Cieplejsze marcowe dni to najlepszy czas na rozpoczęcie wiosennych porządków. Warto zacząć wybudzać ogród z zimowego snu i przygotować go na godne rozpoczęcia sezonu. Już teraz zaplanujmy harmonogram podstawowych prac jak grabienie trawnika czy odnawianie mebli ogrodowych.

Kiedy zimowe mrozy zaczną odpuszczać, a słupki termometrów poszybują w górę można zadbać o otoczenie domu i tereny zielone. Zaś właściciele mieszkań mogą zająć się upiększaniem swojego balkonu. Do rozkwitu wiosny zostało nam jeszcze trochę czasu, dlatego warto na spokojnie już teraz zaplanować harmonogram prac. Poza nawożeniem roślin nie zapominajmy o renowacji mebli ogrodowych, czy odnawianiu rynien i parapetów.

Na początek. Sprzątanie i grabienie trawnika
Zanim zabierzemy się do sprzątania i pracy w ogrodzie, pozbądźmy się zbędnych rzeczy zalegających na tarasie, balkonie lub w altance. Wtedy warto również zrobić przegląd podstawowych narzędzi takich jak łopata, grabie czy sekator, sprawdzić, czy są w pełni sprawne i nie ma na nich śladów rdzy. Być może warto zainwestować w nowy sprzęt.

Sprzątanie przydomowego terenu zacznijmy od dokładnego wygrabienia trawnika z liści, suchej trawy i śmieci. Następnie przecinamy drzewa i krzewy, usuwając suche pędy. W marcu zdarzają się jeszcze przymrozki, dlatego jeśli mamy drzewa owocowe warto pobielić je tzw. mlekiem wapiennym.

Renowacja mebli ogrodowych
Galanteria w ogrodzie, czyli meble, ławki, piaskownice i huśtawki wykonane z naturalnego drewna wymagają konserwacji odpowiednio dobranym preparatem do ochrony i dekoracji drewna. Na rynku dostępne są impregnaty oraz dekoracyjne lakiery, lakierownie i emalie. Wybór zależy od rodzaju drewna i efektu, jaki chcemy uzyskać.
− Impregnaty nasycają drewno ochronnymi substancjami i nadają kolor, lakiery nadają połysk, lakierobejce barwią, tworząc powłokę łatwą do utrzymania w czystości i najczęściej z połyskiem, zachowując przy tym naturalny rysunek drewna, zaś emalie tworzą twarde i elastyczne powłoki pełno kryjące. Oczywiście każdy z tym preparatów może mieć dodatkowe właściwości jak ochrona przed promieniami UV, czy rozwojem pleśni i grzybów – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta chemii budowlanej. Wybrany preparat możemy nanosić za pomocą pędzla, wałka lub metodą natryskową. Pamiętajmy, jednak żeby prac malarskich nie wykonywać w pochmurne i deszczowe dni, gdyż wilgotność może wydłużyć czas schnięcia preparatu.

Nie zapominaj o parapetach
Podczas sprzątanie pamiętajmy o oczyszczeniu z liści takich elementów jak rynny, dachy i parapety.
− Jeśli na elementach metalowych pojawią się ogniska rdzy trzeba je zlikwidować. Najpierw należy oczyścić je drucianą szczotką lub papierem ściernym z rdzy i starej łuszczącej powłoki, a następnie pomalować antykorozyjną farbą do metalu – radzi Bartłomiej Cholewa. Warto mieć na uwadze, że prace malarskie powinno się prowadzić w bezchmurnych dzień, kiedy temperaturze wynosi min. + 10 stopni, dobre warunki atmosferyczne wpłyną na lepsze wysychanie farby.

Kolejne etapy
Oczywiście przebieg prac ogrodowych w dużej mierze zależy od pogody. Jeśli temperatura nie pozwoli jeszcze na prace na powietrzu, możemy spokojnie zaplanować wybór sprzętu i materiałów. Kiedy w kwietniu nadejdą cieplejsze, słoneczne dni można już przystąpić do malowania i konserwowania, a także przygotować się do czyszczenia dachu, renowacji elewacji oraz konserwacji kostki brukowej wokół domu. Wykonanie pełnego przeglądu po zimie sprawi, że w spokoju będziemy mogli cieszyć się sezonem ogrodowym w pełni.


Data publikacji: 2017-03-21

Podobne technologie i poradniki


Czy budowa tarasu wymaga pozwolenia na budowę?...