Ogrzej dom prądem z II taryfy i paneli fotowoltaicznych

Bezpośrednie ogrzewanie prądem jest bardzo opłacalne, gdy dom jest energooszczędny lub pasywny

Systemy ogrzewania akumulacyjnego na prąd są coraz popularniejsze. Mit głosił że elektryczne ogrzewanie domu nie jest tanie. Wszystko zależy jednak od nas. Jeżeli poznamy zasadę działania takiego systemu, może okazać się on korzystniejszy od ogrzewania gazowego lub innego.

Opinia głosząca, że elektryczne systemy grzewcze są kosztowne w eksploatacji zrodziła się w czasach, gdy budynki były źle izolowane, a więc zapotrzebowanie na ciepło znacznie przewyższało obecne standardy. Współcześnie dobrze ocieplonych domach gdzie działaniem ogrzewania akumulacyjnego sterują elektroniczne termostaty z czujnikiem temperatury w każdym pomieszczeniu a całością nadzoruje regulator pogodowy– koszty ogrzewania elektrycznego z II taryfy połączone z energia słoneczna są bardzo niskie.

Argumentem za systemami akumulacyjnymi na prąd, są także niskie nakłady inwestycyjne. Nie trzeba budować komina, instalacji z rur, przyłącza gazowego czy kupować lub dzierżawić zbiorników na olej lub gaz płynny a także oszczędzamy jedno pomieszczenie na inne cele niż kotłownia.

fot. Automatik Elektrociepło

Warto wiedzieć

Każdy zainteresowany tego rodzaju rozwiązaniem, musi wiedzieć o kilku niezwykle istotnych szczegółach. Zanim bowiem zainstaluje u siebie w domu tego rodzaju system, trzeba spełnić kilka wymagań dla urządzeń i instalacji. Na początku, trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o przydział większej mocy oraz o zgodę na rozliczanie prądu według drugiej, tańszej taryfy. Odpowiednie wybranie taryfy jest niezwykle ważne, gdyż zwiększa efektywność systemu i zmniejsza koszty jego eksploatacji. Do tak wybranej taryfy dostosowuje się licznik, który zostanie w domu zamontowany. Przykładem takiego licznika przy tym systemie może być licznik dwustrefowy.

Zanim urządzenia te zaczną ogrzewać dom, należy wykonać odpowiednią instalację elektryczną i sterującą. Do ich zasilania trzeba zastosować przewody o przekroju żył minimum 2,5 mm² z zasilaniem trójfazowym. Planując miejsce ustawienia pieców, trzeba pamiętać o tym, aby nie ograniczać w nich swobodnego wypływu powietrza. Utrudniać to mogą firanki czy meble stojące w pobliżu.

Działanie

Piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem występują w trzech rodzajach: standard, płaskie, niskie – karty katalogowe do wglądu na końcu tego artykułu. Piece magazynują energię cieplną w rdzeniu akumulacyjnym, następnie wg ustawień sterownika ciepło jest przekazywane do pomieszczenia. Co ważne, izolacja termiczna zapobiega oddawaniu ciepła przez obudowę urządzenia. W drugich – znacznie prostszych w konstrukcji, a przez to tańszych – ciepło swobodnie przepływa przez blok akumulacyjny i przesłony kanałów.

Innym z systemów jest podłogowe ogrzewanie akumulacyjne. W tego rodzaju systemie podłoga – oprócz tego, że grzeje – pełni też funkcję akumulatora ciepła: absorbuje je podczas obowiązywania drugiej taryfy i stopniowo oddaje podczas kolejnych godzin w ciągu doby. Do ogrzewania akumulacyjnego stosuje się przewody grzejne. Składają się one z izolowanego drutu oporowego, ekranu, który stanowi zabezpieczenie przeciwpożarowe, oraz izolacji zewnętrznej z tworzyw sztucznych a do sterowania specjalne regulatory z aplikacją „Fuzzy Logic”

fot. Automatik Elektrociepło

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i piece akumulacyjne są polecane jako podstawowy system grzewczy w domach prawidłowo ocieplonych. Takie rozwiązanie jest opłacalne ekonomicznie jeśli jest możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej. Należy również pamiętać, że żywotność tego rodzaju systemów jest niezwykle długa. W przypadku pieców akumulacyjnych wynosi ona 25 lat. Wskaźnik taki dla podłogi elektrycznej oscyluje w granicach 50 lat.

Koszty tego rodzaju systemów są różne w zależności od wielkości domu, jego zapotrzebowanie ciepła na cele grzewcze, jak również wysokości stawek za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych w poszczególnych zakładach energetycznych. W nowobudowanych domach, tego rodzaju ogrzewanie może być korzystne ekonomicznie, tańsze w porównaniu do ogrzewania węglem, drewnem czy gazem. Przyjmując te same parametry mieszkania i wydatki na ogrzewanie wody, można oszacować, że roczne wydatki na tego rodzaju system są niższe w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego niż przy zastosowaniu pieców akumulacyjnych.

fot. Automatik Elektrociepło

Czy wiesz, że:

– Zakłady energetyczne mają specjalne oferty dla osób ogrzewających dom prądem. Najbardziej popularna jest taryfa dwustrefowa – G12w.

– Piece akumulacyjne po zaprogramowaniu ich działania nie wymagają żadnej obsługi.

– Pracą elektrycznej podłogówki sterują specjalne regulatory, załączają zasilanie systemu grzewczego w II taryfie, tak aby temperatura podłogi lub powietrza osiągnęła swą komfortową wartość w ciągu dnia.

Więcej informacji otrzymasz:

AUTOMATIK ELEKTROCIEPŁO
ul. Legionów 16
87-100 Toruń
tel. 56 660 44 44
tel. 601 862 788
[email protected]
ww.elektrocieplo.pl


Data publikacji: 2021-11-14

Podobne technologie i poradniki


29.02.2024 | Ogrzewanie
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie Budując...
27.02.2024 | Ogrzewanie
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz...
13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...