto korzystać z najnowszych rozwiązań
Jednym z najnowocześniejszych materiałów izolacyjnych, ze względu na unikalne właściwości, jest wełna mineralna. Na rynku znajdziemy wełnę kamienną oraz szklaną. Do ocieplenia pokrycia dachowego fachowcy szczególnie polecają tę drugą, która występuje w formie zrolowanej maty. Jest lekka, więc nie obciąża bardzo konstrukcji, a ze względu na swą sprężystość idealnie dopasowuje się do rozstawu krokwi. Wybierając tego typu produkt, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak: współczynnik przewodzenia ciepła (im niższa wartość współczynnika λ, tym lepiej), klasę reakcji na ogień (najwyższa klasa to A), izolacyjność akustyczną (najwyższa klasa to A). Idąc z duchem czasu, warto postawić na rozwiązania energooszczędne. Taką właśnie energooszczędną, a zarazem niskoemisyjną technologią jest ECOSE® marki Knauf Insulation. Polega ona na wykorzystaniu innowacyjnej biotechnologii do łączenia włókien, która bazuje na naturalnie występujących oraz szybko odnawialnych surowcach, jak piasek kwarcowy i szkło z recyklingu.
– Wełna mineralna Knauf Insulation w technologii ECOSE® pozytywnie wpływa na środowisko w trakcie całego cyklu życia produktu, zmniejsza zużycie energii w budynku, obniża emisję CO2 oraz spełnia założenia zielonego budownictwa. Jej zastosowanie przeciwdziała zatem efektowi cieplarnianemu i zmianom klimatycznym, które są poważnym zagrożeniem dla Ziemi, a co za tym idzie człowieka – tłumaczy Ewa Kosmala – Wybór takiego materiału jest wyrazem troski o planetę, która zawsze się opłaca.

…bo ważne są wysokie standardy
Jakość powietrza w domu wywiera bezpośredni wpływ na kondycję i samopoczucie człowieka. Dlatego warto zastosować odpowiednie technologie, aby nasza prywatna przestrzeń stała się możliwie najbardziej naturalnym środowiskiem życia. Chociaż coraz częściej w trosce o zdrowie i urodę, swoje oraz bliskich nam osób, zwracamy uwagę na składy wyrobów żywnościowych czy kosmetyków, to wciąż zbyt rzadko zaglądamy na etykiety tworzyw budowlanych. A od tego typu materiałów też powinniśmy wymagać określonych standardów, podobnie jak czynimy z innymi produktami życia codziennego. Potwierdzenia norm powinniśmy szukać m.in. w certyfikatach, które są przyznane rozwiązaniom spełniającym najsurowsze wymagania.
– Wełna mineralna w ECOSE® Technology powstała z troski o jakość powietrza w budynkach. Jest produkowana bez dodatku formaldehydu, fenolu i akrylu, nie zawiera też sztucznych barwników ani substancji rozjaśniających. Posiada prestiżowy certyfikat EUROFINS GOLD, przyznawany przez niezależną, międzynarodową grupę laboratoriów. Odznaczone są nim wyłącznie produkty, które spełniają najsurowsze normy w zakresie emisyjności szkodliwych substancji – mówi Ewa Kosmala.

…bo brąz świadczy o naturalności
Dokonując wyboru materiału izolacyjnego, zwróćmy więc uwagę, aby był to produkt wysokiej jakości, bezpieczny dla środowiska i człowieka. Taki wyrób poznamy łatwo po naturalnej brązowej barwie. Brąz, nie bez powodu, kojarzony jest właśnie z przyrodą. To kolor ziemi, drzew, drewna – wszystkiego, co dała nam natura. Wiele naturalnych produktów znanych nam doskonale z życia codziennego ma ten odcień. Brąz przywodzi na myśl parzoną o poranku kawę, ściółkę w iglastym lesie i zaorane latem pola. W takiej tonacji są również ziarna kakaowca, wartościowy w składniki odżywcze niepoddawany obróbce, brązowy ryż, ciemny chleb czy makaron. Dlatego, brązowa tonacja budzi zaufanie.

Dom to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Zazwyczaj takiej inwestycji podejmujemy się raz, dwa razy w życiu, zatem skutki każdej źle podjętej decyzji będziemy odczuwać przez długie lata. Dotyczy to zwłaszcza produktów, które po ostatecznym wykończeniu są ukryte w konstrukcji – trudno będzie je szybko i tanio wymienić. Warto więc podejść do niej odpowiedzialnie. Niech będzie ona składową materiałów o wysokiej jakości, których technologia jest bliska naturze, a więc bezpieczna dla człowieka. Dzięki temu ciepło będzie w naszych sercach i mieszkaniach…


Data publikacji: 2016-06-09

Podobne technologie i poradniki


08.02.2024 | Izolacje
Z radością informujemy, że prowadziliśmy do naszej...
29.01.2024 | Izolacje
Nasze płyty warstwowe ścienne z rdzeniem z...
12.09.2023 | Izolacje
SealEco jako największy producent membran elastycznych EPDM...
12.01.2023 | Izolacje
Większość życia spędzamy w pomieszczeniach. Średnio jest...
04.10.2022 | Izolacje
Ochrona klimatu i zrównoważony rozwój zyskują na...
20.09.2022 | Izolacje
Dachy zielone coraz częściej pojawiają się w...
20.09.2022 | Izolacje
Jak powinno wyglądać prawidłowe układanie WB MEMBRANY?...
20.09.2022 | Izolacje
Taras jest elementem konstrukcyjnym, który odróżnia się...
12.09.2022 | Izolacje
Kłopoty z ciągłością i terminowością dostaw materiałów,...
01.09.2022 | Izolacje
Przygotowaliśmy dla naszych klientów gotowy zestaw izolacji,...