Czym Jest Armatura Przemysłowa i Gdzie się Ją Stosuje?

armatura wodna

Czym jest armatura przemysłowa i gdzie znalazła zastosowanie? Jakie właściwości można przypisać armaturze przemysłowej i gdzie ją kupić? Sprawdź!

Armatura przemysłowa – czym jest i gdzie znalazła zastosowanie?

Armaturą przemysłową nazywamy produkty niezbędne do budowy instalacji przemysłowych i ich prawidłowego działania. Jest ona niezastąpiona w wielu różnych branżach i bez niej funkcjonowanie wielu dziedzin przemysłu nie byłoby możliwe.
Czym więc dokładnie jest armatura przemysłowa? Co wchodzi w skład armatury przemysłowej? Gdzie się ją stosuje? Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Sprawdź!

Armatura przemysłowa – czym jest?

Armatura przemysłowa to osprzęt potrzebny do konstrukcji i używania instalacji. Najczęściej stosowana jest w branżach przemysłowych. Służy do przesyłu ciekłych, gazowych i stałych substancji. Wykorzystuje się ją do pracy przy ciśnieniach sięgających nawet kilkudziesięciu barów. Zapewnia ona bezpieczeństwo, pozwala na regulację instalacji oraz umożliwia zamykanie i otwieranie przepływu mediów.

Armatura przemysłowa najczęściej wykonywana jest ze stali nierdzewnej lub węglowej, ale również z żeliwa oraz mosiądzu. Jej elementy mogą posiadać uszczelnienia różnego typu. Coraz częściej spotkać można też armaturę przemysłową wykonaną z tworzyw sztucznych, odporną na czynniki chemiczne oraz armaturę przemysłową gumową (pokrytą twardą gumą), niewrażliwą na korozję.

Armatura przemysłowa zawsze powinna być dostosowana do środowiska, w jakim będzie pracowała.

Co możemy zaliczyć do armatury przemysłowej?

Elementy armatury przemysłowej to m.in.:

 • rury, węże i końcówki do węży oraz ich przyłącza,
 • zawory, w tym np. zawory regulujące, zawory zaporowe, zwrotne, pneumatyczne,
 • przyłącza, w tym np. przyłącza kołnierzowe, gwintowane, międzykołnierzowe oraz zgrzewne,
 • przepustnice, w tym przepustnice centryczne, z podwójnym mimośrodem oraz z potrójnym mimośrodem,
 • zasuwy, w tym zasuwy wodociągowe, klinowe, nożowe,
 • złącza i łączniki,
 • a także kurki, hydranty, filtry i wiele innych.

armatura

fot. Armatura Befa

Jakie właściwości możemy przypisać armaturze przemysłowej?

Armatura przemysłowa stosowana jest do budowy instalacji przemysłowych (które służą do przesyłu ciekłych, gazowych i stałych substancji) oraz regulacji i kontroli przesyłu. Musi być ona więc dostosowana do pracy nie tylko z wodą, ale i z olejami, gazami, kwasami, zawiesinami, mediami sypkimi czy nawet żywicami i klejem.

Dlatego też powinna wykazywać się nieprzeciętną wytrzymałością na wiele różnych czynników. Nie może wchodzić w reakcję z materiałami, z którymi ma styczność. Najczęściej więc jest ona odporna na korozję, kwasy i wysokie ciśnienie.

Zastosowanie armatury przemysłowej

Armatura przemysłowa to osprzęt o szerokim zakresie wykorzystania. Sprawdzi się wszędzie, gdzie potrzebne są instalacje do przesyłania mediów roboczych o różnej temperaturze i ciśnieniu. Przesył może się odbywać w zakładach, które posiadają linie przemysłowe, ale i na zewnątrz oraz pod ziemią.

Armatura przemysłowa znalazła więc swoje zastosowanie m.in.:

 • w przemyśle spożywczym,
 • wodno-kanalizacyjnym,
 • pirotechnicznym,
 • energetycznym,
 • w ciepłownictwie,
 • w przemyśle chemicznym,
 • w wydobyciu i obróbce ropy naftowej oraz gazu,
 • w hutnictwie,
 • w przemyśle morskim
 • oraz wszędzie tam, gdzie wymagane są elementy zabezpieczające transport czynników roboczych.

W celu prawidłowej pracy armatury przemysłowej, elementy przeznaczone do przesyłu mediów powinny być odpowiednio dopasowane do panujących warunków.

Armatura przemysłowa – gdzie można kupić?

Pamiętajmy, aby zawsze decydować się tylko na produkty od sprawdzonych dostawców, które cechują się wysoką jakością, trwałością i niezawodnością. Taki wybór zapewni nam komfort użytkowania instalacji oraz bezpieczeństwo.

Firma Armatura Befa to dostawca armatury przemysłowej marki JAFAR, wyróżniającej się wieloletnim doświadczeniem w branży oraz stawiającej na sprawdzone i bardzo trwałe rozwiązania. Armatura Befa oferuje zasuwy pierścieniowe (wraz z kilkoma rodzajami uszczelnień do wyboru, dzięki czemu łatwiej dobierzemy odpowiednie parametry pracy zasuw), a także wiele innych produktów o szerokim zakresie wykorzystania, w tym zawory, przyłącza, przepustnice, łączniki i kołnierze, hydranty, kształtki żeliwne oraz armaturę naprawczą.

Podsumowanie

Armatura przemysłowa może mieć różne zastosowanie. Znajdziemy ją zarówno w przemyśle spożywczym, wodno-kanalizacyjnym, jak i w hutnictwie, energetyce czy nawet w rafineriach oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest sprzęt zabezpieczający i regulujący transport zastosowanego medium.

Spośród armatury przemysłowej wyodrębnić można wiele różnych elementów. Oprócz węży czy rur wyróżnić możemy przyłącza, zawory, w tym zawory zaporowe, przepustnice, zasuwy i inne produkty umożliwiające bezpieczny przepływ substancji.

Każdy element w instalacji zawsze powinien być dopasowany do wykonywanej pracy. Ponadto, wybierając armaturę przemysłową, korzystajmy tylko z ofert sprawdzonych dostawców. To zapewni nam komfort i bezpieczeństwo pracy.


Data publikacji: 2023-06-25

Podobne technologie i poradniki


24.01.2022 | Hydraulika
Wysoce efektywne źródła ciepła zyskują coraz większą...