Ogrzewanie w typowym polskim domu od wielu dziesięcioleci wygląda podobnie – centralnie usytuowany względem rzutu domu piec stanowi główne źródło zasilania w ciepło, które za pośrednictwem czynnika ciepła i rozprowadzonych po domu rur doprowadza do ciepło do każdego jego zakamarka. Kluczową rolę pełni w takich systemach grzewczych czynnik, którym zwykle jest woda. Sam kocioł może być zasilany np. paliwem stałym (węgiel, drewno, pellet), olejem opałowym, czy też gazem.

Jest jednakże jeszcze jedna alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania domowego – ogrzewanie na podczerwień. Ma ono bardzo wiele zalet, których nie sposób przypisać konkurencyjnym rozwiązaniom.

Przede wszystkim dla swojego sprawnego działania nie wymaga sięgania po rury, które mają za zadanie rozprowadzenie ciepła po domu. Ogrzewanie elektryczne nie ma takich wymagań, albowiem działa ono na zasadzie zbliżonej do słońca. Emitowane zarówno przez słońce jak i przez tego typu ogrzewanie elektryczne nie jest samo w sobie ciepłem.

Ciepło powstaje dopiero w momencie styku promieniowania z napotykanymi obiektami. Dzięki takiej zasadzie działania promienniki promieniowania podczerwieni pozostają zimne, chociaż stanowią bardzo skuteczne ogrzewanie domu.

Właśnie brak rur rozprowadzających ciepło po domu oraz emitowanie ciepła w pośredniej drodze promieniowania to dwie podstawowe zalety, ogrzewania na podczerwień, a przy tym także i dwie różnice odróżniające je od konwencjonalnych metod ogrzewania domowego.

Z innych zalet można wymienić chociażby fakt łatwości montażu ogrzewania na podczerwień. Panele na podczerwień są bowiem niezwykle przyjazne pod względem montażowym. Profesjonalna ekipa w szybki sposób dokona montażu instalacji na podczerwień w naszym domu.

Co szczególnie istotne promienniki na podczerwień znajdują swoje zastosowanie zarówno w przestrzeni domowej i mieszkalnej, jak również w pomieszczeniach biurowych. Niewątpliwym atutem tego typu ogrzewania jest fakt, że promienniki można zawieszać zarówno na ścianach, jak i na suficie. Daje to bardzo szerokie możliwości aranżacji systemu grzewczego, a przy tym pozwala na zamontowanie promienników nawet tam, gdzie teoretycznie zupełnie nie ma na to miejsca. Ciężko zatem przecenić ogrzewania na podczerwień, gdy zna się zalety, jakie wyróżniają je spośród innych systemów grzewczych


Data publikacji: 2021-02-11

Podobne technologie i poradniki


31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...
24.08.2022 | Ogrzewanie
Dużo klientów szuka optymalizacji w wydatkach w...
31.03.2022 | Ogrzewanie
Ogrzewanie na miarę czasów! W dobie narastających...
03.02.2022 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej stosowanych...
24.01.2022 | Ogrzewanie
Dogrzewacze instalacji c .o . STRZELEC Na...
19.01.2022 | Energia ekologiczna
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach domowych...
11.01.2022 | Ogrzewanie
Panele na ogrzewanie podłogowe są dziś powszechnie...
22.12.2021 | Ogrzewanie
fot. Pexels Nowoczesne budownictwo wymaga nowatorskich rozwiązań...
03.12.2021 | Ogrzewanie
Wybór rodzaju ogrzewania ma kluczowe znaczenie dla...