Folia a mata grzewcza – różnice, zastosowanie

termofol-glowne

Folia grzewcza – niezbędne informacje

Folia grzewcza to produkt wykorzystywany w innowacyjnych systemach ogrzewania powierzchniowego (ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie sufitowe oraz ogrzewanie ścienne). Technologia, jaka została użyta w foliach grzewczych, to elektryczny opór węgla. W produkcie zastosowano więc precyzyjnie wyselekcjonowany węgiel oraz specjalną pastę aluminiową. Te dwa komponenty aplikowane są na folię PET z wykorzystaniem nowoczesnych technik drukarskich. Wybór folii PET jest niezwykle istotny, gdyż posiada ona doskonałe parametry izolacyjne oraz jest odporna na działanie ognia. Jako przewodnik prądu wykorzystywane są taśmy miedziane dodatkowo zabezpieczane taśmami srebrnymi (minimalizacja ryzyka iskrzenia). Sama folia jest również zabezpieczana kolejną warstwą specjalnych materiałów, jak na przykład folia Laminex. Folie grzewcze posiadają różną moc (od 80 W/m² do 400 W/m²), która uzależniona jest od następujących czynników: szerokość folii, ilość węgla (grafitu) oraz odległości pomiędzy pasami węglowymi, na których generowane jest ciepło. Do zasilania produkt ten potrzebuje prądu elektrycznego (napięcie sieciowe AC 230, napięcie: stałe DC 24 V lub 12 V). Materiał posiada grubość poniżej pół milimetra (konkretnie 0,338 mm) i jest dostępny w wymiarach: szerokość 25 cm, 50 cm, 100 cm oraz długość – 25 cm oraz wielokrotność tej wartości. 

Zastosowanie folii węglowych generuje szereg korzyści. Przede wszystkim produkt gwarantuje niskie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne, przy czym żywotność folii grzewczych wynosi 100 lat! Jest to także rozwiązanie bardzo wygodne dla użytkowników, gdyż ogrzewanie zapewniane jest poprzez wykorzystanie prądu elektrycznego, nie potrzebne są więc grzejniki, kotłownia oraz inny sprzęt grzewczy, co pozwala zaoszczędzić również miejsce. Nie ma również konieczności obsługi systemu (regulacje, kontrola spalania, dokładanie do pieca, uzupełnianie wody, odpowietrzanie instalacji, czyszczenie komina oraz inne niezbędne czynności). Użycie folii grzewczych zapewnia także pełne bezpieczeństwo użytkowania minimalizując wszelkie zagrożenia związane z korzystaniem z tradycyjnych systemów ogrzewania (zaczadzenie, wybuchy itp.). Folie grzejne umożliwiają łatwą i precyzyjną regulację temperatury oraz eliminują straty ciepła. 

Szereg zalet zwiększa zainteresowanie produktem, przez co coraz więcej klientów decyduje się na zastosowanie tego typu rozwiązań. Użycie folii grzewczych jest bardzo szerokie. Jako system ogrzewania powierzchniowego folia grzewcza to produkt idealny w takich rozwiązaniach, jak elektryczne ogrzewanie podłogowe czy elektryczne ogrzewanie ścienne nie tylko w budynkach mieszkalnych (domy, mieszkania, apartamenty), ale także użytkowych, jak na przykład obiekty sakralne, muzealne itp. Folia węglowa wykorzystywana jest także jako podgrzewanie luster, w promiennikach na podczerwień oraz w systemach ogrzewania w obiektach kempingowych czy w kamperach. Produkt ten gwarantuje tanie ogrzewanie i najwyższe wskaźniki wydajności. 

fot. Termofol

Mata grzewcza – niezbędne informacje

Maty grzewcze wykorzystuje się głównie w ogrzewaniu podłogowym. Produkt ten zbudowany jest z siatki z włókna szklanego, do której przymocowano kabel grzewczy. Maty dostępne są w wielu wariantach wielkości od 0,5 m² do 12 m². Moc grzewcza mat to 150 W/m². Zainstalowana mata wymaga napięcia w wysokości 230 V.

Użyte materiały oraz świetna wydajność produktu zapewniają idealne bezpieczeństwo systemu ogrzewania, w którym wykorzystano elektryczne maty grzewcze. Dodatkowo nie istnieje zagrożenie emisji pola elektromagnetycznego, dzięki czemu maty grzejne są zdrowe w stosowaniu. Wyeliminowano także zagrożenie pożarowe (wielopoziomowa izolacja oraz ekranowanie materiałami trudnopalnymi) oraz inne niebezpieczeństwa, z którymi ma się do czynienia w przypadku powszechnych systemów grzewczych. Maty grzejne nie generują zanieczyszczeń i konieczności stałej kontroli, nie ma też potrzeby prowadzenia konserwacji systemu. Maty grzewcze elektryczne to także sposób na tanie ogrzewanie. Efekty są bardzo pozytywne, gdyż system ten jest wydajny i posiada długą żywotność. Co więcej, rozwiązania są przyjazne dla środowiska, gdyż nie emitują żadnych zanieczyszczeń.

Specyfika produktu polega na użyciu go strefowo, to jest dokładnie w miejscu, w którym wymagane jest zapewnienie ciepła, czy to na podłodze (maty grzewcze podłogowe), czy też na suficie (maty grzewcze sufitowe). Sprzęty te bardzo dobrze sprawdzają się jako ogrzewanie łazienek, a także jako system dogrzewający instalowany w innych pomieszczeniach. Zaletą jest także łatwy montaż produktu. 

fot. Termofol

Folia grzewcza a mata grzewcza – różnice

Zarówno folia grzewcza, jak i mata grzewcza stosowane są w systemie ogrzewania strefowego. Charakteryzują się prostotą w montażu oraz posiadają analogiczne zalety dotyczące wygody stosowania i eliminacji zagrożeń oraz oszczędności czasu i pieniędzy. Różnica pomiędzy folią a matą grzewczą polega na wydajności. Folie grzewcze węglowe, dzięki innowacyjnej technologii, zapewniają ogrzewanie na całej powierzchni. Maty natomiast wykorzystując przewody grzejne, które generują ogrzewanie miejscowe. Wpływa to także na zużycie energii elektrycznej. Pomimo, iż maty grzewcze pozwalają na oszczędności w porównaniu do tradycyjnych form ogrzewania, to folie grzewcze zmniejszają zużycie energii elektrycznej nawet o 50%!

fot. Termofol

Folia a mata grzewcza  – które rozwiązanie wybrać?

Optymalny wybór produktu do systemu ogrzewania uzależniony będzie przede wszystkim od wymagań cieplnych pomieszczenia, w którym ma zostać wykonana instalacja. Pamiętać należy, że różnica w systemach polega w dużej mierze na opóźnieniu czasowym do uzyskania wymaganych parametrów cieplnych. Uzależnione jest to także od wielkości powierzchni oraz materiałów zastosowanych w wykończeniu. Ten aspekt powinien być dokładnie przeanalizowany i przedyskutowany ze specjalistą. Folie i maty grzewcze posiadają szereg podobnych zalet, dlatego też ostateczny wybór nie jest łatwy. Faktem jednak jest, że folie grzewcze pozwalają zanotować większe oszczędności, gdyż pobierają taką samą ilość energii niezależnie od generowanej mocy grzewczej, a także są bardziej wydajne. Folie i maty grzewcze to niezwykle wygodne w obsłudze, efektywne oraz bezpieczne systemy grzewcze, dlatego też warto w nie zainwestować. Zarówno cena, jak i pozytywne opinie użytkowników na temat tego typu rozwiązań, w szczególności folii grzewczych, ułatwiają podjęcie decyzji. Przed ostatecznym wyborem warto jednak skorzystać z usług specjalistów, by zapewnić przestrzeni idealne parametry ogrzewania.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.termofol.pl


Data publikacji: 2019-07-11

Podobne technologie i poradniki


13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...
24.08.2022 | Ogrzewanie
Dużo klientów szuka optymalizacji w wydatkach w...
31.03.2022 | Ogrzewanie
Ogrzewanie na miarę czasów! W dobie narastających...