21 maja 2018 roku uruchomiono pierwszą pompę ciepła System M 12 Comfort Colling marki Dimplex. Prace montażowe i przygotowawcze trwały dwa dni robocze. Pompa ciepła pracuje na potrzeby budynku o powierzchni 300 m2.

Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w Chybach pod Poznaniem nad jeziorem Kierskim (rys. 1) i razem z pozostałymi budynkami tworzy Kompleks 10 domów niskoenergetycznych (rys. 2). Omawiany dom wyposażony jest w SYSTEM M – czyli powietrzną pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie i chłodzenie budynku systemami ogrzewania i chłodzenia powierzchniowego. Współpracuje ona z instalacją fotowoltaiczną o mocy 13,5kW tworząc inteligentny system energetyczny – Smart Grid. Poza tym, budynki wyposażone są w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewnia dostarczenie świeżego powietrza oraz redukcję strat ciepła powietrza wentylacyjnego usuwanego z budynku.

 

Rys. 2

O modelowym budynku z pompą ciepła
Dom zbudowany jest z litego drewna, bez udziału środków chemicznych związanych z przedłużaniem jego żywotności czy odporności. Do budowy ścian i stropów nie używano klejów. Ściany posiadają dużą zdolność akumulacji ciepła, oraz samodzielnie regulują poziom wilgotności w budynku. Zarówno ściany jak i dach ocieplono wełną drzewną. Powierzchnia użytkowa to 300 m2 (w tym powierzchnia garażu ok. 60 m2). W budynku znajdują się 3 łazienki, toaleta, dwie sypialnie, trzy pokoje, salon, kuchnia, pralnia, trzy pomieszczenia na garderobę lub spiżarnię oraz biuro i siłownia

Współpraca pompy ciepła z instalacją PV
Analizy, które wykonano podczas doboru pompy ciepła do obiektu wykazały, że do zasilenia pompy ciepła (na cele c.o., c.w.u. oraz chłodzenia) będzie wymagane około 8000 kWh energii elektrycznej rocznie. Ta energia w całości zostanie pokryta z instalacji fotowoltaicznej.

Jednostka zewnętrzna Systemu M
Jednostka zewnętrzna SYSTEMU M zlokalizowana jest na zewnątrz budynku w odległości 30cm od ściany zewnętrznej (rys. 3). Posadowiona jest ona na uprzednio przygotowanym fundamencie z drenażem do odprowadzenia skroplin kondensatu powstałego podczas pracy urządzenia. W omawianym przypadku został wybrany wariant drewniany (modrzew) odpowiadający charakterowi budynku. Jednostka zewnętrzna oprócz obudowy, głównie składa się z niewidocznego gołym okiem wentylatora oraz wymiennika ciepła (parownika pozyskującego ciepła z powietrza atmosferycznego), natomiast pozostałe elementy układu chłodniczego zlokalizowane są wewnątrz budynku. Dzięki temu rozwiązaniu jednostka zewnętrzna jest prawie niesłyszalna.

 

Rys. 3

Jednostka wewnętrzna Systemu M
Jednostka wewnętrzna zlokalizowana jest wewnątrz budynku przy samej ścianie garażu budynku z minimalną odległością serwisową z prawej strony urządzenia (rys. 4). Modułowa konstrukcja jednostki wewnętrznej wyposażona jest wg zamówienia w jeden obieg grzewczo – chłodzący, zasobnik buforowy, zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 240 dm3.

 

Rys. 4

Zalety Systemu M
Małe wymiary: System M to jedne z najmniejszych urządzeń w swojej klasie!
Linia Compact (szer. x wys. x gł.): 60 x 210 x 60 cm (j. wewn.), 60 x 87 x 50 cm (j. zewn.).
Linia Comfort (szer. x wys. x gł.): 120 x 140 x 75 cm (j. wewn. z c.w.u.), 85 x 123 x 60 cm (j. zewn.).

Szerokie możliwości personalizacji: bogactwo kolorów i materiałów (jeden wariant drewniany – modrzew) umożliwiają dopasowanie jednostki zewnętrznej linii Compact i Comfort do elewacji budynku. Swobodny dobór kolorów i materiałów według indywidualnych preferencji linii System M Personal.

Swoboda projektowa: dzięki funkcjonalnej, minimalistycznej konstrukcji.

Dopracowana konstrukcja: dzięki bardzo niskiej emisji dźwięku (≥ 27 dB(A)), System M jest doskonały do montażu na osiedlach domów zlokalizowanych blisko siebie. Gwarantuje komfort mieszkania na takim samym poziomie jak przed montażem pompy ciepła. Minimalna odległość od sąsiedniego budynku to tylko 4,5 m (linia Comfort 12 – 5 m).

Łatwe projektowanie i konfiguracja: dzięki przemyślanym wariantom, które zapewniają możliwość łatwego wyboru i rozbudowy – 1 system, 1 numer katalogowy, 1 cena.

Łatwy montaż: dzięki wstępnie zmontowanym modułom, które minimalizują nakłady pracy. Żadna inna pompa ciepła nie jest tak łatwa w montażu!

Wyjątkowo intuicyjny: za pomocą dotykowego ekranu lub aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne. Obsługa jest tak łatwa, że do kontroli całego systemu wystarczy tylko aplikacja.

Łatwa konserwacja: dzięki monitoringowi online z komunikatem błędu w przypadku stwierdzenia odchyleń parametrów technicznych, kontroli online systemu po sezonie grzewczym i automatycznej aktualizacji oprogramowania.

Sprawna dostawa: czas oczekiwania na dostawę skrócony nawet do kilku dni roboczych.

Więcej o Systemie M na stronie glen dimplex : www.dimplex.pl


Data publikacji: 2018-10-25

Podobne technologie i poradniki


29.02.2024 | Ogrzewanie
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie Budując...
27.02.2024 | Ogrzewanie
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz...
13.01.2024 | Ogrzewanie
Nowy rok rozpoczynamy sukcesem – ELEKTRA po...
21.12.2023 | Ogrzewanie
Międzygminny Związek Komunikacyjny w Pabianicach od kilku...
21.12.2023 | Ogrzewanie
W okresie świątecznym, kiedy dom wypełniony jest...
19.12.2023 | Ogrzewanie
Klub Złotego Instalatora to program lojalnościowy skierowany...
31.10.2023 | Ogrzewanie
Elektryczne urządzenia grzewcze – piece akumulacyjne, konwektory...
15.05.2023 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to obecnie obok grzejników płytowych...
19.04.2023 | Ogrzewanie
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych...
24.10.2022 | Ogrzewanie
Jak zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu...