Domy energooszczędne – przyszłość puka do drzwi

Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów energooszczędnych. Różnią się pod względem wielkości, zaproponowanych materiałów czy architektury. Łączy je natomiast jedno: niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzania i jej małe rozproszenie – nie tylko przez ściany czy urządzenia domowe. Oszczędności – rzędu 10% – przynosi także dobór odpowiedniego systemu kominowego.

Wzrost kosztów ogrzewania budynków spowodowany systematycznymi podwyżkami cen energii oraz nowe wytyczne określające roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody (EP – kWh/m2rok) skłaniają  inwestorów do wcielania w życie nowoczesnych rozwiązań z  branży budowlanej i instalacyjnej. Od 2014 roku dopuszczalne EP wynosi 120 kWh/m2/rok, a w 2021 wartość ta będzie mogła przekraczać 70 kWh/m2/rok, co oznacza, że będą mogły powstawać wyłącznie domy pasywne bądź zużywające energię odnawialną.

Energooszczędność budynku określa także parametr EUco, który określa jego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i wentylacji (pow. 70 kWh/m2/rok dom poza klasą energetyczności, 30-70 – dom energooszczędny, 15-30 – dom niskoenergetyczny, 1-15 – dom pasywny).

Tak wyglądają normy i standardy. W praktyce domy energooszczędne to takie, które:
1. Posiadają bardzo dobrą izolację cieplną – zazwyczaj 35-40 cm izolacji z wełny mineralnej lub poliuretanu na zewnątrz lub 25cm grubości od strony wewnętrznej.
2. Posiadają efektywne przeszklenia – szczelne, izolujące, światło-przepuszczalne jednokierunkowe okna.
3. Są ukierunkowane południowo – zmienia się główna oś posadowienia domów z N-S na W-E. Budynek powinien mieć fasadę zwróconą na południe, by absorbował ciepło.
4. Są wyposażone w system wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepła.

W ślad za tymi zmianami podążają producenci instalacji grzewczych i kotłów. Dziś piece na drewno i pellet wymagają mniej obsługi i charakteryzują się coraz wyższą sprawnością. Biomasa gwarantuje ekologiczne i tanie ogrzewanie domu. Przy wolnostojących kominkach nowej generacji, które dla zwiększenia wydajności mają nowoczesne, specjalnie zaprojektowane palniki z podajnikiem sterowane automatyką oraz efektywnych wymiennikach sprawdzi się innowacyjny trójścienny system kominowy.

– MK TRIO składa się z trzech ścian – kanału spalinowego, izolacji 30 mm i kanału powietrznego, przez który bezpośrednio do urządzenia grzewczego doprowadzane jest powietrze niezbędne do spalania. Taka budowa uniemożliwia dopływ do budynku niekontrolowanego zimnego powietrza, dzięki czemu system ten doskonale spełnia swoją funkcję w domach energooszczędnych – wyjaśnia Przemysław Dobosz, Projekt Manager marki MK Systemy Kominowe.

System trójścienny MK TRIO jest certyfikowany do pracy na mokro i posiada odporność korozyjną V2. Estetyczne połączenia poszczególnych elementów oraz możliwość dobrania koloru z palety RAL sprawiają, że system nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.


Data publikacji: 2016-11-02

Podobne technologie i poradniki


01.02.2021 | Systemy kominowe
Jak każdy element budynku, przewody kominowe ulegają...
05.11.2020 | Systemy kominowe
Idąc z duchem czasu wiele osób coraz...
10.01.2019 | Systemy kominowe
Bezpieczny komin i sprawna wentylacja w domu...
13.12.2016 | Systemy kominowe
Firma Komin-Flex otrzymała Złote Godło w programie...
28.09.2016 | Systemy kominowe
Oczywistością jest stwierdzenie, że dom zaczyna się...
14.07.2016 | Systemy kominowe
Osoby, które budują lub przeprowadzają renowację domu...
03.07.2014 | Systemy kominowe
Komin – czyli urządzenie lub zespół urządzeń...