System Zero od Glen Dmplex – zero ograniczeń w ogrzewaniu pompami ciepła

Pompa ciepła, która wykorzystuje dwa źródła energii oraz ciepło odpadowe – czy to możliwe? Tak! Firma Glen Dimplex zaprojektowała System Zero – rewersyjną gruntowo-powietrzną pompę ciepła do zastosowań komercyjnych, która daje nieograniczone możliwości w kwestii grzania i chłodzenia budynków bez ponoszenia strat energii.

Pompa System Zero marki Glen Dimplex o wymiarach 2110 x 2300 x 1000 mm i mocy grzewczej od 56,9 kW do 79,6 kW (w zależności od zastosowania dolnego źródła ciepła) jest pierwszą pompą ciepła na rynku, która wykorzystuje więcej niż jedno źródło energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu może pracować bez żadnych ograniczeń w temperaturze od -20°C do +45°C.

 

 

Zero problemów
Inwestując w System Zero nie trzeba już martwić się tym, jakie źródło ciepła wybrać dla danego budynku. System Zero umożliwia bowiem korzystanie aż z trzech źródeł ciepła: powietrza, gruntu oraz ciepła odpadowego z procesów technologicznych. Powietrze jest darmowe i nieograniczone w poborze. Grunt zapewnia stałą temperaturę źródła ciepła przez cały rok. Ciepło odpadowe jest łatwo dostępne, np. z procesu chłodzenia. System automatycznie określa rodzaj i zakres wykorzystania źródła energii pod kątem najwyższej wydajności systemu w zależności od dolnego źródła ciepła.

Zero ograniczeń
System Zero pozwala na nieograniczony pobór energii z więcej niż jednego źródła. Powietrze zewnętrzne jest głównym źródłem ciepła, a grunt stanowi źródło uzupełniające. Oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. Powietrze jako podstawowe dolne źródło ciepła jest wykorzystywane w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością – czyli powyżej temperatury 0°C. W momencie spadku temperatury poniżej 0°C pompa przełącza się na drugie źródło ciepła – gruntowy wymiennik ciepła, dostarczając brakującą energię niezbędną do ogrzania budynku. Kiedy urządzenie rozpoznaje ten moment? Za to odpowiada innowacyjny system regulacji, w który wyposażona została pompa System Zero. Dzięki temu urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością, zapewniając ciepło w budynku przez cały rok.

Zero marnotrawstwa energii
System Zero maksymalnie wykorzystuje energię pochodzącą z dwóch źródeł energii, a także ciepło odpadowe pochodzące z procesów technologicznych. Duże obiekty komercyjne i przemysłowe produkują w ciągu roku ogromne ilości ciepła odpadowego i nie da się tego uniknąć. System Zero wykorzystuje to ciepło w zakresie, w którym pracuje z najwyższą wydajnością. W przypadku obiektów handlowych, wielkopowierzchniowych sklepów i restauracji źródłem ciepła są urządzenia przeznaczone do chłodzenia produktów spożywczych. W tym wypadku pompa dodatkowo wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy – propan stosowany w chłodziarkach i zamrażarkach (System Zero Propan). W takich obiektach, jak centra komputerowe czy centra danych pompa wykorzystuje ciepło z systemów chłodzenia serwerów. Energia cieplna jest wykorzystana poprzez obieg glikolu do ogrzania, np. pomieszczeń biurowych, a powietrze zewnętrzne zostaje wykorzystane jako dodatkowe źródło ciepła (na wypadek niewystarczającej ilości ciepła odpadowego). Dzięki takiemu rozwiązaniu można sporo zaoszczędzić, redukując koszty eksploatacji nawet o 25%.

Zero piętrzenia kosztów
System Zero to pierwsza na świecie pompa ciepła dużej mocy, która wykorzystuje ciepło z wielu źródeł w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością, w tym również ciepło odpadowe, które do tej pory było marnowane. Wykorzystanie kilku źródeł ciepła do grzania i chłodzenia budynku jest bardzo wydajne i opłacalne, bez względu na to, czy jest to budynek nowy czy modernizowany. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby pracowało przy niezwykle niskich kosztach inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych, przynosząc dodatkowe oszczędności.


Data publikacji: 2019-01-10

Podobne technologie i poradniki


21.05.2024 | Ogrzewanie
Marka De Dietrich wprowadza na rynek urządzenia...
29.02.2024 | Ogrzewanie
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie Budując...
27.02.2024 | Ogrzewanie
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz...
13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...