Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie ekogroszkiem?

Wybór rodzaju ogrzewania ma kluczowe znaczenie dla domowego budżetu, temperatury w pomieszczeniach oraz środowiska naturalnego. Przed instalacją kotła warto więc dokładnie zastanowić się, który opał będzie najlepszym rozwiązaniem. Ekogroszek nie bez przyczyny cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Dlaczego warto postawić na to źródło energii?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj opału, który może być produkowany zarówno z węgla kamiennego, jak i brunatnego. Jak sama nazwa wskazuje, opał ten charakteryzuje się ziarnistą strukturą o wielkości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Dostępny w sprzedaży ekogroszek workowany zazwyczaj znajduje się w przedziale od 5 do 25 mm, dzięki czemu może być wykorzystywany w kotłach grzewczych z automatycznymi dozownikami.

Aby ekogroszek w workach był dobrej jakości, powinien być zakupiony u sprawdzonego sprzedawcy jak Energo. Opał tego typu wyróżnia się niewielką wilgotnością, która sięga maksymalnie 10% oraz niską zawartością siarki i popiołu. Parametry te istotnie wpływają na wydajność paliwa, ale również łatwość wykorzystania. Jakościowy ekogroszek spala się długo, co nie wymaga częstego dokładania opału do kotła grzewczego. Jest to więc sposób ogrzewania przyjazny dla portfela oraz użytkowników.

Jakie zalety ma ekogroszek?

Ekogroszek to doskonała alternatywa dla tradycyjnego węgla brunatnego lub kamiennego. Dzięki swoim szczególnym parametrom przewyższa on znacznie właściwości tego typu opału. Ekogroszek jest przede wszystkim wydajniejszy, co wynika z jego wysokiej kaloryczności – dostarcza więcej ciepła podczas spalania. Jest to także jedna z tańszych metod ogrzewania pomieszczeń, która oddaje niewielką ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Ekogroszek idealnie wpisuje się w wymagania dotyczące ochrony jakości powietrza i środowiska naturalnego.

Użytkownicy kotłów na ekogroszek jako zalety tego paliwa wymieniają również długi czas spalania, co przekłada się na jego wydajność. W efekcie spalony ekogroszek nie pozostawia wielu resztek, dzięki czemu zakup opału wysokiej jakości wiąże się z dużymi oszczędnościami.

Ekogroszek – do jakich kotłów grzewczych?

Ogrzewanie domu lub innych pomieszczeń ekogroszkiem związane jest z koniecznością zakupu odpowiedniego kotła grzewczego, który umożliwia spalanie z zachowaniem wysokiej wydajności. Podczas wyboru odpowiedniego kotła należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj posiadanej instalacji, ale również dobór odpowiedniej mocy grzewczej. Jej wybór uzależniony jest ściśle od wielkości ogrzewanej powierzchni.

Nowoczesne kotły na ekogroszek wyposażone są w automatyczne podajniki, które znacznie odciążają właścicieli w codziennej opiece nad kotłem. Równie istotny jest wybór rodzaju palnika. Dla osób, które planują ogrzewać swoje pomieszczenia wyłącznie ekogroszkiem, idealnym rozwiązaniem będzie palnik retortowy. W przypadku zamiaru korzystania również z innych rodzajów paliwa najlepiej zdecydować się na planik rynnowy lub żeliwny.


Data publikacji: 2021-12-03

Podobne technologie i poradniki


20.12.2022 | Piece, kotły
Jednym z najważniejszych dylematów przed którym stoją...
24.01.2022 | Piece, kotły
Nie da się ukryć zwiększonego zainteresowania instalacjami...
24.01.2022 | Piece, kotły
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej lub...
24.01.2022 | Ogrzewanie
Dogrzewacze instalacji c .o . STRZELEC Na...
24.01.2022 | Hydraulika
Wysoce efektywne źródła ciepła zyskują coraz większą...
24.01.2022 | Piece, kotły
W związku z rozwojem energooszczędnego budownictwa, zauważalny...
24.01.2022 | Piece, kotły
Rozmowy o fotowoltaice zagościły już na stałe...
24.01.2022 | Piece, kotły
Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu...
24.01.2022 | Piece, kotły
Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami...
24.01.2022 | Piece, kotły
Nie da się ukryć zwiększonego zainteresowania instalacjami...
22.12.2021 | Ogrzewanie
fot. Pexels Nowoczesne budownictwo wymaga nowatorskich rozwiązań...
03.12.2021 | Ogrzewanie
Dbanie o środowisko naturalne oraz atmosferę w...