Nagrzewnice elektryczne i wodne Ventmatika

Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych i służą do obróbki cieplnej powietrza w instalacjach wentylacyjnych. Lindab rekomenduje sprawdzone nagrzewnice litewskiej marki Ventmatika.

Nagrzewnice wstępne sprawdzają się zwłaszcza, jeśli system wentylacyjny jest zainstalowany w klimacie, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia głównego elementu odzysku ciepła – płytowego wymiennika ciepła. Nagrzewnice wtórne natomiast stosuje się, gdy urządzenie wentylacyjne nie jest w stanie dostarczyć do pomieszczeń powietrza o komfortowej temperaturze. Dodatkowo, dogrzewanie stosuje się w systemach osuszania, gdzie poprzez schłodzenie powietrza usuwana jest z niego wilgoć, a odwilżone lecz chłodne powietrze, musi być ponownie podgrzane do komfortowej temperatury.

Nagrzewnice elektryczne – na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Wiele wariantów do wyboru

Nagrzewnice elektryczne występują w różnych wariantach, począwszy od prostych wersji, zewnętrznie sterowanych, które nie są zbyt precyzyjne i jeśli sterownik nie jest odpowiednio zaprojektowany, mogą zużywać dużo energii elektrycznej. Zazwyczaj są one podłączone poprzez przekaźnik lub stycznik, a częste włączanie i wyłączanie powoduje mechaniczne zużycie przekaźnika/stycznika, co zmniejsza żywotność tych elementów. Sprawdzają się one jedynie w systemach nie wymagających precyzyjnych ustawień.

Istnieje możliwość wykonania modulacji i zwiększenia dokładności pracy nagrzewnic poprzez podłączenie do regulatora – EKR. Sterowniki EKR dostępne są dla nagrzewnic zasilanych 1x230V, 2x400V i 3x400V. Przekształcają one nagrzewnice w modulowane, autonomiczne jednostki poprzez zasilanie ich za pomocą triaków, które nie są elementami mechanicznymi, dlatego cykliczne włączanie i wyłączanie nie wpływa na ich wydajność i żywotność.

Najpopularniejsze nagrzewnice i ich wyposażenie

Obecnie, najpopularniejszym modelem są nagrzewnice z wbudowanym układem sterowania – Ventmatika NV, NI, NIS. Są one wyposażone w sterownik oraz oferują różne dodatkowe opcje. Obciążenie jest sterowane za pomocą triaków i nie ma niebezpieczeństwa zużycia mechanicznego.
Nagrzewnice Ventmatika typu NV i NI, wyposażone w kanałowy czujnik temperatury, wykorzystują regulator PID do pomiaru temperatury co sekundę i grzeją tylko wtedy, gdy jest to konieczne i tylko tyle, ile potrzeba. Są precyzyjne. Nagrzewnice typu NV posiadają nastawnik temperatury na obudowie, natomiast typ NI wymaga ściennego nastawnika temperatury TR5k lub TR5KNTC10 montowanego w pomieszczeniu na ścianie. Typ NIS to nagrzewnica sterowana sygnałem 0..10VDC, którą stosuje się razem ze sterownikami do central wentylacyjnych lub CAV/VAV.

Dodatkowo, nagrzewnice NV można znaleźć w wariancie PTC/PS, które są wyposażone w zabudowany presostat i czujnik przepływu powietrza, przez co zwiększono bezpieczeństwo i wygodę, aby chronić nagrzewnicę przed przegrzaniem w przypadku braku przepływu powietrza. Wariant PTC/PS upraszcza też prace instalacyjne, ponieważ wszystkie elementy są już zabudowane w nagrzewnicy i nie jest konieczne okablowanie jej elementów – wystarczy tylko podprowadzić zasilanie.

Nowość: nagrzewnice wodne marki Ventmatika

Lindab wciąż poszerza ofertę nagrzewnic marki Ventmatika, do której w ostatnim czasie dołączyły nagrzewnica wodna kanałowa CWH i chłodnica wodna kanałowa CWC.

Nagrzewnica wodna kanałowa CWH

Nagrzewnice wodne kanałowe CWH z okrągłymi przyłączami kanałowymi przeznaczone są do ogrzewania powietrza wentylacyjnego w systemach wentylacyjnych. Występują w 6 standardowych rozmiarach. Wyposażone są w otwieraną pokrywę umożliwiającą kontrolę i czyszczenie oraz okrągłe przyłącza kanałowe z uszczelkami gumowymi.

Chłodnica wodna kanałowa CWC

Chłodnice wodne kanałowe CWC z okrągłymi przyłączami kanałowymi przeznaczone są do chłodzenia powietrza wentylacyjnego w systemach wentylacyjnych. Występują w 6 standardowych rozmiarach. Wężownica wody lodowe z trzema rzędami rur wykonana jest z wodochłonnego aluminium, natomiast obudowa z blachy stalowej z powłoką alucynkową AZ 150. Produkt występuje w klasie szczelności D wg EN 15727.

Więcej informacji: www.lindab-polska.pl

Lindab Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej Grupy Lindab, wiodącego producenta i dystrybutora produktów i rozwiązań systemowych dla budownictwa, wentylacji i klimatyzacji. Na światowym rynku jest obecny już ponad 60 lat.

W Polsce firma działa od 1992 roku, obecnie w 3 lokalizacjach, zajmując 16 500 m2 powierzchni produkcyjnej, magazynowej i biurowej. Elementy do systemów wentylacyjnych, centrale rekuperacyjne, pompy ciepła klimatyzatory, pokrycia dachowe i systemy rynnowe to tylko niektóre z grup produktowych dostępnych w bogatym portfolio Lindab. Frima oferuje sprawdzone produkty, wykonane z surowców najwyższej jakości. Wyprzedza standardy i dba o środowisko naturalne w myśl hasła ”for a better climate”.


Data publikacji: 2023-04-19

Podobne technologie i poradniki


29.02.2024 | Ogrzewanie
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie Budując...
27.02.2024 | Ogrzewanie
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz...
13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...
24.08.2022 | Ogrzewanie
Dużo klientów szuka optymalizacji w wydatkach w...