Podstawowe zasady nawadniania ogrodu

Podlewanie to kosztowny i czasochłonny proces, który jednak jest jednym z najważniejszych aspektów ogrodnictwa. Możesz mieć pewność, że przy odrobinie wysiłku z Twojej strony i wsparciu odpowiednich narzędzi, nie tylko ułatwisz sobie to zadanie, ale przede wszystkim będziesz mógł się cieszyć pięknym ogrodem przez cały rok. Przed rozpoczęciem prac warto zapoznać się z najważniejszymi wskazówkami, które pozwolą zapobiec popełnieniu wielu i często nieuniknionych przez początkujących ogrodników błędów.

Nawadnianie ogrodu – o czym należy pamiętać? Jakich błędów należy unikać?

Pomimo, że nawadnianie odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju roślin, coraz częściej zapomina się o podstawowych zasadach podlewania co może doprowadzić do zachorowania lub nawet obumarcia rośliny. Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest dostarczanie zbyt małej lub dużej ilości wody. Gdy nie jesteś pewny czy dostarczyłeś odpowiednią ilość, za pomocą dłoni sprawdź czy ziemia jest wystarczająco wilgotna. Pamiętaj również, że w porównaniu do w pełni rozwiniętych, słabo ukorzenione młode rośliny ogrodowe potrzebują częstszego ale mniej intensywnego nawodnienia. Znaczący wpływ na wzrost roślin ma również rodzaj wody jaką podlewamy. Woda wodociągowa, w przeciwieństwie do wody gruntowej lub deszczówki, jest zdecydowanie uboższa w cenne minerały i zawiera więcej szkodliwych substancji m.in. chlor. Jeśli nie posiadasz studni, zaopatrz się w specjalny zbiornik na wodę deszczową, który ułatwi jej efektywne magazynowanie. Kolejnym złym nawykiem, szczególnie w upalne lato jest podlewanie roślin w środku dnia. Należy mieć na uwadze, że wykonywanie tej czynności w godzinach między 10 a 16 może skutkować oparzeniem najważniejszych struktur roślin. Warto zatem zdecydować się na poranne lub wieczorne podlewanie. Możesz być wówczas pewny, że unikniesz efektu parowania i woda wsiąkając w głąb ziemi zasili układ korzeniowy roślin. Wskazane jest także odpowiednie dostosowanie kształtu i siły strumienia wody, ponieważ zbyt silny bezpośrednio skierowany na delikatną roślinę może doprowadzić do jej uszkodzenia. Aby zagwarantować bezpieczeństwo roślin zainwestuj w produkty systemu nawadniania, które ułatwią Ci regulację ciśnienia wody.

fot. Cellfast 

Produkty do nawadniania – jakie najlepiej wybrać?

Bez względu na to jaką przestrzenią dysponujesz, niezbędnym narzędziem jest wąż ogrodowy. Umożliwia on dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na rynku dostępne są różne typy węży, które różnią się od siebie m.in długością, rozmiarem, ilością warstw, materiałem czy przeznaczeniem. Najważniejszym kryterium wyboru w przypadku węża ogrodowego, gdy zależy nam na tym, aby służył przez kilka sezonów jest ilość zastosowanych warstw. Im więcej ich posiada tym większą wytrzymałością na uszkodzenia się cechuje. Natomiast jego rozmiar i długość ma znaczący wpływ na wydajność przepływu wody. Należy pamiętać, że rośnie ona przy wzroście średnicy węża, natomiast maleje wraz ze wzrostem jego długości.

fot. Cellfast 

Nawadnianie terenu dodatkowo ułatwiają zraszacze ręczne lub powierzchniowe. Pozwalają one zaoszczędzić czas i wykorzystać taką ilość wody, jakiej potrzebujemy. Największą zaletą zraszaczy ręcznych firmy Cellfast jest możliwość regulacji siły i rodzaju strumienia od lekkiej mgiełki do silnego, pełnego strumienia. Dodatkowymi właściwościami zraszaczy, usprawniającymi prace ogrodowe, są m.in. blokada pozwalająca zablokować maksymalną siłę strumienia, antypoślizgowy materiał safetouch gwarantujący pewny chwyt i zabezpieczający przed uszkodzeniami, system unifit pozwalający tworzyć własne, dopasowane pod indywidualne preferencje i potrzeby zestawy z innymi akcesoriami do nawadniania oraz system HANG UP umożliwiający odwieszenie zraszacza w dowolnym miejscu.

Wśród zraszaczy powierzchniowych występują zraszacze statyczne, obrotowe, oscylacyjne, sektorowe, wahadłowe oraz pulsacyjne. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od wielkości i kształtu nawadnianego terenu. W przypadku mniejszych powierzchni warto zdecydować się na zraszacze statyczne, które równomiernie i sprawnie zroszą teren lub zraszacze wahadłowe pozwalające na regulowanie pola i zakresu zraszania oraz konfigurowanie pracy dysz. Do pracy przy większych powierzchniach najlepiej wybrać modele obrotowe, które dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu dysz równomiernie nawadniają nieco większe powierzchnie wynoszące nawet 200 m2 lub pulsacyjne, których powierzchnia zraszania wynosi nawet 530 m2. Natomiast, gdy zależy nam na zraszaniu konkretnego obszaru warto zwrócić uwagę na zraszacze sektorowe. Ciekawym rozwiązaniem są również tradycyjne lub automatyczne zwijacze węża ogrodowego, wózki ułatwiające jego przechowanie, produkty, które mogą zostać połączone szeregowo oraz modele na regulowanym trójnogu pozwalającym na dostosowanie wysokości sprzętu względem indywidualnych potrzeb.

fot. Cellfast 

Akcesoria – czyli elementy zapewniające szczelność systemu

Jeśli masz już zainstalowany system nawadniania, ale potrzebujesz go rozbudować, pomocne będą akcesoria dedykowane do tego zadania. Podstawowymi elementami są szybkozłączki-stop, szybkozłączki-przelot, szybkozłączki z zaworem, łączniki oraz reperatory. Na rynku dostępne są złączki wykonane z tworzywa sztucznego lub z metalu odpornego na korozje np. miedzi. Te drugie są oczywiście o wiele bardziej wytrzymałe na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Zapewniają także lepszą szczelność i drożność systemu nawadniającego, ponieważ lepiej znoszą wysokie ciśnienie wody. Natomiast złączki plastikowe sprawdzą się w przydomowym systemie nawodnieniowym, w których ciśnienie wody nie jest zbyt duże. Ich zaletą jest również odporność na korozję, dlatego nie musisz obawiać się rdzy, która negatywnie wpłynie na szczelność Twojego układu. Wybierając złączkę, pamiętaj również o jej rozmiarze. Każdy z elementów systemu nawadniającego musi być względem siebie idealnie dopasowany. Szczególną uwagę warto poświęcić średnicom węży i złączek. Średnica ta zależy od ciśnienia wody – im większe jest ciśnienie, tym szerokość złączki i węży powinna być większa. Zbagatelizowanie tej kwestii może wiązać z problemami ze szczelnością i prawidłowym przepływem wody – szeroki asortyment złączek Cellfast pozwoli na wybór optymalnego rozwiązania. Warto zaopatrzyć się także w sterowniki nawadniania, pozwalające zautomatyzować system nawadniania. Urządzenia te w zależności od modelu posiadają czujnik deszczu i pozwalają na automatyczne lub ręczne ustawienie czasu pracy, dostosowanie indywidualnych programów nawadniania w ciągu dnia, w tym również częstotliwości zraszania czy stosowania funkcji blokady rodzicielskiej.

fot. Cellfast 

System nawadniania – na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów?

Wybierając produkty do nawadniania przede wszystkim musisz dobrać odpowiedni rozmiar węża ogrodowego do wielkości i kształtu działki, ponieważ to te czynniki w największym stopniu determinują wybór zraszacza i węża o odpowiednich parametrach. Im większa powierzchnia tym większą jego średnicę należy wybrać. Do mniejszych powierzchni, możesz jednak wybrać zraszacze ręczne, natomiast do nieco większych – zraszacze powierzchniowe. Jeśli do nawadniania wykorzystujesz wodę deszczową z licznymi zanieczyszczeniami, zdecyduj się na modele posiadające wbudowany filtr, zapobiegają one zapychaniu się zraszacza i ułatwiają jego czyszczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy na stronie: www.cellfast.com.pl


Data publikacji: 2022-08-05

Podobne technologie i poradniki