Filtracja wody – ochrona instalacji i urządzeń

Filtry mechaniczne to urządzenia chroniące instalację wodną oraz urządzenia do niej podłączone przed uszkodzeniami z powodu zanieczyszczeń stałych z wody zasilającej.

Na czym polega filtracja wody?
Woda zasilająca instalację przepływa przez filtr mechaniczny. Zanieczyszczenia stałe takie jak drobinki piasku, resztki materiałów uszczelniających itp. są zatrzymywane przez element filtracyjny.

Jakiej wielkości zanieczyszczenia usuwa filtr mechaniczny?
Wielkość zanieczyszczeń usuwanych przez filtr zależy od skuteczności filtracji.

Co to jest skuteczność filtracji?
Skuteczność filtracji to wielkość najmniejszych usuwanych cząstek. Zależy od zastosowanego wkładu filtracyjnego.

Jaka skuteczność filtracji jest odpowiednia dla domu?
BWT rekomenduje filtry o skuteczności filtracji 90 µm. To wystarczy by usunąć zanieczyszczenia występujące w wodzie z sieci wodociągowej.

Dlaczego skuteczność filtracji podaje się w mikronach?
Mikron to milionowa część metra. Filtr mechaniczny ma za zadanie usunąć na tyle małe cząstki, że jest to najlepsza wartość do określenia ich wielkości. Im mniejsze „oczka“ elementu filtracyjnego tym więcej zatrzymuje zanieczyszczeń. Stosując mechaniczne filtry do wody chronisz domowe urządzenia takie jak zmywarka, pralka, czajnik oraz wyposażenie kuchni i łazienki przed zarysowaniami powodowanymi przez zanieczyszczenia stałe z wody wodociągowej takie jak piasek, resztki materiałów uszczelniających itp.

Czyszczenie elementu filtracyjnego
Montaż filtra mechanicznego nie wystarczy by zapewnić pełną ochronę i najwyższy stopień higieny. Zanieczyszczenia osadzające się na elemencie filtracyjnym muszą być usuwane. Dlatego należy regularnie przeprowadzać czyszczenie filtra.

Jak czyścić filtr?
W zależności od rodzaju filtra czyszczenie elementu filtracyjnego może odbywać się poprzez: płukanie, płukanie wsteczne lub wymianę wkładu filtracyjnego. Jaki rodzaj filtra wybrać, by czyszczenie elementu filtracyjnego było łatwe, skuteczne i ekonomiczne? BWT rekomenduje filtry z funkcją płukania wstecznego, która jest najskuteczniejszym sposobem czyszczenia elementu filtracyjnego. Jest to dokładne wypłukanie filtra bez konieczności odłączania go od instalacji.

Dlaczego oczyszczanie elementu filtracyjnego jest ważne?
Zanieczyszczenia zalegające na elemencie filtracyjnym mogą sprawić, że filtr mechaniczny przestanie usuwać zanieczyszczenia z wody. Częstotliwość oczyszczania elementu filtracyjnego zależy do jakości wody (ilości zanieczyszczeń). Zaleca się płukanie filtra co najmniej raz w miesiącu.

Płukanie wsteczne
Płukanie wsteczne to jeden ze sposobów czyszczenia elementu filtracyjnego, pozwalający na usunięcie z filtra zatrzymanych zanieczyszczeń.

Płukanie wsteczne jest skuteczniejsze od zwykłego płukania i polega na zmianie kierunku przepływu wody podczas płukania filtra. Po otwarciu spustu następuje odsysanie zanieczyszczeń z powierzchni wkładu filtracyjnego i wypłukiwanie ich do kanalizacji.

Rekomendujemy stosowanie filtra mechanicznego przed urządzeniami do uzdatniania wody takimi jak np.: zmiękczacz, filtry na złożach itp. Dzięki temu chronisz urządzenia i elementy instalacji wodnej przed uszkodzeniami powodowanymi przez cząstki stałe z wody.


Data publikacji: 2017-08-31

Podobne technologie i poradniki


13.09.2017 | Filtry
Ochrona instalacji przed zniszczeniem i korozją. Filtracja...
09.06.2017 | Filtry
Uzdatnianie wody – ochrona i pełna wydajność...