Powietrzne pompy ciepła Daikin Altherma – Ewolucja

Jak ogrzać dom, zmniejszyć rachunki i dodatkowo przysłużyć się środowisku?
Powietrze zewnętrzne jako magazyn ciepła stanowi idealne tzw. dolne źródło ciepła – darmowe, odnawialne i niczym nieograniczone. Koszt ogrzewania budynku to w zasadzie koszt przepompowania ciepła z dolnego źródła do tzw. górnego źródła ciepła czyli odbiorników instalacji centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej. Obecne pompy ciepła wykorzystują w obiegu termodynamicznym czynnik chłodniczy R410A. Ich współczynnik efektywności COP  wynosi średnio 4.70 (dla mocy nominalnej). Jak ogólnie wiadomo czym wyższy współczynnik tym lepsza efektywność urządzenia.

Cóż więc zrobić aby podnieść efektywność? Można konstruować większe parowniki, stosować ekonomizery, projektować systemy grzewcze o niskich temperaturach zasilania, lecz generuje to zwiększone koszty całości systemu grzewczego z pompą ciepła, a i tak efektywność urządzeń będzie na podobnym poziomie.

Daikin jako prekursor w dziedzinie jakości i efektywności oraz ochronie środowiska wyszedł naprzeciw potrzebom rynku poprzez wprowadzenie do obiegu termodynamicznego nowego czynnika chłodniczego R32 – tworząc serię urządzeń Bluevolution. Zaletą nowego czynnika jest niski wskaźnik potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Jest on trzykrotnie niższy niż czynnika R410A, jest od niego tańszy oraz ma 31% mniejszą objętość. Co więcej, jak wykazały badania, pompy ciepła pracujące w oparciu o ten czynnik uzyskały współczynnik COP na poziomie 5.4, oraz wyższe temperatury skraplania, uzyskując temperatury rzędu 65 st. C, co klasyfikuje je jako średniotemperaturowe, a w klasie energetycznej uzyskały standard A+++.

Wprowadzając nową linię pomp ciepła Altherma firma Daikin przyczynia się do redukcji globalnego ocieplenia. Nie bez znaczenia pozostały aspekty efektywności, przystępności cenowej, oraz bezpieczeństwa. Warto nadmienić, że R32 jest czynnikiem palnym o niewielkim zagrożeniu wystąpienia, klasyfikowany jako A2L. Wykorzystany w urządzeniu samodzielnie, jest łatwiejszy do odzyskania i ponownego użycia.
Stosowanie czynnika R32 jest ponadto zgodne z założeniami prawnymi Unii Europejskiej i wpisuje się w filozofię firmy Daikin, tworzącej urządzenia o najwyższych rozwiązaniach jakościowych i proekologicznych.

Grzegorz Pakosiewicz
Inżynier sprzedaży Systemów Grzewczych


Data publikacji: 2017-10-12

Podobne technologie i poradniki


11.02.2021 | Ogrzewanie
Ogrzewanie w typowym polskim domu od wielu...
06.08.2020 | Ogrzewanie
Trwająca od pewnego czasu rewolucja w branży...
14.07.2020 | Ogrzewanie
Dzierżawa zbiornika to 100 % odpowiedzialność dostawcy...
01.06.2020 | Ogrzewanie
Jeszcze na początku tego roku nikt z...
08.10.2019 | Ogrzewanie
Już od kilku lat również w Polsce...
24.07.2019 | Ogrzewanie
Każdy marzy o własnym domu. Nie chcemy...
termofol-glowne
11.07.2019 | Ogrzewanie
Folia grzewcza – niezbędne informacje Folia grzewcza...
09.04.2019 | Ogrzewanie
Jeśli jesteś posiadaczem pralni to mamy wspaniałą...
07.03.2019 | Ogrzewanie
Planując wynajem, sprzedaż czy kupno nieruchomości warto...
15.01.2019 | Ogrzewanie
System Zero – to rewersyjna, powietrzno-gruntowa pompa...
10.01.2019 | Ogrzewanie
Pompa ciepła, która wykorzystuje dwa źródła energii...