Odwodnienia nierdzewne ATT, a rozwój sieci krytych pływalni w Polsce

W ostatnich latach w Polsce zapanował swoisty „boom” na rozbudowę infrastruktury basenowej. Ogromne zaniedbania z poprzednich lat zdajemy się nadrabiać w iście ekspresowym tempie. Jak grzyby po deszczu wznoszą się w naszym kraju kolejne kryte pływalnie, aquaparki, baseny termalne, czy solankowe. Co więcej, moda na „bycie Fit”, jaka ostatnio zapanowała pośród naszego społeczeństwa, zdaje się nie przemijać. Gminy i powiaty, które chcą uatrakcyjnić swoje miejscowości czy też po prostu zwykła ludzka potrzeba spędzenia czasu w rodzinnym gronie – wszystkie te czynniki sprzyjają kolejnym nowym inwestycjom w omawianym zakresie. W procesie tym aktywnie uczestniczy również firma ATT Inox Drain.

W ostatnich 6-7 latach praktycznie nie było takiego roku, w którym nie dostarczalibyśmy naszych produktów do nowobudowanych bądź modernizowanych obiektów basenowych. Byliśmy obecni na małych, hotelowych basenach, większych pływalniach sportowo-rekreacyjnych, aż na największych termach i aquaparkach w Polsce kończąc. Odwodnienia ATT znajdowały swoje zastosowanie zarówno wokół niecek basenowych jak również w szatniach czy pod prysznicami. Odwadnialiśmy punktowo za pomocą pojedynczych wpustów, ale też stosując profesjonalne odwodnienia liniowe (kanały rynnowe i szczelinowe).

fot. ATT Sp. z o.o.

Jako że firma ATT produkuje wyłącznie odwodnienia ze stali nierdzewnej, oczywiście nie na każdej inwestycji basenowej znajdują one swojego odbiorcę. Zdarza się, że w przypadku mniejszych (np. przyszkolnych) obiektów, wykonawcy decydują się na rozwiązanie, przynajmniej z ich punktu widzenia, tańsze – odwodnienia uformowane z płytek, plastik i inne tworzywa, a zdarzały się nawet odwodnienia polimerbetonowe. Zdecydowanie warto się jednak nad tym mocniej zastanowić i zadać sobie pytanie czy w dłuższej perspektywie jest to faktycznie tańsza opcja?

Odwodnienia na obiekty basenowe oferowane przez firmę ATT produkowane są ze stali kwasoodpornej AISI316L (1.4404). Każdy, kto choć raz w życiu korzystał z basenu, doskonale zdaje sobie sprawę, ile chloru, czy też różnego rodzaju innej chemii do czyszczenia stosuje się w takich obiektach. Najwyższa jakość materiału wykorzystywanego w odwodnieniach produkcji ATT daje gwarancję sprostania tym niekorzystnym czynnikom i co za tym idzie ich wieloletniego użytkowania. Odpowiedź na pytanie: jak w takich warunkach radzą sobie inne przytoczone rozwiązania pozostawiam już każdemu z czytelników z osobna…

Jak wcześniej wspomniałem, firma ATT oferuje szeroką gamę odwodnień do obiektów basenowych. Zastosowanie mają tam zarówno odwodnienia punktowe (wpusty) jak i odwodnienia liniowe (kanały szczelinowe i rynnowe). W zależności od miejsca ich montażu (hale basenowe, szatnie, natryski), ilości wody jaką mają odbierać czy też posiadanej wysokości montażowej w posadzce, każdy może dobrać indywidualne rozwiązanie dla siebie. Przy okazji kanałów rynnowych warto także zaznaczyć bogatą paletę rusztów przykrywających – ruszty blaszane z różnymi rodzajami wzorów czy też bardzo modne ruszty do wklejenia płytek.

fot. ATT Sp. z o.o.

Jeszcze inną zaletą odwodnień ATT jest możliwość dostosowania wykończenia brzegów pod konkretny rodzaj posadzki. W zależności od przewidzianej w projekcie warstwy wykończeniowej firma ATT może zaproponować m.in. następujące rozwiązania: wywinięcie standardowe w dół (stosowane najczęściej w przypadku wykończenia żywicą epoksydową), wywinięcie pod winyl (stosowane przy wykładzinach winylowych) czy też najpopularniejsze z nich – wywinięcie pod płytki (przy wykończeniu płytkami). Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu wykończenia brzegów odwodnień możliwe jest wykonanie szczelnego przejścia na granicy posadzka-odwodnienie.

fot. ATT Sp. z o.o.

Wydaje się, że w najbliższym czasie trend na dalszą rozbudowę infrastruktury basenowej w Polsce się nie zmieni. Co więcej, obserwując kolejne zapowiedzi nowych inwestycji w różnych miastach i miejscowościach naszego kraju, widać wyraźnie, że dostrzeżono w końcu duże zapotrzebowanie na tego typu obiekty i pozytywny wpływ jaki wywierają na lokalne społeczności.

Odwodnienia w trakcie realizowanych prac w dalszym ciągu są traktowane przez wielu wykonawców z lekkim przymrużeniem oka, bo przecież: „to tylko kratki”, „po co przepłacać za nierdzewkę, jak plastik też będzie dobry?”, „a może by tu zrezygnować z tych odwodnień, bo nie będzie się dużo wody lało?”. No cóż, w wielu przypadkach spotykamy się z takimi właśnie pytaniami i sugestiami. Wbrew pozorom, dobór odpowiednich odwodnień (dających gwarancję wieloletniego użytkowania i wysokiej estetyki czy też właściwego odbioru zakładanej ilości wody) wcale nie jest taką łatwą sprawą, jak mogłoby się niektórym wydawać. Pewnie każdy z nas może skorzystać ze swoich doświadczeń na różnym polu i już wie, że najtańsza opcja niekoniecznie znaczy najlepsza. W tym miejscu warto postawić na sprawdzone rozwiązania jakie oferuje firma ATT – www.attinox.com.

Grzegorz Król
Inżynier Sprzedaży
gkró[email protected]


Data publikacji: 2021-03-22

Podobne technologie i poradniki


11.01.2017 | Stal, wyroby stalowe
PPH Wadex SA oprócz produkcji systemów spalinowo-powietrznych...