Czy budowa tarasu wymaga pozwolenia na budowę? Jeśli masz wątpliwości przeczytaj nasz poradnik!

Po pierwsze tarasu nie możemy traktować jako obiektu małej architektury ogrodowej, zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, taras to część zabudowy (wliczany jest do kubatury budynku).

Idąc tym tropem, rozpatrujemy dwie sytuacje: kiedy planujemy taras w budynku nowobudowanym oraz kiedy taras chcemy dobudować do już istniejącego domu. Sytuacja pierwsza jest jasna i bezproblemowa, taras jest obecny w projekcie całego budynku, otrzymując więc pozwolenie na budowę domu automatycznie budowa tarasu jest zgodna z prawem. 

Bardzo często jednak taras chcemy dobudować do budynku już istniejącego, popularna ostatnio technologia deski kompozytowej sprzyja takim projektom.

Kiedy więc planujemy dobudówkę najlepiej jest się skonsultować z urzędem, bo to od jego interpretacji zależy czy potrzebujemy zgody. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem oranżerie i tarasy nie przekraczjące 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak ze względu na technologię budowy tarasu (np. konieczności wylewki betonowej) urzędnik może stwierdzić, że jest to rozbudowa domu – a to już wymaga pozwolenia….

Podumowując: Przed budową tarasu najlepiej jest się zorientować jak urzędnicy w danym starostwie podchodzą do kwesti dobudowywania tarsu do istniejacego budynku.


Data publikacji: 2018-05-30

Podobne technologie i poradniki


Cieplejsze marcowe dni to najlepszy czas na...